Kissan ihottuma

epätoivoinen-n

Kissallemme ilmestyi n. 1,5 vuotta sitten kaljuja laikkuja pään ja kaulan alueelle, jotka kissa kynsi verille. Eläinlääkäri epäili ruoka-aineallergiaa, antoi kortisonia, antibioottikuurin ja neuvoi vaihtamaan erilaisiin kuivaruokiin.

Pari kuukautta meni hyvin ja allergia uusiutui. Kissa sai jälleen kortisonia ja lääkekuurin, koska tulehdus oli levinnyt myös korviin. Ihottuma saatiin kuriin, mutta jokusen kuukauden päästä tilanne oli taas sama. Turkki oli elottoman näköinen ja karvaa lähti ihan tukoittain.

Viimeisimmällä lääkärikäynnillä n. 3kk sitten lääkäri kehotti antamaan vain Royal Caninin Hypoallergenic kuivaruokaa. Kaikista märkäruoista luovuttiin ja karvakaveri on saanut siis vain tuota yhtä lajiketta ruokaa. Lääkäri antoi myös kortisonia ja 2 antibioottikuuria lähes peräjälkeen sekä lisäksi Fuciderm Vet rasvaa iholle laitettavaksi. Lääkäri oli siis edelleen sitä mieltä, että kyseessä on ruoka-aineallergia jota mahdollinen stressitila pahensi (kissa oli muutaman päivän hoidossa). Tuolloin allergia oli todella paha, niska oli aivan verillä ja rakkuloilla niinkuin myös korvat. Ihottuma kuitenkin pian parani ja kissasta tuli muutenkin energisempi ja terveemmän oloinen.

Ikävä kyllä kissa on kynsinyt jälleen niin, että ihossa on kaljuja läikkiä ja iho punoittaa. Muuten kissa on elinvoimainen, turkki kiiltävä ja hyväkuntoinen (paitsi nuo kaljut kohdat kaulan ja pään alueella), ruoka maistuu, mutta iho on ilmeisen kutiseva ja karvaa lähtee normaalia enemmän. Ilmiselvää on, että lääkäriin täytyy taas mennä koska kokemuksesta tiedämme, että iho tulee tulehtumaan tuolla kynsimisellä. Kauluri ei ole hyvä ratkaisu, koska iho on ärtynyt juuri kaulan kohdalta ja kauluri vain hiertää ihoa entisestään ja kissa stressaantuu.

Tässä alkaa iskemään todellinen epätoivo ja haluaisinkin tietää, onko muilla kokemusta vastaavasta? Oletteko kokeillut raakaravintoa vai miten olette saaneet allergian kuriin? Kiitos paljon mahdollisista vastauksista!

8

5749

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Derma

      on joko
      1. sieni (savipuoli engl. ringworm, ehkä myös pälvisilsa) jolloin sienilääkeet ja kodin hygienieeninen siivous tarpeen tai
      2. bakteeri-ihottuma jolloin antibiootit tai
      3. allergia jolloin muutos ruokavalioon.

      Ensin pitäisi saada ihottuman syy selville ennenkuin aletaan rankoille lääkekuureille, ehkä turhaan!

      Sanon tämän koska omalle kissakullalleni on juuri ilmestynyt noita karvattomia punoittavia läiskiä ja lääkäriin kai tästä on piakkoin lähdettävä....

      • Derma

        hygieeninen


    • piiiipa

      Täällä on nyt kolme topicia samasta aiheesta.
      Elikkäs itselläni myös päällä sama tilanne, taikka siis kissallani, joka on nyt kaksi viikkoa syönyt vain ja ainostaan raakaa lihaa, sillä hänen "allergiansa" äityi todella pahaksi. Nyt haavat ovat umpeutuneet eli kuivuneet ja lihana kissa on saanut raakaa lampaanlihaa sekä possun sydäntä. Liha maistuu toistaiseksi, mutta kuinka pitkään, sitä on paha sanoa. Odottelen myös tilaustani eli acan raksuja, joissa ei viljaa pitäsisi olla. En anna siis kissalle lainkaan viljaa/vehnää enkä kalaa enkä kanaa. Mikäli kissan tila paranee kokeilen lisänä kanaa, jos tilanne pahenee, jätän kanan pois ja niinedelleen. Myös märkäruoka ja herkkupalat esim.juusto, maitonapit,kinkun siivut ym. kokonaan pois. Kannattaa kokeilla kuuden viikon ajan, tai niin eläinlääkäri minulle sanoi ja haavoihin laitoin dermacool nimistä suihketta, toimi ainakin meillä.

      Edellisissä keskusteluissa myös enemmän tietoa. Toivottavasti kissasi tila parantuu!

    • Mökö

      Meidän kissalla On pään Alueella Tätä Ihottumaa Ei Tiedetä Mistä Johtuu Mutta Viikon Antipiotti Kuuri Jokapäivä Pistos Kun Ei Ota Sovinnolla Pilleriä , Jokapäivä Putsaus Petadinella Ja Rasvaa , Kauluri Yötäpäivää ettei Raavi Tietysti Ruokaaikana Ei Saa kauluria Pitää . Meidän Katti Alkaaparantua Silmissä , Jokapäivä tulee Paremmaksi .Kiitos Hyvän Lääkärin

    • katticat

      Meidän edesmenneellä kissalla oli pahat ruoka-aineallergiat. Pahimmillaan iho mäti ja kissa oli pään alueelta lähes kalju. Parin kuukauden välein sai kortisonia ja antibioottia. Kokeilimme monenlaisia ruokavalioita, mutta vasta raakaruokinnalla saimme allergian kuriin. Aloitimme antamalla pelkkää raakaa possunlihaa. Kissa tottui yllättävän nopeasti uuteen ruokavalioon, turkista tuli kiiltävä, kissasta virkeämpi ja allergiat loppuivat. Toki raakaruokinnan lisäksi annoimme ravintolisää.

      Emme antaneet mitään teollista ruokaa ja totutimme toisen kissamme tietysti samalle ruokavaliolle. On äärettömän tärkeää ettei ruokavaliosta lipsuta, eikä kissa saa mitään muuta suuhunsa eliminointidieetin aikana.

      Todella ikävä vaiva tuo kissan allergia! :(

    • 20+15

      ^Kissan luontaiseen ruokavalioon ei kuulu possu. Syötä lintua ja pieneläimiä, niitä kissa oikeasti saalistaisi.

      Allergiat lisääntyvät kun nykyään kaikki syöttää niin teollista, kissoille sopimatonta ravintoa. Ennen vanhaan kisut sai mennä mielensä mukaan ja saalistaa hiiriä yms aitoa ruokaa.

      • laiminlyötyeläin

        Ennenvalhaan, jos kissa sairastui se kuoli, eikä kadonneita edes etsitty,vaan otettiin uusia tilalle.Mut niinhän tehdään kyllä nykyäänkin,siksi löytöeläintalot on pullollaan kissoja,joita ei omistajat hae sieltä edes pois.

        Kissalle saa kaupastakin ostettua raakaruokaa.Ulkoa voi vällällä napsia hiiriä kissalle, et ei oo vaikeaa sekään.


    • kunnonkunto

      Meillä kahden kissan allergia parani vaihtamalla vehnää sisältävä kuvaruoka vehnättömään. Niistäkin ainoa, joka sopii molemmille, on sellanen, jossa ele kanaa joukossa. Kun ostin kanaruokaa, yksi ei allerginen kissa ahmi sitä kauheasti ja oksensi vähän ajan kuluttua. Kissat eivät kovin kauheasti tykkää tuosta valitsemastani ruuasta, mutta eivätpä syö liikaa. LIsäksi annan Purinan Latz - Extra-s pussiruokaa. Kuivaruoka aina tarjolla, jälkimmäistä säännöstelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      29
      1206
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      995
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      873
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. 65
      748
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      672
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      668
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      615
    Aihe