Nikko Edomura

Ekakerta Japanissa

Onko kellään kokemuksia tästä "teemapuistosta"? Onko siellä enkunkielisiä kylttejä tms eli pärjääkö vaikkei osaa kuin vähän japania? Lapseni 11 v haluaisi ninjanäytökseen.

5

851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+6
      • Ekaa kertaa....

        kysyinkin kokemuksia...;-)


    • kävisin toistekin

      Kävin Nikko Edomurassa lähemmäs 10 vuotta sitten, joten varmaankin puisto on kehittynyt turistin kannalta vain parempaan päin. Itse oIin japanilaisen vaimoni kanssa, joten kieliongelmia ei ollut. Siellä oli kuitenkin paljon ulkomaalaisia turisteja, jotka eivät osanneet japania ja paikalle ainakin olivat päässeet. Nikkon alueella on muutenkin paljon ulkomaalaisia turisteja. Itse teemapuistossa pärjää kyllä englannilla, jos nyt kieltä edes suuresti tarvitsee. Ymmärtääkseni jossain vaiheessa puistolla meni taloudellisesti todella huonosti, mutta he selvisivät panostamalla lähes yksinomaan ulkomaalaisiin turisteihin. "Perinteinen Japani" -imago taitaa kuitenkin myydä parhaiten ulkomaalaisille. Sellainen huomio, että teemapuisto on luonnossa pienempi kuin miltä se nettisivuston kartalla näyttää. Ninjaesitys oli erittäin hyvä ja katsoisin sen mieluusti uudelleenkin.

      Toinen vastaava paikka, jossa en ole itse käynyt mutta joka voi olla jopa parempi on Kyoton lähellä oleva Toei Uzumasa Eigamura: http://www.japan-guide.com/e/e3934.html

      • Ekaa kertaa..

        Näillä mennään!


      • izakaya

        ...kyllä harmittaa, molemmissa käynyt, Nikkossa ja Kiotossa, mutta kummastakaan en tiennyt näitä paikkoja entuudestaan. No, ensi kerralla sitten... =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17355
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12333
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6101
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4935
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4930
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3625
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3593
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      140
      3095
    10. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      31
      2435
    Aihe