Asunnon vapautumisaika?

Liian pitkä?

Minkälaisia vapautumisaikoja olette laittaneet myytäviin asuntohin. Olen myymässä halutulla alueella olevaa asuntoa, mutta vapautuminen on vasta ensi kesänä, koska uusi talomme valmistuu vasta silloin. Ostaako kukaan oikeasti näin pitkällä vapatumisajalla olevaa asuntoa?

Sen verran ajattelin joustaa kauppaehdoissa että nyt maksetaan käsiraha 4% ja loppukaupat vasta toukokuussa, joten ostajan ei tarvitse maksaa lainankorkoja puolelta vuodelta, jos hän nyt lainaa tarvitsee.

6

1142

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauan..

      Jos haluttu alue, niin laita myyntiin myöhemmin. Joskus keväällä.

      Jos vapautumiseen on lähes vuosi, niin ostajat ovat aika harvassa.

      Tuo aika on ehdottomasti liian pitkä.

      • Kauan..

        Unohtui yksi asia.

        Se haluttavuus. Sen yleensä näkee vasta sitten, kun olet myymässä asuntoa. Vaikka alue olisi "suosittu", niin sinun asuntosi ei ehkä olekaan.


      • ostajakandi
        Kauan.. kirjoitti:

        Unohtui yksi asia.

        Se haluttavuus. Sen yleensä näkee vasta sitten, kun olet myymässä asuntoa. Vaikka alue olisi "suosittu", niin sinun asuntosi ei ehkä olekaan.

        Etsin itse taloa "harvoin tarjolla" -alueelta. Jos vapautumisaika näkyy hinnassa, niin aivan hyvin voisin ostaa talon nyt, vaikka se vapautuisi ensi kesänä. Tietysti saattaisin tehdä myös vaihtoehtoisen tarjouksen: korkeampi kauppahinta, mutta vapautuminen esim.3kk päästä. Sitten voisi myyjä päättää, haluaako asua pidempään vai saada enemmän rahaa (ja mennä vaikka vuokralle).


    • Välittäjän tapainen

      Toistaalta on etu siinä, että joku saattaa hyvinkin etsiä asuntoa vasta ensi kesää silmällä pitäen ja toisaalta ostajalle jää aikaa myydä ensin oma asunto jos sellainen on.
      4% kauppasummasta on tosin todella vähän, eli ostajalle ei ole isokaan kynnys perua kauppoja jos parempia tulee kevään mittaan tarjolle.
      Koska en tiedä millainen talo on kyseessä ja minkä hintainen, on vaikea spekuloida sen pidemmälle. Suosittelisin kyllä että olet yhdeydessä alueesi ammattilaisiin ja kyselet heidän näkemyksiään. Useamman.

    • Klyymi

      Olen laittanut entiset asuntoni myyntiin vasta sitten kun olen muuttanut pois. Eli heti vapaa, ja kauppa on toteutunut äkkiä

    • täälläkin

      Meillä on aika samanlaisia ajatuksia: laittaa talo myyntiin keväällä, vaikka vapautuu vasta loppuvuodesta. Tämäkin on haluttua aluetta, ja tiedän, että moni etsii taloa täältä. Kun itse etsin taloa, olisin mieluummin ottanut vuoden päästä vapautuvan talon hyvältä paikalta kuin kuukauden päästä vapautuvan vähemmän hyvältä.

      Meillä on ajatuksena, että voisi myös tehdä esisopimuksen, jossa rahan ei tarvitse liikkua, mutta jos ostaja luistaa varsinaisesta kaupasta, niin sitten tulee joku sakko? Aika hahmotteluvaiheessa tämä vielä on meillä, pitäisi selvitellä asioita.

      Eli en tosiaan vielä osaa sanoa, miten toimiva suunnitelmasi on, kun itselläkin on homma vasta suunnitteluvaiheessa. Kerro ihmeessä, mihin päädyit ja miten kävi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2134
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      72
      1214
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      646
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      632
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      121
      475
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      75
      460
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe