Vanerista seinät

Vanerus

Kun tota vaneria on nyt kertynyt aikalailla, ajattelin tehdä vinttiin tuleviin huoneisiin siitä seinät. Onko vaneriseinien asentamisassa otettava mitä huomioon? Rako viissiin jätettävä levyjen väliin kuten lastulevyssäkin? Voiko vanerin laittaa miten päin vain, vai syyt samaan suuntaan - pystyyn tai vaakaan? Onko vanerin maalamisessa jotain erikoista? Muistan lukeneeni että molemmat puolet pitäisi maalata???

3

3903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsw sdf

      Ainakin maalatessa, kittiä voi kulua rutkasti. Tai sitten antaa puun näkyä. Se tuo kahdelta puolelta maalaaminen liittyy levyn vääntymiseen, en tiedä, missä tapauksessa niin on tehtävä, riippuu koolingista ja levyn paksuudesta jne.

      Mun käsittääkseni vanerista voi tehdä seinän siinä kuin lastulevystäkin.

      Kävi mielessä, laskeppa varsin sen vanerin arvo? Se kun on kallista tavaraa. Epäilyttää, että jos myyt levyt pois ja ostat kyprokkia, säästät rahaa. Ja kyprokin kanssa ei tarvitse ihmetellä.

      • fanneer

        Vaneria käytetään esim. sairaaloiden ja terveyskeskusten seinärakenteissa, miksei kouluissakin. Siis vanerin päälle tulee vielä kipsilevy tms. Siihen on paljon helpompi tehdä ripustuksia kuin pelkkään kyprokkiin.


    • Jarmoo

      Vaneri on heikkoa ja siitä ei kannata tehdä mitään perus lankku on kaikista varmin vaihtoehto. En rakentaisi seiniä vanerista talo voi kaatua ja vaneri on heikkoa. Terveisin puu asiantuntija Jarmo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe