Elektro Helios TF 8002 pyykkikone lopetti likoamisen. Pyöräyttää vain pari kertaa/ järjestelee pyykiä rumpuun, mutta ei linkoa laisinkaan. Ohjelma kytkin kyllä kävelee loppuun asti. Poistopumppu pyörii koko linkous ohjelman ajan, eli tyhjentää kyllä. Olisiko Ohjelmakytkin tai tunnistin joka ohjaa linkouksen aloitusta viallinen.
Ei linkoa
Catman38
6623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
muutama samanlainen kone ja sama vika ohj.kytkin viallinen. Samoin muutama kytkin on saatu korjattua tinaamalla. Epäilen että olisi saman suuntainen vika.
Tulin pikaiseen tuohon vikaan päätyneeksi.
Ei ollut yleismittaria mukana eilen,kun tutkin ohi mennen konetta. Ajttelin kysellä onko muilla ollut kyseisiä ongelmia.
Paljonko uusi ohjelmakytkin maksaa? Oliko kylmä juotos? vai selvä vika kytkimessä?
Koneen onko se joku korvasuilmaputki vai mikä joka nousee vesipumpusta ylös voi olla zeoliittisavessa eli tukossa. putkessa on vesiluko kaltainen mutka jonka voi kotioloissakin puhdistaa. töpsöli irti ensin seinästä. jotain vanhoja muistoja tuli mieleen. En ole alan amattihenkilö. Sillä jos putki on tukossa kone ei lähde linkoamaan tai vain pyörittää hiljaa ja poistaa kyllä vettä. Kannattaa tutkia.
painekammio tukossa, puhdistus ja kone linkoaa.
Pitää tarkistaa noi, sit menee vaihtoon jos ei tokene.