DVD-elokuvien katselu Linuxilla lain silmissä rikollista
Voih miten ikävää. no onneksi Windowsilla voi katsoa elokuvia, hahhaa
Sääli
http://sektori.com/uutinen/dvdelokuvien-katselu-linuxilla-lain/8283/
Kippis Blu-ray ja Windows, kaikki vaan toimii saumattomasti yhteen.
DVD-elokuvien katselu Linuxilla lain silmissä rikollista
8
318
Vastaukset
- ..........
.........niin saa lailliset koodekin DVD-elokuvien katseluun!
http://shop.canonical.com/index.php?cPath=19- asian tuntija
Koska amerikkalaiset ohjelmistopatentit eivät ole voimassa Suomessa, ilmaisillakin koodekeilla katselu on täysin laillista.
- Idiotismin ylistys
asian tuntija kirjoitti:
Koska amerikkalaiset ohjelmistopatentit eivät ole voimassa Suomessa, ilmaisillakin koodekeilla katselu on täysin laillista.
Lex Karpela ja Lex Nokia, Suomen edistyksellisyyden takeet.
- voi...
siirrettiinkö päntin keskustelu taas pois apua aloittelijalle-palstalta. Taitaa olla vaikeaa tuo trollin elämä.
- Välipatja
Ex-missi ex-ministerin olisikin kannattanut pysyä jo aiemmin löytämällään uralla, niin ei olisi tullut säädetyksi tuollaista nahkalakia.
http://media.riemurasia.net/albumit/m13996/normal_TanjaKarpela040.jpg windows JOSSA on vakiona codekit salattujen DVD-elokuvien katseluun! :-D
- pari..
.. keinoa levittää DVD-suojauksen purkuohjelman lähdekoodia. Kyllä keinoja näkyy riittävän!
http://mjr.iki.fi/decss/Gallery/
Kippis DeCSS!- äpäläskäpäläs
Ainoat rikolliset ovat tuon kyseisen lakipykälän laatijan ja läpipäästäjät. '
Pentistä on varmaan jotenkin hauskaa kun Kuluttajilta viedään oikeudet ostamiinsa tuotteisiin?
Paljonkohan Microsoft antoi voiterahaa suomen ministeriöön tuonkin lain läpisaamiseksi?
itse katson ostamani DVD:t juuri sillä laitteella millä haluan piittaamatta mistään laista. Jos joku siitä pistää oikeuden eteen niin voin sitten siinä tilanteessa sanoa että haistakaa paska koko valtio valta.
Mitä jos joku neropää ministeriössä keksii ensiviikolla laatia lain joka kieltää DVD elokuvien katselun kaikilla muilla laitteilla paitsi Sonyn blueray soittimella. Katsot elokuvasi PC:llä tai LG:n soittimella ja oletkin rikollinen?
Tällaiset lait ovat täysin turhia, eivät palvele ketään millään tavalla. Jos joku idiootti oikeasti luulee että tuo Lex Karpela estää DVD suojakusen purkaminen niin ollaan pahasti melko vihannestasolla henkisesti.
Lait eivät estä mitään!!! Laki luodaan silloin kun jotain ongelmaa ei osata muuten ratkoa.
Lex Karpela luotiin kun tekijänoikeustahot hyppivät seinille heti kun joku ilmoitti että DVD:n suojaus on murrettu. Tämä oli ongelma jota ei osattu korjata joten tehdään Laki sitä "estämään"
Samoin tuo naurettava Lex Nokia, jota ei ole vielä kertaakaan käytetty tässä maassa.
Suomi on täynnä idiootteja, suurin osa niistä istuu päättäjien palleilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2318993
- 1206429
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h485914Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324130- 683948
- 333249
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na282865Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue262863Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta252837- 472720