Onko kellään kokemuksia tästä "teemapuistosta"? Onko siellä enkunkielisiä kylttejä tms eli pärjääkö vaikkei osaa kuin vähän japania? Lapseni 11 v haluaisi ninjanäytökseen.
Nikko Edomura
5
942
Vastaukset
- 7+6
Eipä ole tullut käytyä, mutta uskoisin, että siellä kyllä pärjää vaikka ei Japania hirveästi osaisikaan. Ainakin heillä on ihan hyvät englanninkieliset web-sivut:
http://www.edowonderland.net/nikko_e/index.html
Tuo sivuilla oleva englanninkielisen esitteen linkki on jostain syystä väärä, mutta esite löytyy tuosta:
http://www.edowonderland.net/test/nikko_e/pamphlet/p_england0528.pdf- Ekaa kertaa....
kysyinkin kokemuksia...;-)
- kävisin toistekin
Kävin Nikko Edomurassa lähemmäs 10 vuotta sitten, joten varmaankin puisto on kehittynyt turistin kannalta vain parempaan päin. Itse oIin japanilaisen vaimoni kanssa, joten kieliongelmia ei ollut. Siellä oli kuitenkin paljon ulkomaalaisia turisteja, jotka eivät osanneet japania ja paikalle ainakin olivat päässeet. Nikkon alueella on muutenkin paljon ulkomaalaisia turisteja. Itse teemapuistossa pärjää kyllä englannilla, jos nyt kieltä edes suuresti tarvitsee. Ymmärtääkseni jossain vaiheessa puistolla meni taloudellisesti todella huonosti, mutta he selvisivät panostamalla lähes yksinomaan ulkomaalaisiin turisteihin. "Perinteinen Japani" -imago taitaa kuitenkin myydä parhaiten ulkomaalaisille. Sellainen huomio, että teemapuisto on luonnossa pienempi kuin miltä se nettisivuston kartalla näyttää. Ninjaesitys oli erittäin hyvä ja katsoisin sen mieluusti uudelleenkin.
Toinen vastaava paikka, jossa en ole itse käynyt mutta joka voi olla jopa parempi on Kyoton lähellä oleva Toei Uzumasa Eigamura: http://www.japan-guide.com/e/e3934.html- Ekaa kertaa..
Näillä mennään!
- izakaya
...kyllä harmittaa, molemmissa käynyt, Nikkossa ja Kiotossa, mutta kummastakaan en tiennyt näitä paikkoja entuudestaan. No, ensi kerralla sitten... =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2597171SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2713784Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti403628"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2632523Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa272006SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1521932Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401907Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1271815Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää101683Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151304