Kissani on virheellinen!

Moi!

Mulla on kaksi siamilaiskisu 4v. Olen yrittänyt käyttää sitä näyttelyissä mutta siinä on kuulemma värivirhe. Ei siis menesty. Nyt harmittaa kovasti. Onko muilla samoja kokemuksia?
5691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siis ihan yksi kissa vaan mulla on, mutta myös kaksi maatiaista.

Äänestä
  • Kyllä maatiaisetkin ovat kissoja...

    Äänestä

  • "siis ihan yksi kissa vaan mulla on, mutta myös kaksi maatiaista"

    Onkos ne kaksi maatiaista sitten koiria kun eivät kissaksi sulle kelpaa?Häpeä!

    Äänestä

Kissasi on siis lemmikkitasoinen niin kuin valtaosa rotukissojen pennuista.

Kun pentue syntyy ja kasvaa noin 5-viikkoiseksi, kasvattaja arvioi, miten lupaavia pennut ovat ja lopulta jakaa pennut myydessään karkeasti kolmeen ryhmään:
- lemmikkitasoiset (eivät menesty näyttelyssä ja niissä on jokin virhe, jonka takia niitä ei pidä käyttää kasvatuksessa)
- siitostasoiset (eivät välttämättä näyttelyhuippuja, mutta käyvät kasvatukseen. Usein ovat myös parhaita näyttelymenestyjiä.)
- näyttelytasoiset (näyttelyissä hyvin pärjääviä kissoja, joita ei kuitenkaan välttämättä suositella kasvatukseen. Voivat olla parhaita siitoskissoja.)

Jonkinlaisen arvion kissasi kasvattaja varmaan pennusta antoi, kun sen sinulle myi. Jos kissasta on luvattu todella lupaava näyttelykissa ja tämä on aiheuttanut tavallista korkeamman hinnan, voit saada jotain hyvitystä. Jos kasvattaja on sanonut kissastasi, että "voi pärjätä näyttelyissä", ei sinulle kuulu hyvitystä.

Äänestä

Toivottavasti olet hankkinut kissasi hellittäväksi ja rakastettavaksi lemmikiksi, eikä pelkästään näyttelyä varten. Eihän sillä värivirheellä ole minkäänlaista merkitystä siinä tapauksessa.
Kasvattajat eivät pysty antamaan varmuudella pennusta ns. takuuta, tuleeko se menestymään näyttelyssä tai ei. Värit ja esim. pään muoto ja rakenne muuttuvat pentuvaiheen jälkeen niin paljon. Tiedän vastakkaisiakin tapauksia - kissa on myyty lemmikiksi, mutta siitä onkin tullut menestynyt näyttelykissa.
Mielestäni kissaa ei pidä hankkia pelkästään näyttelykapistukseksi tai pentujen teettämistä varten. Noissa toimissa heijastuu vain kissan omistajan ahneus ja kunnianhimo. Suurin osa näyttelykissoista on kuitenkin omistajalleen rakas lemmikki näyttelymenestyksestä huolimatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miia kirjoitti:

Moi!

Mulla on kaksi siamilaiskisu 4v. Olen yrittänyt käyttää sitä näyttelyissä mutta siinä on kuulemma värivirhe. Ei siis menesty. Nyt harmittaa kovasti. Onko muilla samoja kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu