Lompakko varastettu

Olin Viking Linen XPRESS-laivalla 29.10.10 illalla tulossa takaisin Helsinkiin. Istuin ravintolassa ystävättären kanssa ja siihen ilmeistyi meille tuntemattomia ihmisiä (kolme miestä). Jutusteltiin mukavia ja kun laiva saapui satamaan lähdin yksin maihin. Taksia jonottaessani huomasin, että lomakkoni puuttui laukusta. Minulla ei ole minkään näköistä käsitystä misssä vaiheessa hävinnyt. Lomakossa oli 3 kpl Visa Electroneja, ajokortti ja matkakortti. Pitäisi tehdä ilmoitus poliisille, mutta en voi vielä tehdä koska sähköinen ilmoittaminen vaatii tunnistuksen ja korttien avainlukulistatkin olivat rahapussissa. Jos teillä jollain havaintoja asiasta, please ilmoittakaa. Maksan mielelläni löytöpalkkion.

6

1649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+3

      Tällaisessa tapauksessa rikosilmoitus olisi pitänyt tehdä heti. Skattalta olisi ollut lyhyt matka kävellä Roballe ilmoitusta tekemään ja samalla sieltä olisi voinut kuolettaa kaikki kortit, konnat kun pyrkivät käyttämään niitä heti hyväkseen, ennen kuin ne joutuvat sulkulistalle.

      • Kortit tulee kuolettaa heti soittamalla numeroon 020333


      • pitäs tietää
        okaro kirjoitti:

        Kortit tulee kuolettaa heti soittamalla numeroon 020333

        Rikosilmoituksen voi tehdä mille poliisiasemalle tahansa ja kortit kuoletetaan soittamalla.
        Onneksi ei ollut luottokortteja sillä olisit jo pahoissa veloissa.Samoin heti maanantaina pankkiin jotta kuolettavat avainlukulistat.Saat uudet samalla sillä jos vielä pankin tunnusluvut ollut mukana on sinun tilisi avoin vorolle eli voi tehdä mitä haluaa sillä ja tyhjentää koko tilin.


    • uhuhuyugyfh

      Joo kannattaa aina jutella mukavia kun mustalaisen tai serbipakolaisen näköinen tyyppi tulee juttelemaan mukavia, on ne niiiiin sympaattisia.

    • Mummeli

      Samalla laivalla menomatkalla 19.11, päivällä minultakin varastettiin lompakko käsilaukusta. Sain suljettua kortin jo laivalla, mutta vieläkin pelottaa väärinkäytökset.

    • JK

      TEE RIKOOSILMOITUS

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      233
      6881
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3536
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3278
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      65
      3038
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2723
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2623
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      35
      2348
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      38
      2104
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      54
      1841
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      86
      1747
    Aihe