Olin Viking Linen XPRESS-laivalla 29.10.10 illalla tulossa takaisin Helsinkiin. Istuin ravintolassa ystävättären kanssa ja siihen ilmeistyi meille tuntemattomia ihmisiä (kolme miestä). Jutusteltiin mukavia ja kun laiva saapui satamaan lähdin yksin maihin. Taksia jonottaessani huomasin, että lomakkoni puuttui laukusta. Minulla ei ole minkään näköistä käsitystä misssä vaiheessa hävinnyt. Lomakossa oli 3 kpl Visa Electroneja, ajokortti ja matkakortti. Pitäisi tehdä ilmoitus poliisille, mutta en voi vielä tehdä koska sähköinen ilmoittaminen vaatii tunnistuksen ja korttien avainlukulistatkin olivat rahapussissa. Jos teillä jollain havaintoja asiasta, please ilmoittakaa. Maksan mielelläni löytöpalkkion.
Lompakko varastettu
6
1675
Vastaukset
- 4+3
Tällaisessa tapauksessa rikosilmoitus olisi pitänyt tehdä heti. Skattalta olisi ollut lyhyt matka kävellä Roballe ilmoitusta tekemään ja samalla sieltä olisi voinut kuolettaa kaikki kortit, konnat kun pyrkivät käyttämään niitä heti hyväkseen, ennen kuin ne joutuvat sulkulistalle.
- pitäs tietää
okaro kirjoitti:
Kortit tulee kuolettaa heti soittamalla numeroon 020333
Rikosilmoituksen voi tehdä mille poliisiasemalle tahansa ja kortit kuoletetaan soittamalla.
Onneksi ei ollut luottokortteja sillä olisit jo pahoissa veloissa.Samoin heti maanantaina pankkiin jotta kuolettavat avainlukulistat.Saat uudet samalla sillä jos vielä pankin tunnusluvut ollut mukana on sinun tilisi avoin vorolle eli voi tehdä mitä haluaa sillä ja tyhjentää koko tilin.
- uhuhuyugyfh
Joo kannattaa aina jutella mukavia kun mustalaisen tai serbipakolaisen näköinen tyyppi tulee juttelemaan mukavia, on ne niiiiin sympaattisia.
- Mummeli
Samalla laivalla menomatkalla 19.11, päivällä minultakin varastettiin lompakko käsilaukusta. Sain suljettua kortin jo laivalla, mutta vieläkin pelottaa väärinkäytökset.
- JK
TEE RIKOOSILMOITUS
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2204450Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4443272Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142168Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141820Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51188Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025- 741023
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24971- 75918
- 54916