Olen tässä miettinyt erillisen dvd-tallentimen rinnalle kasata kiintolevy-DVD-tallentimen joka kaappaa videota videonkaappauskortilla tai -usbpalikalla, sitä voisi editoida kiintolevyllä ja lopuksi polttaa dvd:lle (tulee kai parempaa jälkeä kuin erillisellä dvd-tallentimella). Tulee meinaan tarpeeseen sitten kun siirtävät lähivuosina noi kaikki tavalliset kanavat HD-kanaviksi eikä boksista enää saa siirrettyä ohjelmia tietokoneelle editointia ja dvd-polttoa varten (HD-bokseissa on korttilinkityksellä ja salatulla tallennuksella estetty...muka piratismin takia) niinkuin nyt voi vielä tehdä tavallisesta tallentavasta digiboksista.
Kysymyksiä:
1. Olisiko ulkoinen videokaappari USB vai sisäinen PCI-kaappari parempi, laadun ym. suhteen? Väittävät että USB on sikäli parempi ettei nappaa häiriötä koneen sisältä, mutta entäs käytännössä ja miten laatu ja koneen tehovaatimukset? Tiedän että ainakin sisäiset kortit vaatii vähemmän tehoa mutta kuinka paljon eroja on?
Happauge Impact VCB, olis yks PCI-vaihtoehto, sitten USB-vaihtoehtoja olisi mm. TerraTec Grabster AV 150MX, Belkin USB 2.0 DVD Creator, TerraTec Grabby, EasyCap USB 2.0 ja Reddo.
Noita kohtuuhintaisia PCI-kortteja on nykyään aika vähän, kalliimmassa hintaluokassa lähinnä ammattilaisille sit löytyy enemmän.
Niin ja Firewirea ei sitten kannata ehdottaa, en ala sijoittaa Firewire-kortin päälle laitteita jotka digitoi videota Firewire-liitäntään, ovat aika kalliita. Eli valinta on tehtävä joko sisäisen kortin tai usb-palikan välillä. En ole Kroisos.
2. Paljonko mahtaisi kaapattua hyvälaatuista videota M-jpeg muodossa ja AVI tms. säilöön pakattuna viedä tilaa kiintolevyllä per tunti? M-Jpegia meinaan siksi koska sitä on helpompi editoida, sisältää jokaisen ruudun mikä on kaapattu eikä ole lajiteltu erilaisiin I, P jne. frameihin joiden kanssa editointi on vaikeampaa, lisäksi M-jpeg kuva on suht laadukasta vaikka onkin kertaalleen pakattu (M-JPEG on käytännössä Avi- tai muuhun säilöön pakattu sarja JPEG-kuvia). Yks vaihtoehto tietysti M-JPEGille olis Huffyuv pakkaus..
Koneita on useita, mm. 2.4 GHz P4, mutta on myös uudempiakin joissa on tuplaytimisiä prossuja. Pääkäyttiksenä mulla on Ubuntu. Editointia voisi hoitaa Avidemux, vaikka se ei varsinainen editori olekaan (mm. useammat leikkauskohdat ei vielä onnistu, ainoastaan A ja B pisteen, eli yhden leikkauskohdan voi määritellä mutta kikkailemalla senkin voi kiertää).
Tietokone vai DVD-tallennin
videonkaappausta.
1
644
Vastaukset
- ttppii
Ei se DVD-tallentimen laatu huonoa ole, en oikein usko että ihan helpolla erottaa tietokoneeseen liitettävästi digitoijasta, halvemmat varmaan jopa huonompia. (Mahtaako niihin yleensä edes saada rgb-signaalia sisään?)
Kiintolevyllinen tallentava dvd, liitäntä rgb:llä, ja tallennuslaatu riittävän löysä, niin jälki on oikein hyvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172373
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135838- 45831
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684