Jouluinen Budapest

Noviisi-

Varasimme lennot wizz airilta ja majoituksen netin kautta. Lähtö jouluaattona ja paluu uudenvuoden aattona. Mitä kannattaisi Budapestissa tänä aikana tehdä/nähdä? Onko kaupat/ravintolat auki? Löytyykö lapsille tekemistä? Kiitos teille kokeneemmille jo etukäteen....

5

1350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuodenvaihde

      Unkarissa ihmiset vetäytyvät perheidensä pariin viettämään joulun ja vuodenvaihteen aikaa ihan niin kuin Suomessakin. Toki löytyy paljon ihmisiä, esimerkiksi matkailijoita jotka haluavat ruokailla ravintoloissa.
      Budapestissa on 25.12. hyvätasoisissa hotelleissa joulubufeet jotka ovat suosittuja. Erilaisia konsertteja ja tapahtumiakin löytyy mutta liput kannattaa varata ajoissa. Esimerkiksi oopperassa Pähkinänsärkijä on suosittu ja sopii hyvin myös lapsille.

    • kylpylään!
    • Yleisesti aattopäivänä vielä voit käydä ostoksilla, mutta vain aamupäivällä. Joulupäivinä ei ole mitään auki. Museokäynti - yleisesti voidaan sanoa että 25.12. ei mutta 26.12. tavallaan kyllä onnistuu.
      Muista käydä joulutorilla:
      http://www.budapestinfo.hu/en/calendar_of_events/budapest_christmas_market_2010
      Vajdahunyadlinnassa http://www.mezogazdasagimuzeum.hu/index.php ( se on Városligetissä eli kaupunginpuistossa) on perinteellisesti Jouluun liittyviä tapahtumia, niin myös Etnografian museossa http://www.neprajz.hu/ ja Taideteollisuusmuseossa http://www.imm.hu/

    • Tiedoksi, kaupat ovat avoinna viikonloppunankin ennen joulua joulukuussa.
      Tässä on pari ajatusta jouluostoksille:

      "design"
      -Printa Akadémia http://www.printa.hu/
      Budapest VII. Rumbach Sebestyén utca 10.

      -MAGMA http://www.magma.hu/
      Budapest V. Petőfi Sándor utca 11.

      -"Nosztalgia kacatok boltja" http://www.nosztalgiadesign.hu/
      Budapest XIII. Herzen u. 5.

      makuelämyksiä:
      Keserédes http://www.keseredes.hu/ suklaakauppa, se on ihana paikka...
      Budapest XIII. pozsonyi út 5.

      SUGARSHOP http://www.sugarshop.hu/index.html
      Budapest VI. Paulay Ede u. 48.

      Jos marsipaani - se on Szamos http://www.szamosmarcipan.hu/hu/
      pikkukahvila ja myymälä on Váci utcan poikkikadulla (V. Párizsi utca 3.) ja joulutorillakin on myymälä

      leluja:
      Játék anno http://www.jatekanno.hu/
      Budapest VI. Teréz körút 54.

      Fakopáncs http://fakopancs.hu/
      Budapest VIII. Baross utca 46.

      Játékforrás http://www.jatekforras.hu/main.html
      Budapest XI. Tétényi út 72/B

    • 3.12.2010 - 2.1.2011. aikana ( paitsi 24.12 ja 31.12 ei) valaistu jouluraitivaunu kulkee iltapäivällä, eli klo 17.00-21.00 aikana.
      Jouluraitivaunu kulkee ma-ke-to-la-su 2A linjalla - eli se löytyy Pestin rannalta, Margitsillan kohdalta, Jászai Mari tér on päätepysäkki ja ajaa pesti rantaa pitkin Petőfi sillan Boráros tér aukiolle.
      Tiistaina ja perjantaina jouluraitiovaunu kulkee Budan puolella, linjalla nr 19, se lähtee Batthyányi tériltä (M2 punainen )
      Voimassa oleva matkalippu, tai matkakortti oltava olla mukana.
      Alle 6 vuotiaat ja yli 65 vuotiaat matkustavat ilmaiseksi ;-)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4071
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      968
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      334
      881
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe