elikkäs saako 1500eurolla 100-130 hengelle ruuat häihin siis jos osan tilaa pitopalvelusta ja osan tekee itse??
entä onko ehdotuksia tuohon hintaa häämenuksi??
apua kaivataan kovasti. kiitos jo etukäteen!
entä onko ehdotuksia tuohon hintaa häämenuksi??
apua kaivataan kovasti. kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu täysin siitä kuinka paljon meinaatte tehdä itse. Eihän tuolla hinnalla varmasti koko roskaa saa. Tai no, riippuu tietysti kovasti myös siitä missäpäin häänne järjestetään. Kovin moni pitopalvelu ei myöskään ole innoissaan siitä, että asiakas tekee itse osan, mutta kyllä se on monen kanssa myös ihan neuvoteltavissa oleva asia. Ei siis mahdoton ajatus. Jos mahdollisimman halpaa hintaa etsii niin sitten kannattaa käyttää paljon kasviksia ja esimerkiksi porsasta pääruokana. Onko teillä sitten tarjoilijatkin omasta takaa? Kannattaa muistaa, että tarjoilu on iso homma järjestettäväksi talkoovoimin.
toi on kyllä totta, ettei mikään pitopalvelu tykkää tollasesta sopasta, jossa melkein kaikki tehdään itse. mut kyl sen peruskarjalanpaistin yhdellä salaatilla ja leivällä ja päälle kakkukahvit vaatimattomasti pitäis saada hintaan 1500 (100 hengelle).
mutta mitä noihin tarjoilijoihin tulee, niin harvan suomalaisen häissä on tarjoilijoita. yleensä on seisova pöytä, josta ruuat haetaan itse ja ne ruuat siihen pöytään ja pois kantaa se pitopalvelu. viimekesän häissä (n.100 henkee) oli kahden hengen pitopalvelu hommis ja ainakin ne pysty hoitaa ruuat ajallaan pöytään ja likaset astiat pois.
No tarjoilijoilla tarkoitin juurikin tätä pitopalvelun henkilökuntaa, joka kattaa ruuat ja hakee likaiset lautaset ja lasit ym. pöydistä pois ja täyttää vesikannut tarvittaessa jos sellaiset ihan pöydissä on. Pöytiintarjoilua ei toki ole, mutta kyllä siitä pitopalvelun työstä juhlapaikalla yleensä laskutetaan erikseen ruokien lisäksi - ja tarjoilijoiksi heitä kutsuisin, vaikka seisovasta pöydästä onkin kyse.