Hei maahanmuuttajat!!
Olisin kiinnostunut tietämään lisää maahanmuuttajista ja Suomeen sopeutumisesta. Olisin kiitollinen, jos vastaisitte alla oleviin kysymyksiin. Teen koulua varten monikulttuurisuus esseetä ja haluaisin siihen maahanmuuttajien näkökulmia. Itselläni kun ei ole maahanmuuttaja tuttavia.
1.Mistä olet kotoisin?
2.Kauanko olet ollut Suomessa?
3.Pidätkö Suomesta? Mikä on hyvää?
4.Mikä on ollut vaikeaa?
5.Miten olet sopeutunut Suomeen?
6.Mitä maahanmuuttajille suunnattuja palveluita olet käyttänyt/saanut?
7. Onko palvelut olleet mielestäsi riittäviä?
8. Haluatko kertoa jotain muuta?
Kiitän vaivannäöstänne!! Antakaa rehellisiä mielipiteitä Suomen palvelujärjestelmän toimivuudesta!
Kysymyksiä maahanmuuttajille!
5
2751
Vastaukset
- Pettynyt pahasti
Vastaan nyt samassa muodossa.
1.Mistä olet kotoisin? - etela Suomesta, asunut puolet elamastani ulkomailla, eri maissa. mieheni on ulkomaalainen, joten tassa nyt kaksi eri kokemusta.
2.Kauanko olet ollut Suomessa? - alle 2 vuotta
3.Pidätkö Suomesta? Mikä on hyvää?
- Rehellisesti sanottuna, emme pida Suomesta. Hyvaa on lumi, jota mina olen kaivannut, ja salmiakki, ja saasteista ilmaa ei ole. Jarjestelmallisyys on hyva, bussit kulkeet aikataulussaan jne. Torakoita ei tarvitse pelata seinilla. kirjastot toimii.
4.Mikä on ollut vaikeaa?
- sopeutuminen takalaiseen yhteisoon, silla me paluumuuttajat olemme muuttuneet eri suuntaan kuin mita taalla asuvat suomalaiset. Yleensa kommunikointi, ja terveydenhoito on tosi kurjalla tasolla. Miehellani samoja ongelmia, sopeutua suomalaisten ajatustapaan, rasismi on kauheaa, seka julkisilla sektoreilla etta jokapaivaisessa elamassa.
5.Miten olet sopeutunut Suomeen? - hyvin huonosti, vaikka todella yrittanyt. Tiedan etten koskaan tule sopeutumaan tanne uudelleen. Mieheni suhteen sama juttu.
6.Mitä maahanmuuttajille suunnattuja palveluita olet käyttänyt/saanut? - TE-n integraatio pakkaus, joka suoraan sanottuna p... aa, anteeksi vain. Maahanmuuttaja pakotetaan ottamaan heidan "apujaan" jotka todellisuudessa ovat nolla. Kouluun saa odottaa vuoden ja enemmankin, sen jalkeen tyonnetaan tyoharjoitteluun 6 kk kerrallaan, ilmaista tyontekoa siis, palkkaa ei tule. Ja tata oravanpyoraa jatkuu, vaikka haluaisi kunnon palkalliseen tyohon. JOta vaikeaa saada, silla ulkomaalaisia syrjitaan.
7. Onko palvelut olleet mielestäsi riittäviä? - ei todellakaan.
8. Haluatko kertoa jotain muuta? - sen etta maahanmuuttajille ei anneta tarpeeksi tietoa, sanotaan vain etta mene katsomaan internetista. TE toimiston virkailijat antavat vaaraa tietoa, joskus tahallaan tekevat virheita tukkiakseen "tien", nain tapahtui meille, enka usko etta olemme ainoat.
Toivon etta tama on auttanut tutkimuksissanne.- sossuopiskielija
Hyvä, että rokeasti ja rehellisesti vastasit! Saan tästä paljon irti esseetäni varten.
Iso kiitos!:) - Ää ööpisen laidassa
Ja vaikka olet jo kaksi vuotta ollut maassa ja vielä paluumuuttajana, niin et vieläkään ole oppinut ääkkösiä käyttämään! Ei ihme, että ahdistaa!!!
Ja sitten pitäisi yhteiskunnan hommata se työpaikkakin! Itse se on meidän muidenkin hommattava, luulitko saavasi erikoiskohtelua sen takia, että tulet paluumuuttajana oikein ULKOmailta? - sinä torvi
Ää ööpisen laidassa kirjoitti:
Ja vaikka olet jo kaksi vuotta ollut maassa ja vielä paluumuuttajana, niin et vieläkään ole oppinut ääkkösiä käyttämään! Ei ihme, että ahdistaa!!!
Ja sitten pitäisi yhteiskunnan hommata se työpaikkakin! Itse se on meidän muidenkin hommattava, luulitko saavasi erikoiskohtelua sen takia, että tulet paluumuuttajana oikein ULKOmailta?Mitä jos ko. henkilö on tuonut koneensa vaikka portugalin kieliseltä alueelta ?.
Jeesus, että olet torvi ja jaksat vielä täällä joka viestissä määkiä samaa. Mene jo kotiisi ja peitto korville. - byhyyy....
sinä torvi kirjoitti:
Mitä jos ko. henkilö on tuonut koneensa vaikka portugalin kieliseltä alueelta ?.
Jeesus, että olet torvi ja jaksat vielä täällä joka viestissä määkiä samaa. Mene jo kotiisi ja peitto korville." Mitä jos ko. henkilö on tuonut koneensa vaikka portugalin kieliseltä alueelta ?."
Ja tuossapa oiva syy vaatia paapomista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922157Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n442117Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571033- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910