Englanninspringerspanieli...

Minä ja Minä

Minkälainen se on luonteeltaan, paljonko te ruokitte ja ulkoilutatte sitä päivässsä, montako kertaa päivässä te ruokitte ja ulkoilutatte sitä?

2

736

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama sananen

      Ruokinta menee ihan yksilökohtaisesti, riippuen, mitä koiran ravinto sisältää ja minkä ikäinen koira on. Jos teille on sellainen tulossa, niin varautukaa suureen toiminnan tarpeeseen. Energian purku ulkona luonnossa on parempi tapa kuin asuntoa tuhotessa. Meillä on "pikkuserkku" welshi, ovat hyvin samantyyppisiä koiria. Ulkoiluun sen laadusta riippuen saa varata 1,5-3 tuntia päivittäin. Näillä määrillä sekä kodin touhuihin muutoin osallisuudella (on erittäin seurallinen) ei mitään tuhoja ole tehnyt, mutta ei myöskään ole oikeastaan koskaan ihan väsähtänyt lenkiltä tullessaan. Työkaverini omistaa enkun, ja samoilla määrin tuntuu homma heilläkin menevän. Erona on se, että heillä se on lähinnä seurakoirana, meillä on tarkoitus saada toimiva apu lintumetsälle.

      Koulutettavuudeltaan on helppo tapaus meidän koira, mutta herkästi hiukan höseltää. Ei ole paras koira tottikseen, mutta metsästyshommissa kyllä ei keskittymiskyvyssä ole mitään puutteita.

    • calice

      Luonteeltaan erittäin sosiaalinen ja vilkas. Helppo kouluttaa jos yhtään osaa. meillä 1v ja 3kk ja ruokimme 2 kertaa päivässä. Määrä riippuu liikunnan määrästä. Ja tietty iästä. Ulkoilutamme 4x päivässä noin 30min kerrallaan. Joskus pidempiä, joskus lyhkäsempiä. Mahdollisimman usein vapaana oloa, uimista tms, sillä energiaa pitää päästää ulos. Melko laaja kysymys kun kaikki vaihtelee varsinkin iän mukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3463
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2074
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1430
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1247
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe