Olen surffaillut netissä ja yrittänyt keksia meidän perheelle sopivaa kohdetta Kroatiasta. Mutta kohteita on tietysti niin paljon. Valmismatkakin kävisi mutta ajatuksissa olisi 1vko isommassa paikassa ja 1vko löhölomaa pienemmässä kylässä. Majoituksena etsimme villaa tai apartementosta, ei hotellia. Meillä on 11v. poika ja vanhemmat lähdössä reissuun ja ihan pahimmat turistirysät kierrämme kaukaa :) Tykkäämme retkeillä joko vuokra-autolla tai paikallisbusseilla ja sen vuoksi pienimmät saaret jätetään pois laskuista. Uimamahdollisuus olisi mukava vaikka emme rannoilla makaakaan. Ruoka on tärkeä osa lomaamme ja siksi raavintolatarjonta saisi olla laajempi kuin kaksi ravintolaa :)
Olemme matkailleet paljon mutta tämä kolkka maailmasta on vielä käymättä. Heräsikö kenelläkään ajatusta kohteesta joka voisi sopia meille? Ottaisin kiitollisena kaikki vinkit vastaan ja lähempään tarkasteluun. Myös majoitusvinkit otetaan mieluusti vastaan.
Mihin Kroatiassa?
4
2539
Vastaukset
- akiantti
Oivallinen suunnitelma. Olemme käyneet entisen (ja silloisen jugoslavian rannikolla kai 6-7 kertaa. interhome.fi oli viimekesän majoittajamme. Sieltä löytyy luultavasti teillekin sopiva majoitus, kunhan päätätte missä haluatte käydä - ja milloin?. Lähtökohtana voisi olla jokin hyvä lentoyhteyden päässä oleva kaupunki, esim Split, Dubrovnik tai Pula (Monte Negron puolella Tivat). Itse lensimme Hel-Split, auto vuokralla, 3h k wc parveke -huoneisto Zadarin pohjoispuolella (Diklo).
Saaria ei kannata jättää pois matkasuunnitelmista, Jadrolinja kuljettaa myös autoja.
Kansallispuistoja on useita, maailman perintökohteita jne.
Kirjastosta saattaa löytyä teos "Jugoslavian aarteet" tai "Treasures of Yougoslavija", josta löytyy historiallisia paikkoja myös pikkukylistä.
Vieraina kielinä vanhemmat ihmiset puhuvat saksaa ja nuoremmat englantia. Venäjäntaitoiset saattavat tulla toimeen kroatiaksi. (Slaavilaisella kieliryhmällä Jäämereltä Välimerelle; miksi meidän pitää opetella ruotsia?)
Ravintoloista en pysty oikein sanomaan mitään. Käytämme niitä kovin vähän. Ruoka ja kraanavesi on ollut turvallista, meillä ei ole koskaan ollut niistä johtuvia ongelmia (eikä muitakaan).
Tarkenna kyselyä, saatan palata palstalle!- omalla autolla
Ainakin Plitvicen kansallispuisto ja Pulan Amfi. Ja esim. Krk:n saarelle pääsee myös sillan kautta. Me vuokrasimme huoneistot (yksityisomistuksissa) netistä paikallisten matkatoimistojen kautta.
- hp
löytyy esim. tältä sivustolta. Löysin tätä kautta viime kesän Kroatian matkamme majoituspaikat: http://www.adrian.fi/detail3.asp?headline=Miten%20etsi%E4%20yksityismajoitusta%20Kroatiassa?&title=Yksityismajoitus&detail=5&ctry=5&pg=9
- Reissu-Reiska
Linkkvinkki ;)
http://matkat.mediapard.net osoitteessa on myös Kroatiasta juttua. Useammastakin kohteesta, joten jollekin voipi olla hyötyä osoitteeseen vilkaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41137- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 43688
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646