Pohjoismaiden neuvoston kokouksesta Reykjavikissa. Ruotsin vaalitulos ulottuu liian pitkälle. Olisi kiva tietää kuka antaa neuvostossa väärää kuvaa Perussuomalaisista?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2272114
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2272114
Vastaukset 6
Vanhimmat
tai gunnvår levittänyt mustamaalaavaa tarinaa ruotsidemokraattien ja perussuomalaisten yhteyksistä, voi hyvää päivää-oi bra dag!
lisää jäseniä. Miksi? Ruotsin hoitama maahanmuuttopolitiikka on vastaus. Suomessa RKP vastaa ministerinsä johdolla meidän maahanmuuttopolitiikasta, eikä hyvältä näytä. Suomenruotsalaiset ottavat auliisti mallia Ruotsista ja tästä johtuen on ongelmia syntynyt Suomeenkin.
"Kristillisdemokraattien Päivi Räsänen toivoo, että Thors ja Wallin keskittyisivät pakolaisten kotouttamiseen nokittelun sijaan." Mielestäni Räsänen osuu tässä lauseessa olennaiseen, jossa maahanmuuttopolitiikka ei ole onnistunut. Ministeri Thors ei mielestäni edes käsitä sanaa kotouttaminen?
Ensi keväänähän on Suomessa vaalit joissa valitaan RKP:n tulevat hallituskumppanit. Suomessa kotouttaminen on annettu vastuualueeksi ryhmälle joka on hyvä esimerkki kotouttamisen vaikeudesta. Maassamme on ollut ruotsinkielisiä yli 800 vuotta, eivätkä he ole vielä niin kotoutuneet että tulisivat toimeen maan valtakielellä jota puhuu sujuvasti yli 98% väestöstä.
Oli keskiryhmän pääsihteeri kepun Terhi Tikkala jonka mielestä perussuomalaiset saattavat pitää yhteyttä ruotsidemokraatteihin ja siksi eivät ole soveliaita yhteistyöhön. Tavalliseen kepulaiseen tapaan yhteydestä ei ole mitään näyttöä, mutta kepulaisen epäilys riittää....
En ole lukenut päivän Keparia, onkohan siinä selvitetty miksi Tikkala tekonsa teki. Kepulainen lehdistöhän yleensä vaikenee tällaiset asiat kuoliaaksi.
Perussuomalaisten puheenjohtaja, EU-edustaja Timo Soini kauhistelee kansanedustaja Raimo Vistbackan kohtelua Pohjoismainen Neuvoston kokouksessa, kun Vistbacka eilen heitettiin ulos neuvoston keskiryhmien kokouksesta. Asiasta kertoi MTV3:n uutiset eilen.
- Oudolta tuntuu. Kuka antoi määräyksen? Minusta se törkeä temppu! Vistbacka on ollut 23 vuotta eduskunnassa ja istuu nyt viimeistä vuottaan, Kanadasta EU-delegaation matkalta tavoitettu Soini hämmästelee MTV3:lle - paikallista aikaa kello neljä aamuyöllä.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2010/11/1216651
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/11/1217218
[email protected]
Puhelin: (09) 432 2559 | GSM: 050-4345019