aloin pähkäilemään että mitä vaatetusta helmikuussa syntyvä vauva tarvitsee?
Lämpäpussin? Villasta? Yms. mitä muuta?
Tuntuu että ajatus ei toimi nyt yhtään tämän vaatetuksen kanssa.
Lämpäpussin? Villasta? Yms. mitä muuta?
Tuntuu että ajatus ei toimi nyt yhtään tämän vaatetuksen kanssa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun lasta et voi kuitenkaan ulos viedä kuin alle kymmenen asteen pakkasella, niin äitiyspakkauksen varustuksella pärjäät ihan varsin hyvin.
mutta eksyin jonnekin palstalle missä muut tuntuivat ostavan sitä sun tätä ja itselle tuli pelästys että alipuenko itse nyt itse oman lapseni?
Kun olin kyllä ajatellut pärjätä sillä äitiyspakkauksen varusteilla tämän pienen talven hetken.
Meillä vauva meinasi hukkua 56cm karhupukuun kun lähdettiin helmikuussa laitokselta. Mies meinasi tuoda mukanaan tuon äp:n haalarin, niin minä purskahdin paskaiseen nauruun! On meinaan niin jätti suuri, ettei kyllä ainakaan meidän 48cm vastasyntyneelle ollut tarvetta koko viime talvena. Oikeasti ei olisi vauvaa löytänyt sen sisältä...en suosittele ensimmäiselle talvelle. Meillä vasta nyt käytössä kun poika on 68,5cm ja on vieläkin väljä.
Minulla oli pari haalaria vauvalle. Sellaiset vähän kevyemmällä vuorella ja tarpeen mukaan puin alle villakuteet tai esim. veluuri housut ja takin sisävaatteiden päälle. Meillä olisi myös ohuempi välipuku jonka saatoin kylmemmällä laittaa haalarin ja sisävaatteiden väliin. Vaunutellessahan vauva pysyy lämpimänä hyvin makuupussissa niin ei tarvii olla läjäpäin vaatetta päällä.
Sisävaatteet, välivaatteet ja ulkovaatteet.
Meillä syntyi vauva viime helmikuussa (oli syntyessään 46,5cm pitkä), eikä äitiyspakkauksen toppapukua kyllä voinut ajatellakaan päälle laitettavaksi. Nyt olen sen ottanut käyttöön ja on vieläkin melkoisen iso. Suurimmaksi osaksi käytettiin vuorellista fleecehaalaria makuupussia vaunuissa. Ostin myös 62-kokoisen toppahaalarin, mutta jäi oikeastaan käyttämättä, kun tuolla fleecehaalarilla pärjäsi ihan hyvin sekä automatkat että vaunuttelut.