Saako käsimatkatavaroissa olla e-pillereitä?

ssk8

Kun lähetään maanantaina reissuun ja ei oteta mukaan muuta ku käsimatkatavarat eli ei laiteta mitään ruumaan niin voiko sinne käsimatkatavaroihin ottaa e-pillerit? Kun mulle sanottiin että kun ottaa lääkkeitä tai jotain pillereitä niin pitää olla se resepti mukana. Ja e-pillereistähän ei saa reseptiä kun sen saa sieltä perhesuunnitteluneuvolasta suoraan. Apua!

5

15244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juuri näin!

      Lääkkeet suositellaan aina pakattavaksi käsimatkatavaran mukaan; ei koskaan ruumaan. Resepti on hyvä olla mukana syystä, jos sattuu jotain yllättävää etta tarvitaankin lisää tai korvaavaa lääkettä, tai jos joutuu sairaalahoitoon/lääkäriin kohteessa, niin reseptiä näyttämällä osaavat antaa oikeaa lääkitystä.

      E-pilleri lienee lääke, josta ei tarvitse olla reseptiä mukana, aivan kuten Buranasta tms. lääkkeestä.

      Jos on epäilyksiä, niin kävele punaista linjaa perille saavuttuasi, ja näytä lääkkeet tullissa. Näin kannattaa toimia myös reseptilääkkeiden kanssa. Matkatoimisto osaa myös neuvoa tarkemmin, kuten kohdemaan lähetystö tai edustusto.

      • travelbag

        Riippuu lentokentasta ja lentoyhtiosta, minulta itselta ei koskaan ole tarkastettu/kyselty laakkeista.


    • ikinä kysytty

      Ei ole lääkkeiden perään kyselty.
      Asiahan selviää kun pakkauksesta tai foliosta selviää mömmön nimi, niin ei epäillä mahdollisesti kielletyksi aineeksi.
      Tärkeät lääkkeet on toinen juttu, sitten kannattaa varautua reseptein ainakin pidempään reissuun.

      Nesteet on sitten eri juttu.

    • ei kestä

      ongelmaa ja osaavat kyllä katsoa mitä on pillerit ja 99% eivät edes katso. Ei lääkkeillä tai vastaavilla ole mitään kieltoa olemassa.

    • Lääkkeet

      saa ja PITÄÄ kuljettaa käsimatkatavaroissa. Reseptin mukaanottamista suositellaan lähinnä siitä syystä, että jos jostain syystä joutuu hankkimaan lisää lääkkeitä/uudet lääkkeet matkan aikana, niin saa sitten samoja tai ainakin lähes samoja. Nestemäisten lääkkeiden kuljetukselle on hyvä olla lääkärinmääräys mukana - mutta e-pillerithän eivät ole nestemäisessä muodossa...

      Yhdellä kentällä olen joutunut aukaisemaan lääkepurkkini, ja intomielinen virkailija oli jo tunkemassa sormensa purkkiin, mutta luopui ajatuksesta kun karjaisin 'keep your filthy fingers out of there'. Ei oltu ihan Euroopan kentillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5698
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      64
      2536
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      235
      1481
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      89
      1250
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1067
    6. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      827
    7. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      70
      737
    8. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      49
      726
    9. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      721
    10. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      6
      713
    Aihe