heippa, minulla 15vko:nen pentu ja tuntuu ettei se luota minuun, johtuen sen edellisestä omistajasta joka hakkasi sitä. eli pentu tuli minulle 10viikkosena.
ymmärränhän toki että tuo hakkaaminen on jättänyt arvet koiralle ihmisiä kohtaan mutta miten voisi edesauttaa/nopeuttaa luottamuksen tuloa takaisin?
ilmenee siis sillä että pihalla vapaana ollessaan ei välttämättä tule takaisin vaan lähtee karkuun ja kun tulee takaisin luulee ilmeisesti että aijon sitä lyödä kun raukkaparka tulee matalana ja luimuilevana kohti.
ja sisällä ollessamme jos kuuluu hieman isompi ääni jostain luulee että olen sen aiheuttanut ja säntää pois äkkiä läheltäni.
jos jollain hyviä keinoja niin niitä tarvittaisiin!
ymmärränhän toki että tuo hakkaaminen on jättänyt arvet koiralle ihmisiä kohtaan mutta miten voisi edesauttaa/nopeuttaa luottamuksen tuloa takaisin?
ilmenee siis sillä että pihalla vapaana ollessaan ei välttämättä tule takaisin vaan lähtee karkuun ja kun tulee takaisin luulee ilmeisesti että aijon sitä lyödä kun raukkaparka tulee matalana ja luimuilevana kohti.
ja sisällä ollessamme jos kuuluu hieman isompi ääni jostain luulee että olen sen aiheuttanut ja säntää pois äkkiä läheltäni.
jos jollain hyviä keinoja niin niitä tarvittaisiin!
Vastaukset 5
Vanhimmat
se ei välttämättä opi tuosta koskaan pois.. meillä on harjoieltu vaikka mitä mutta ei vaan auta.. oli siis sama tilanne koiraa hakattu ja me otimme sen jälkeen sen.. on nyt ollut meillä vuoden verran ja jos astuu edes vähän liian lujaa maahan niin koira pelästyy tai jos teet liian nopean liikkeen se pelästyy.. ja on muutenkin siis todella arka edelleen .. kyllähän sen uskoo mutta välillä todella paha mieli kun katsoo toista kun on niin arka :( kannattaa vaan opettaa sitä tulemaan luokse käskystä, ei ehkä karkais niin helposti jos saisit takaisin kutsuttua..
viikossa!?
Ei todellakaan, tulee vaatimaan kuukausia, että saat perusluottamuksen ja senkin jälkeen JOKAPÄIVÄ sinun on voitettava ja ansaittava koirasi luottamus. Se ei ole asia, joka on yhtenä pv:nä hankittu ja se siitä sitten. Jos sinua joku hakkaa, niin luottaisitko heti toiseen samannäköiseen. Koirat ovat älykkäitä, se on varuillaan.
Ole reilu, selkeä, johdonmukainen, helli ja leiki koirasi kanssa, niin se alkaa luottaa. Mutta minkä tahansa koiran kanssa luottamusta pitää vaalia jatkuvasti.
Älä kilju, älä tee äkkinäisiä liikkeitä. Suojele pentuasi, älä vie sitä väkisin jonnekkin, jos se näyttää eleillään, että sitä pelottaa. Älä kuitenkaan lässytä, niin että sen pelko kasvaisi. Tarkkaile sitä, niin opit tulkitsemaan ja näet mistä leikeistä se tykkää, leiki sen kanssa ja anna senkin voittaa leikki välillä. Harrasta sen kanssa, yhdessä tekeminen vahvistaa suhdetta.
..leikkimisen (jos koira uskaltaa leikkiä kanssasi), harrastamisen ja yhdessä touhuamisen lisäksi, erittäin paljon rakkautta, silittelyä, paijaamista ja rauhoitavaa hierontaa koiralle turvallisessa ympäristössä, niin oppii rakastamaan ihmisen tarjoamaa kosketusta. Jos stressaantuu koskettamisesta, niin lopeta heti, ei ole mitään mieltä yhdistää kosketustasi stressiin. Luonnollisin aika koiralle rakkauteen on syönnin jälkeen, kun maha on täysi ja olo hyvä, monet koirat hakevat ilman traumaattista kokemustakin silloin rakkautta. Myös mm. sudet käyttävät ruuan jälkeisen ajan ennen unille rupeamista sosiaalisten suhteiden vahvistamiseen; pennut leikkivät keskenään, aikuisetkin hakevat kontaktia toisiinsa.
Koirallasi on syvät arvet tuosta, mutta saat ne kyllä pois, se vain vie aikaa. Koira tulee luoksesi ole rauhallinen pidä namia niin että koira näkee sen, laskeudu koirasi tasolle ajonna namia ja kehu koiraa. Älä pakota koiraasi tulemaan luoksesi! Yhdistä itsesi hyviin asioihin nameihin, leikkimiseen tai rapsutuksiin. muista koiraa ei saa IKINÄ torua kun se tulee luoksesi. Vaikka se olisi karannut heti kuns e alkaa tulla luoksesi kehu.
Muista osoittaa koirallesi että SINÄ vain SINÄ suojelet sitä. Jos on jotain msitä koira ei pidä esim. vieras koira tai ihminen. älä pakota koiraa sen luokse vaan asetu pennun ja pelottavan esineen/asian väliin. Näin se oppii luottamaan sinuun.
Voit muuten käyttää koulutuksessa apuna naksutinta. Muista opettaa koirasi yhdistämään naksauksen johonkin kivaan. naksaus-heti nami tai kehuja(mielummin nami). Toista sitä. Ole ihan normisti. Pidä naksutinta sekä nameija mukana. koirasi katsoo sinuun=naksaus=heitä koiralle nami ja kehu, ja anna nami jos se tulee luoksesi. Koira alkaa kävellä sinua päin=naksaus, nameja ja kehuja.
En takaa että nää toimii, joku konsti sopii toiselle koiralle ja toinen toiselle ;>