Kosteus/ home

Onko mitään edullista tapaa mitata. Epäilen että minulla on hometta ,oidehdin aiankin .mutta pelkän vesipisteiden ja pesuhuoneen mittaus maksaa 420e ja minulla työttömänä ei siihen ole varaa.
16739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Näkyvää hometta, näkyviä rakennemuutoksia (rakenteet kupruillut, laatat halkeillut ymv), vuotoläikkiä, silmämääräisesti huonokuntoiset märkätilat, epämääräisiä hajuja, tunkkainen ilma, kosteuden tuntua...

Äänestä
  • Riittääkö aj saneeraus osaaminen ja tietotaito kosteus ja homevaurioihin?

    Äänestä

Eikö kannattaisi ottaa itse näytteet=kerätä vaikka vanupuikoilla pölyä pinnoilta/uittaa jossain raossa vanupuikkoa/keräysastiaan villaa/lastulevyä tms.näytetty ja lähtettää ne jonnekin laboratiorioon jossa osataan näyttteet käsitellä. Joku random-amis-kuntotarkastaja kattelee vain päältä päin ja haistelee eikä tajua mitään eikä haista röökin polttamalla nenällään edes kissan kusta.

Esmes tällainen paikka ja sen tuotteet http://www.biofacto.mycashflow.fi/ tai oman kaupunkisi/kuntasi terveystarkastaja/laboratorio.

Äänestä
  • No ei ainakaan noita Biofacton naurettavia humpuukitestejä, ovat lähinnä rahastusta ja huijausta.

    Äänestä

  • Biofuck kirjoitti:

    No ei ainakaan noita Biofacton naurettavia humpuukitestejä, ovat lähinnä rahastusta ja huijausta.

    en osaa sanoa noista missä näyte otetaan ilmasta, mutta jos otat vaikka villasta/betonista/puusta palan tai hierot jotain kliinistä näytteenottotikkua em. materiaaleissa ja tökkäät sen ravintogeeliin niin kyllähän se alkaa kasvamaan. Tämän voi joissakin testereissä itse katsoa mitä se kasvaa tai mikä parempi niin joku labra sen tutkisi.

    Äänestä

  • Biofuck kirjoitti:

    No ei ainakaan noita Biofacton naurettavia humpuukitestejä, ovat lähinnä rahastusta ja huijausta.

    Mihinkähän perustat vastauksesi?? Normaaleja laskeumamaljoja on ainakin saatavilla Biofacton kautta ja lajitunnistuksen voi teettää muuallakin kuin heillä jos ei luota ko. yritykseen. Luulet varmaankin olevasi viisas kyynikko, vaikket itseasiassa tiedä asiasta pieruakaan.

    Äänestä

Voi J-sus, mitä neuvoja ja mainostamista täällä tarjotaan. Suorastaan äklöttää ! Hinnat täysyn avuttomista ja tarpeettomista kosteusmittauksista ovat järkyttäviä.

Miten on mahdollista, että jos jotain epäillään niin juuri sitä ei tutkita ja mitata vaan kierretään itse asiaa kuin kissa pissaa.

Miten se voi olla niin V:n vaikeeta: jos hometta epäillään niin sitä itteensä pitää mitata = etsiä = teettää hometutkimus = mikrobitutkimus. Kosteusmittaukset, hauvat ja kaiken maailman ilmamittaukset ovat pelkkää rahastusta eivätkä anna mitään järkevää tietoa ongleman löytämiseksi tai korjaamiseksi.

Muuten eikös se mainostamien näillä sivuilla pitänyt olla kiellttyä - eivaan näytä menevän kaikkien humpuukimaakareiden kaaliin.

Äänestä

Vesipisteiden ja pesuhuoneen mittaus? Siis kosteusmittaus vai mikä? Unohda. 420 € on niin halpa hinta, että sillä ei tehdä rakenteisiin menevää tarkastusta, ja pintakosteusmittarilla mittailu on ihan turhaa mahdollisessa hometalossa.

Ota yhteys kunnan terveystarkastajaan, ja pyydä tk-lääkäriltä lähete veren vasta-ainemittaukseen.
Kokenut terveystarkastaja osaa opastaa eteenpäin.

Mikäli asut taloyhtiössä, taloyhtiö vastaa rakenteissa olevista vaurioista, et sinä.
Mikäli asut ok-talossa, on olemassa ARA, josta vähävarainen tai normaalituloinen voi hakea avustusta terveyshaitan poistamiseen.

Tsemppiä sinulle!

Äänestä
  • Terveystarkastaja on edullinen tapa, mutta ei aina paras tapa. Jos terveystarkastaja PÄÄTTÄÄ teettää vain sisäilmamittaukset ja niissä ei näkyisi mitään, voit olla kusessa taloyhtiön kanssa korvaus/vastuuasioissa. Vetoavat ko. tutkimustuloksen lopullisuuteen eikä jatkotutkimuksia tarvita. Pelkkä sisäilmamittauksen negatiivinen hometulos ei tarkoita, etteikö talo ole hometalo. Vain rakenteista tehtävillä mittauksilla voidaan asia selvittää perin juurin.

    Äänestä

"Mihinkähän perustat vastauksesi?? Normaaleja laskeumamaljoja on ainakin saatavilla Biofacton kautta ja lajitunnistuksen voi teettää muuallakin kuin heillä jos ei luota ko. yritykseen. Luulet varmaankin olevasi viisas kyynikko, vaikket itseasiassa tiedä asiasta pieruakaan. "

Jotain tiedän kuitenkin, enemmän kuin pierun verran :)


Biofacton testistä

Testillä ei ole mitään virkaa, tuloksen muka voi lukea jo 1-5 päivän kuluttua itse siis pesäkemäärän.Tekevät halutessa lajitunnistuksen kun lähettää näytteet heille tekevät myös pesäkemääräarvion,muttei itiömäärän laskentaa VOI ELÄMÄN KEVÄT!!,testin luotettavuus on nolla jo se että testi on valmis 1-5 pvässä (ilman vertailunäytteitä ym) osoittaa että täyttä humpuukia.Harmittaa niiden ihmisten puolesta jotka testiin sortuvat.

Jos joku haluaa tutkia oikeasti onko sisäilmassa kosteusvaurioon viittavia mikrobeja,kannattaisi otta yhteyttä puolueettomaan asiantuntevaan kosteus ja homevauritutkijaan,joka tekee tutkimukset virallisten ohjeistuksien mukaan,ja joka lähettää näytteet virallisesti hyväksyttyyn laboratorioon,josta saa pätevän analyysivastauksen. Toisekseen sisäilmanäytteitä ei ensisijaisesti kannata edes ottaa.Jos on selvä ja perusteltu syy epäillä että on kosteusvaurioita, kannattaisi aloittaa rakennetekniset selvitykset. Ja on myös niin että positiivinen tulos voi kertoa ongelmasta mutta negatiivinenkaan ei poissulje sitä. Myös sisäilmanäytteen tulkinnassa on tärkeää tutkia myös ulkoilman mikrobipitoisuudet ja lajit ja verrata niitä sisäilmanäytteisiin,tärkeimpänä lajisto ja sitten määrät. Sisäilmassa saattaa olla kosteusvaurioon indikoivia mikrobilajeja,vaikka rakennuksessa ei olisikaan mikrobivaurioita. Sisäilmanäytteen luotettavuuteen vaikuttavat useat eri tekijät, ja myös itse näytteenotossa on huomioitava tulokseen vaikuttavat virhelähteet,jopa mm rakennuksen sijainti.

Itseotetuissa näytteissä on erittäin suuri virhemahdollisuus ja luotettavuus on todella heikko,biofacton testi on niin suuntaa-antava ja heidän mukaansa testi on tarkoitettu terveyshaittojen arviointiin,sanoisin että ei todellakaan sovellu.

Testistä saa halutessaan pesäkemääräARVION heh Mutta eivät laske Cfu:ta per m³, niin mitä kummaa moisella testillä tekee.On täysin selvää että sisäilmassa on aina mikrobeja jotka alkavat kasvaa elatusmaljalla jopa kosteusvaurioindikkaattori lajeja, olisikin todella outoa jos niin ei kävisi. Pelkkällä tiedolla siitä että maljalla alkaa kasvaa pesäkkeitä ei tee mitään.Näytettä ottaessa tulee ottaa huomioon mahdolliset muut taustapitoisuutta kohottavat tekijät, mikrobipitoisuudet vaihtelevat voimakkaasti, joten tarkkojen ohjearvojen antaminen ei ole mahdollista.Kohonneita mikrobipitoisuuksia tai mikrobisuvustoa tulkitessa pitää huolellisesti arvioida kaikkia mahdollisia mikrobilähteitä sekä näytteenottohetken toimintaa.Jotkut rakenteiden mikrobikasvustoon viitaavat mikrobit voivat olla peräisin myös muista lähteistä.Sisäilmanäytteitä tulisi ottaa useampia,yhdellä ei tee vielä yhtään mitään, positiivinen tulos voi kertoa ongelmasta mutta negatiivinekaan ei poissulje sitä. Halutessaan Biofactolta saa lajitunnistuksen 118€ hintaan, tälläkään tiedolla ei vielä tee oikein mitään koska sisäilmanäytteissä voi esiintyä tavallisestikkin yksittäisinä pesäkkeinä lahes mitä tahansa homesientä.Biofacton testi soveltuu lähinnä hupikäyttöön todellista merkitystä niillä ei ole.Hyvä bisneshän tuo on sitä ei käy kieltäminen.
Biofacton alustat on siis boostattu niin että niillä alkaa kasvamaan helposti kaikki lajit, mikähän laitos on testannut ja hyväksynyt kyseiset alustat, mistä löytyy tutkimustietoa?? Kukahan on tutkinut ja testannut?? Heillä ei varmaan ole edes omaa laboratoriotakaan, lisäksi eivät löydy hyväksyttyjen listauksesta.Mitkä on heidän vertailuarvonsa?? Testi on käsittääkseni viljelyyn perustamaton ja alustat ovat viranomaisten hyväksymättömiä. Tutkimuksissa kannattaa käyttää STM:n asumisterveysoppaassa mainittuja hyväksyttyjä alustoja, eikä mitään ihme coctaileja.Järkyttävää hommaa...

Äänestä

Testi on VARMA ja ILMAINEN!
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/

Sitten jatka jos tarvitsee:
*Kvht. Toksiinin saastuttaman rakennuksen korjaus.
Tämä sivu on päivitetty 24.06.2011

Yleis-ohjeita kosteusvauriohome-korjauksiin:
Kv-homeisten rakenteiden purkamisessa on noudatettava samoja suojaus-ohjeita kuin asbestia sisältävien rakenteiden purkamisessa!

Kun kaikki rakennuksessa jatkuvasti oleskelevat henkilöt oirehtivat yli 20-oiretta tasolla, niin enää ei kannata etsiä yksittäisiä kv-homeiden pesäkkeitä ja tuhlata rahaa turhiin kv-homeiden etsintätutkimuksiin, vaan kannattaa perehtyä etsimään syytä/syitä siihen miksi rakenteissa on kosteutta:

Huom! Vesihöyry on kaasumaisessa muodossa oleva vesi, joka pystyy läpäisemään diffuusiosuojaamattoman(=kaasua läpäisevä) materiaalin; diffuusiosuojaamaton vesieriste, maali, jne.
Kaasua läpäisevä pinta ei estä pinnan alla olevan materiaalin hidasta kostumista, mutta kaasua läpäisevä pinta estää pinnan alla olevan materiaalin kuivumisen!
- Kosteus pääsee esimerkiksi maalipinnan läpi vesihöyrynä(=kaasu), mutta kun vesihöyry tiivistyy vedeksi(=neste) maalikalvon alle, niin se ei pääsekään enää pois maalikalvon alta, koska maalikalvo läpäisee kaasua - mutta se ei läpäise nestettä. Tämän takia maalipinta lohkeilee ja irtoaa karkeastakin -puu, -betoni, -jne pinnasta!.........................
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/kvht-toksiinin-saastuttaman-rakennuksen-korjaus/

Äänestä

Älkää nyt hyvät ihmiset ottako tuon papparaisen huuhaa neuvoja todesta, täydellistä huuhaata.

Äänestä

Noita samoja oireita voi olla vaikka talossa ei olisikaan homeongelmia, ja niitä aiheuttavat monet muutkin tekijät käsittämätöntä haahuilua

Äänestä

Jos tarvitset näytteen vain itseäsi varten, niin Biofactolta saa suht edullisesti, tais olla 40-50 euroa maksavan kotitestin, jonka teet ja analysoit itse.

Voit myös laittaa kunnan ympäristötarkastajalle asunnontarkastuspyynnön, mutta jonossa saatkin sitten olla väh. 2 kk. Muutenkin voi olla, että ympäristötarkastaja tekee vain pinnallisen tarkastuksen ja antaa asunnollesi "puhtaat" paperit. Mutta jos hometta on oikein kunnolla, niin ehkä tuotakin kannattaa harkita, varsinkin jos ei ole rahaa korjauttaa itse....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tangotyttö45 kirjoitti:

Onko mitään edullista tapaa mitata. Epäilen että minulla on hometta ,oidehdin aiankin .mutta pelkän vesipisteiden ja pesuhuoneen mittaus maksaa 420e ja minulla työttömänä ei siihen ole varaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu