Paras asumismuoto?

Julianna:)

Olen keski-iän alussa oleva vaikeasti liikuntavammainen nainen ja olen alannut miettimään kovasti, missä olisi hyvä ja ihanteellinen paikka asua. Kysyisin teiltä vähän tietoa, mielipiteitä, kokemuksia….

Onko se

a) Palvelutalo/asumispalveluyksikkö
b) ’’normaali’’ vammaiselle soveltuva asunto kotipalvelu
c) -’’- henkilökohtaiset avustajat
d) jokin muu?


Itse asun vaihtoehdossa a … eikä oikein tunnu kovin hyvältä, kun talon avustajilla on jatkuva kiire, välillä pitkät odotusajat, ovat väsyneitä ja hermostuneita, muutama on tosi ärsyttäviä, töykeitä ja aiheuttavat mielipahaa avustettaville. Suihkuun ei pääse kun kerran tai kaksi kertaa viikossa, yöllä käännetään kerran (sängyssä)… Kunpa pystyisin itse tekemään kaiken, mutta kun en pysty ja surettaa olla näin riippuvainen toisten ihmisten avuista selviytymään päivästä toiseen. Asiallisesti ja kauniisti apua kun pyytää, niin saakin välillä paskamaisen kohtelun. Hmm, mitähän tässä nyt tekisi?

3

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehtojen b ja c kannalle

    • omassa kämpässä

      Totta kai on parempi asua omassa (omistus/vuokra), ja vaatia henkilökohtainen avustaja, johon on nykyisin subjektiivinen oikeus. Se tarkoittaa, että siihen on oikeus riippumatta siitä, onko kunnalla omasta mielestään hyvä rahatilanne vai ei.

      Mutta avuntarpeesta sitten riippuu, miten tuo toteutuu. Ei mistään saa avustustunteja niin paljon, että voisi olla henkilökohtainen avustaja mukana 24 tuntia vuorokaudessa. En tiedä tuntien ylärajaa.

      Moni vaikeasti vammainen asuu siten omassa kämpässä, että on joku läheinen omaishoitajana. Se vaatii kuitenkin omaiselta suurta uhrautumista, koska omaishoitaja tekee lähes 24h/7d-työtä pienellä korvauksella ja ilman juuri lomia. Käytännössä nämä ovatkin tapauksia, joissa vanhempi hoitaa lastaan tai aviopuoliso puolisoaan siksi, että haluaa pitää tämän kotona, pois laitoksesta.

      Lähtisin selvittämään tuota asiaa arvioimalla avun tarpeen (tunteja per päivä, missä tarvitsee apua) ja olemalla sitten yhteydessä kunnan sosiaalitoimeen. Ja totta kai pitää olla lääkärinlausunnot vammasta, avun tarpeesta jne.

      • puolijalka

        B, c tai d. Omistus asuntoon voi hakea muutoksia esim. tukitankoja, kynnysten poistoja, nosturin, oviaukon levennyksiä jne.
        Ja kuten yllä jo sanottiin lääkärinlausunto ja fysio/toimintaterapeutinlausunto tarvitaan että asia lähtee eteenpäin.

        Ensi vuonna henkilökohtaisen avustajan vähimmäistunti määrä nousee nykyisestä kymmenestä kolmeenkymmeneen/kk. Omaishoitajan ja henkilökohtaisen avustajan yhtäaikainen työllistäminen ei liene mahdottomuus.

        Ota yhteyttä kuntasi vammaispalvelutyöntekijään kun sinulla on lausunnot, kunnan työntekijät eivät välttämättä tiedä mitä hankalauuksia sinulla on, helpompi asioida kun tarpeet on paperilla.

        Yksi vaihtoehtohan on ottaa puheeksi ilkeä käytös, mutta ymmärrän että siinä tulee riskiksi ilkeilijän kosto.


        Toivon että löydät toimivan ratkaisun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      70
      5231
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      268
      4337
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      101
      3960
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      182
      2332
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1643
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      68
      1469
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1169
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1029
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      38
      973
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      899
    Aihe