Funktionaalisen ja proseduraalisen moduulin ero?

plz

Voisiko joku vääntää tyhmälle rautalangasta, että mikä noiden kahden ero oikeastaan on? (mielellään jollain ohjelmointiesimerkillä, esim. python-kielellä)

Tiedän, että funktiossa moduuli palauttaa arvon / proseduuri ei, mutta miten nämä sitten käytännössä eroavat toisistaan?

4

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anomyymi koodari

      Proseduraalisessa ohjelmoinnissa jokainen askel muuttaa ohjelman tilaa. Funktionaalisessa ohjelmassa ohjelman tila ei muutu.

    • brbbrbrb

      Funktio palauttaa samalle syötteelle aina saman paluuarvon. Tuo ei tule koskaan muuttumaan, joten siihen voi luottaa. Ns. imperatiivisissa ohjelmointikielissä, ohjelman tila muuttuu käytännössä joka askeleella, mikä voi sitä kautta aina muuttaa myös minkä tahansa funktion vastetta jollekin syötteelle, jos kyseinen funktio ´vuotaa´tilaa ulkopuolelleen. Tuo vuotaminen johtaa siihen, että funktion merkitys ei välttämättä selviä imperatiivisessa ohjelmoinnissa sen funktion esityksestä vaan seurausten ymmärtämiseksi on ymmärrettävä koko ohjelma, jossa funktio esiintyy. Funktionaalisessa ohjelmoinnissa näin ei ole, koska kielissä tuo vuotaminen on nimenomaan pyritty estämään. Tästä seuraa se etu, että kun funkition kerran määrittelee tekemään asian A jollekin syötteelle B, se tekee sen aina kaikissa yhteyksissä mihin funktion tuo mukaan. Tässä tietysti onnistuminen riippuu sitten, kuinka hyvin on osannut johtaa funktion syömöt tyypit ja paluuarvojen tyypit.

      Funktionaalisessa ohjelmoinnissa tyypit ja arvot ovat vaihdannisia siten, että jos tyyppikuvaus on tehty riittävän tarkkaan, ohjelman arvon muuttuminen voidaan johtaa tyypeistä ja päinvastoin. Funktionaalisessa ohjelmoinnissa sitten kytketään eri funktioita toisiinsa ketjuun ja siten niiden kuvaamia muunnoksia suhteessa toisiinsa. Koko tämä ketju muodostaa kuvauksen joltain lähtöarvojen avaruudelta tuloavaruuden arvoille, eikä siinä kuvauksessa puhtaimmillaan ole tippaakaan ohjelman tilaa mukana.

      Yksinään funktionaalinen ohjelma ei olisi kovin kiinnostava, koska ilman ohjelman tilaan sotkeutumista, arvojen lähtöarvoja ja tuloarvoja ei voitaisi kommunikoida ohjelmalle. Funktionaalisissa ohjelmissa on siis lisäksi työkaluja, joilla funktionaalisesti puhdas osa (suurin osa) ohjelmaa sitten kytketään tilaa käsitteleviin osiin (input, tiedostot, jne) niin, että se kaunis ja puhdas osa ei mene pilalle. Jos ohjelmassa on vikaa jossain niin se on ohjelmoijan esittämissä abstraktioissa tai sitten siinä, missä funktionaalinen osa kohtaa osan, jossa ympäröivän maailman tila on abstrahoitu tilan sisältävän kuplan sisään. :) Tuo kupla suojelee varsinaista ohjelmaa tilan muuttumisen leviämiseltä kaikkialle kuin tauti, minkä jälkeen seurausten ymmärtäminen eri kohdissa tulisi väistämättä aikaa myöten hankalammaksi ja mahdollisuus bugien ilmenemiseen kasvaa.

    • vöriisimpöööl

      Funktionaalinen ohjelmointi tekee ohjelmoinnille saman, kuin fysiikassa yksiköiden käyttäminen tekee laskuille. Sen sijaan, että laskettaisiin pelkillä luvuilla, kuljetetaan rinnalla mukana yksiköiden laskentaa. Seuraamalla yksiköitä, voidaan laskun tila sisäistää eri kohdissa paremmin ja laskujen lopuksi yksiköstä voidaan tarkistaa, onko se saatu tulos oikeaa muotoa.

    • ewqweqwe

      Toinen perustuu vähän niin kuin Turingin konstruktioon tai oikeastaan rekisterikoneeseen ja toinen primitiivirekursiivisten funktioiden konstruktioon. Ei sen kummempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10891
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe