Tämä on varmaan tyhmä kysymys, niin kysäisen ensin mielummin täältä kuin PeLasta, jos joku sattuisi tietämään. Haluaisimme mennä ruotsinlaivalle ja ottaa tukiperhelapsemme mukaan (mikäli se vaan hänen vanhemmilleenkin sopii). Pystyykö niin tekemään? Joutuuko täyttämään jotain papereita? Mitään kulukorvauksia en tietenkään odota, mutta ajattelin että se voisi olla mukava reissu, kun poika on meillä pisemmän ajan joulun tietämillä.
Tukiperhelapsen kanssa ruotsinlaivalle
tukiperheilijä
4507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Me saimme sossulta lakimiehen allekirjoittaman matkustuslupalapun ja hankimme itse lapsille passit, tietenkin siihenkin pitää saada lupalappu.
Luvan antavat lasten vanhemmat - kysehän ei ole sosiaalilautakunnan huostaanottamista lapsista, joiden kanssa siis toimitaan kuten edellinen vastaaja kertoi. Tukilasten matkailusta päättävät heidän vanhempansa, joten sovitte asiasta heidän kanssaan. Itse en lähtisi matkoille, vaan viettäisin yhteistä aikaa kotona - se on usein näille lapsille parasta tukea, kun saavat olla ja puuhailla arkisia askareita yhdessä heistä aidosti välittävien aikuisten kanssa.
peesailen 2 4 kirjoittajaa. TOSIN voisin hyvinkin ottaa tukkarilapsen mukaan, koska jos lapsi on jo pitkään käynyt tukiperheessä ja nytkin on pidemmän aikaa, niin miksei voisi viettää hauskan ajan risteilyllä. Tosiaan kunnon lupa vanhemmilta, vaikka kirjallinen jos hiukankin epäilyttää että voivat mieltään vaihtaa.
Laivayhtiöiden sivuilla on valmiit tulostettavat lomakkeet. Täytelkää ne ajoissa. Muistelen, että passi tai kela-kortti pitäisi olla mukana.