S.U.P.E.R.S.Y.K.S.Y. ON TÄÄLLÄ

Huh huh!

Näytöillä tänäänkin todella vilkasta! Eräälläkin visiteeraamallani asuntonäytöllä oli väkeä kuin lestadiolaisten
kesäkokoontumisessa. Lähialueen autotiet ja asukkaiden parkkipaikat, sekä kävelytiet ja tienpientareet olivat aivan täynnä näytölle tulleiden autoja. Väkeä riitti parijonossa pariinkin kertaan korttelin ympäri ja tunnelma oli kiihkeä. Väki alkoi käydä niin kuumana, että asuntoa edes näkemättä huuteli 10-20% tarjouksia kun jono ei edennyt. Aivan käsittämätöntä! Asunto meni ensimmäiselle sisään ehtineelle (joka oli tullut jonottamaan rappuun jo edellisenä iltana ja tuonut puolet pyyntihinnasta käteisenä mukanaan) 25% hinnalla!

Asunnot (kokoon, kuntoon ja sijaintiin katsomatta) revitään nykypäivänä käsistä ja myyntiajat ovat tippuneet alle viikkoon!
5274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

juuri.

Katsotaan ensi vuonna sitten uudestaan. Se taitaakin sitten olla palstan 10v. juhlavuosi odottajille.

Äänestä

Näytöillä ei ehdi kuin jakaa vuoronumeroita ja ottaa + X % -merkkisiä tarjouksia vastaan, käytännössä tarjoushuutokaupalla menevät, ensimmäisen kymmenen minuutin sisällä näytön alkamisesta, kun pää märkänä tarjouksia huutelevilta on kerätty ensin löysät pois (tarvittaessa joku tuttu vielä pullakahvien hinnalla tulee hiukan "nostattamaan" hintatasoa).

Asunnot menevät sitä mukaa käytännössä, kun niitä ehtii vain nettiin laittaa (esimerkki: saan asunnon myytäväksi tiistai-iltana, laitan yöllä sen etuoveen+firman omille sivuille ja jo keskiviikko-aamusta se on mennyt), uutta myytävää tulee samalla kun vanhaa saat alta pois, puhelimeen en ole ehtinyt vastaamaan viikkoihin, se soi aivan taukoamatta. Jotkut asuntoa vailla olevat käyvät konttorilla uhkailemassa asunnon saadakseen, olemme joutuneet palkkaamaan vartijan heittämään kiihkeimpiä yksilöitä ulos.

Työpäivät venyvät n. 20-tuntisiksi, yöt ja erittäin varhaiset aamut lataan kohteita nettiin, päivällä juoksen näytöltä toiselle myymässä ne. Perkeleen kiirettä pitää! Ihmiset ovat NIIN epätoivoisia, että tuovat jopa pyyntihinnan ja sen lisäksi 20-30% mukanaan käteisenä, eli näyttöjen välillä on pakko käydä pankissa viemässä säkkikaupalla rahaa talletettavaksi, muuten pitäisi hommata pakettiauto, että saa rahat kuljetetettua mukanaan. En kuitenkaan halua, että ammattirikolliset ottavat minut kohteekseen rahankuljetusautojen sijasta, vain siksi että minulla on kymmenen kertaa enemmän fyrkkaa mukanani.

Hyvä puoli tässä on se, että bisnes kukoistaa! Supersyksyn myötä firmamme liikevaihto on noussut kolme-neljäkymmentäkertaiseksi ja omat bruttotuloni ovat varovaisestikin arvioiden kymmeniä kertoja suuremmat kuin esimerkiksi kesällä parhaaseen loma aikaan (esim päättyvän kuun palkkasaldo välityspalkkioineen ja kilometrikorvauksineen (niitä ropisee aivan tolkuttomasti!) on jotain 200.000 - 400.000 euron välissä, ja voi olla, että tuokin on reippaasti alakanttinen arvio)...!

Kun tämänkaltainen meno jatkuu vielä pari vuotta, niin pääsen toteuttamaan haaveeni ja eläköitymään erittäin varakkaana ja 38-vuotiaana (ja vuokralaiseni kartuttavat varallisuuttani entisestään!!)

P.s. ihmiset on aivan hemmetin hyväuskoisia! Jos pokana on joku puoliseniili mummo tai pappa, niin valittelen sanon, että "tällaisilla asunnoilla ei nykypäivänä oikein menekkiä ole, jne jne" ja kun nielaisevat syötin koukkuineen, kohoineen ja siimoineen, niin ostan kämpän niiltä sitten puoli ilman (joku 30% siitä, mitä ovat ajatelleet pyytää) ja laitan sen sitten tarjoushuutokaupalla vuokralle! Ja tulijoita riittää! Jostakin kapisesta Kallion yksiöstä maksetaan helposti huutokaupalla joku 800e/kk!

Äänestä

...ASUNTOPARKIN tilanne, kun palstalla ihan H.U.U.D.E.T.A.A.N kaupan käymisestä siimana:
"Asunnot (kokoon, kuntoon ja sijaintiin katsomatta) revitään nykypäivänä käsistä ja myyntiajat ovat tippuneet alle viikkoon! "


Kyllä, välittäjän yksittäisestä parkaisusta oli kyse. Sielä ne edelleen makaavat, ASUNTOPARKISSA...

Asunnot 31268
Uudiskohteet 7285
Loma-asunnot 3035
Tontit 4768
Talopaketit 1025
Maa- ja metsätilat 355
Muut kohteet 311
etuoovi.com, se se nykään ASUNTOPARKKI on.

ps. poppikone kertoi, että matilla ja maijjalla jo ennätysvelat, vaikka pako isoista pieniin on jatkunut jo parin vuoden ajan.

Äänestä
  • yhtä ujosta ilmiöstä kuten Rommaus, joka ei näy vieläkään, vaikka on ollut käynnissä jo vuosia ja aleprosentit parhaimmillaan 70. supersyksy lienee kanssa sellainen.

    Äänestä

  • Sinne vaan Haansi etuoven markkinapuntariin ihmettelemään kohdemääräkäyrää.

    Alaspäin sojottoo niin kuin sinun juttujen taso.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huh huh!!! kirjoitti:

Huh huh!

Näytöillä tänäänkin todella vilkasta! Eräälläkin visiteeraamallani asuntonäytöllä oli väkeä kuin lestadiolaisten
kesäkokoontumisessa. Lähialueen autotiet ja asukkaiden parkkipaikat, sekä kävelytiet ja tienpientareet olivat aivan täynnä näytölle tulleiden autoja. Väkeä riitti parijonossa pariinkin kertaan korttelin ympäri ja tunnelma oli kiihkeä. Väki alkoi käydä niin kuumana, että asuntoa edes näkemättä huuteli 10-20% tarjouksia kun jono ei edennyt. Aivan käsittämätöntä! Asunto meni ensimmäiselle sisään ehtineelle (joka oli tullut jonottamaan rappuun jo edellisenä iltana ja tuonut puolet pyyntihinnasta käteisenä mukanaan) 25% hinnalla!

Asunnot (kokoon, kuntoon ja sijaintiin katsomatta) revitään nykypäivänä käsistä ja myyntiajat ovat tippuneet alle viikkoon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu