Onko kellään kokemuksia tästä "teemapuistosta"? Onko siellä enkunkielisiä kylttejä tms eli pärjääkö vaikkei osaa kuin vähän japania? Lapseni 11 v haluaisi ninjanäytökseen.
Vastaukset 5
- 7+6
Eipä ole tullut käytyä, mutta uskoisin, että siellä kyllä pärjää vaikka ei Japania hirveästi osaisikaan. Ainakin heillä on ihan hyvät englanninkieliset web-sivut:
http://www.edowonderland.net/nikko_e/index.html
Tuo sivuilla oleva englanninkielisen esitteen linkki on jostain syystä väärä, mutta esite löytyy tuosta:
http://www.edowonderland.net/test/nikko_e/pamphlet/p_england0528.pdf- Ekaa kertaa....
kysyinkin kokemuksia...;-)
- kävisin toistekin
Kävin Nikko Edomurassa lähemmäs 10 vuotta sitten, joten varmaankin puisto on kehittynyt turistin kannalta vain parempaan päin. Itse oIin japanilaisen vaimoni kanssa, joten kieliongelmia ei ollut. Siellä oli kuitenkin paljon ulkomaalaisia turisteja, jotka eivät osanneet japania ja paikalle ainakin olivat päässeet. Nikkon alueella on muutenkin paljon ulkomaalaisia turisteja. Itse teemapuistossa pärjää kyllä englannilla, jos nyt kieltä edes suuresti tarvitsee. Ymmärtääkseni jossain vaiheessa puistolla meni taloudellisesti todella huonosti, mutta he selvisivät panostamalla lähes yksinomaan ulkomaalaisiin turisteihin. "Perinteinen Japani" -imago taitaa kuitenkin myydä parhaiten ulkomaalaisille. Sellainen huomio, että teemapuisto on luonnossa pienempi kuin miltä se nettisivuston kartalla näyttää. Ninjaesitys oli erittäin hyvä ja katsoisin sen mieluusti uudelleenkin.
Toinen vastaava paikka, jossa en ole itse käynyt mutta joka voi olla jopa parempi on Kyoton lähellä oleva Toei Uzumasa Eigamura: http://www.japan-guide.com/e/e3934.html- Ekaa kertaa..
Näillä mennään!
- izakaya
...kyllä harmittaa, molemmissa käynyt, Nikkossa ja Kiotossa, mutta kummastakaan en tiennyt näitä paikkoja entuudestaan. No, ensi kerralla sitten... =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911684
- 861433
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..17975- 48939
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44858Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133701Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83676Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45607