Miniläppärin oli asennettu Windows 7 ja Ubuntu. Käytin aina vain Ubuntua, ja Windows oli lähinnä Nokia ohjelmia varteen. Nyt buuttasin Windowsiin, se asensin kasan päivityksiä ja tapahtu IHME:
1. Windows herää uni-tilasta salamannopeasti
2. WLAN-verkko toimii heti kun on kirjautunut sisään, ei tarvitse odottaa sekunttiakaan! Ubuntussa verkko yhteyden muodostaminen kestää useita sekunteja 5-10, eikä yhteys aina edes toimi, vaan pitää verkko sammuttaa ja käynnistää uudestaan.
3. Akkun varaus näyttää lähes 1,5 tuntia enemmän kuin Linux. Nytkin olen käyttänyt konetta 3 tuntia, ja varausta on yli 60%, Linuxissa samassa ajassa varaus olisi jo alle 40%.
Aivan uskomatonta! Mikä päivitys teki Windowsista niin hyvän? Tämähän toimii nyt yhtä hyvin ja nopeasti kuin Mac! Kansi auki kone herää, kansi kiinni se menee nukkumaan. Kun asensin Windowsin aikoinaan, niin se oli surkea, akku, ei kestänyt kuin 4 tuntia, heräsi uni-tilasta vielä hitaammin kuin Linux, jne.. Mutta nyt se on aivan kuin toinen käyttöjärjestelmä! Pitää kai harkita siirtymistä Windowsiin, vaikka oon tottunut jo Linuxiin ;D
1. Windows herää uni-tilasta salamannopeasti
2. WLAN-verkko toimii heti kun on kirjautunut sisään, ei tarvitse odottaa sekunttiakaan! Ubuntussa verkko yhteyden muodostaminen kestää useita sekunteja 5-10, eikä yhteys aina edes toimi, vaan pitää verkko sammuttaa ja käynnistää uudestaan.
3. Akkun varaus näyttää lähes 1,5 tuntia enemmän kuin Linux. Nytkin olen käyttänyt konetta 3 tuntia, ja varausta on yli 60%, Linuxissa samassa ajassa varaus olisi jo alle 40%.
Aivan uskomatonta! Mikä päivitys teki Windowsista niin hyvän? Tämähän toimii nyt yhtä hyvin ja nopeasti kuin Mac! Kansi auki kone herää, kansi kiinni se menee nukkumaan. Kun asensin Windowsin aikoinaan, niin se oli surkea, akku, ei kestänyt kuin 4 tuntia, heräsi uni-tilasta vielä hitaammin kuin Linux, jne.. Mutta nyt se on aivan kuin toinen käyttöjärjestelmä! Pitää kai harkita siirtymistä Windowsiin, vaikka oon tottunut jo Linuxiin ;D
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lisään vielä, että parasta on että kone on nyt Windows puolella täysin äänetön! Tuulen ei pyöri melkein koskaan, eikä kone ole edes ole kovinkaan kuuma!
Toisinaan ihmiset näkevät valve- ja toiveunia, joten kyseessä lienee jälkimmäinen.
Ei ole unta, vaikka siltä se juuri nyt tuntuukin.
Linux miniläppärissä on ongelmallinen sillä yleensä niissä on sellaiset wlan-kortit joihin ei ole olemassa kunnollisia linux-ajureita.
Eipä siinä mitään sillä Win 7 starter toimii ihan mukavasti täälläkin.
>Linux miniläppärissä on ongelmallinen sillä yleensä niissä on sellaiset wlan-kortit joihin ei ole olemassa kunnollisia linux-ajureita.<
Ai, niinkö? Jos tuo on ongelmasi, hanki usb-wlan-tikku, joka on tuettu.
Uusimmissa jakeluissa on yleensä tuoreempi kernel-versio, joka tukee
entistä laajempaa joukkoa upouusia wlan-piirejä.
Niin no eihän siitä 7 Starterista taida puuttua dokumentoidusti kuin taustakuvan vaihto, kahden näytön tuki ja DVD-toisto.
"tukee" ja tukee on kaiksi eri asiaa. Toimihan wlan suoran asennuksen jälkeenkin ja valmistajalla on viralliset Linux ajuritkin sille. Mutta miten se toimii on aivan eri juttu.
Itselläni on ollut neljä pc-konetta, kaksi läppäriä ja kaksi pöytäkonetta sekä kaksi erilaista wlan-tikkua eikä yhdessäkään wlan ole toiminut yhtä hyvin kuin esim Macissa.
Kansi auki, salasana sisään ja ruudulla koomeilevat täydet wlan palkin on jotain sellaista mitä näkee vain Macissa tai nykyään myös WIndows 7:ssa. Linuxissa se hakee ja hakee ja hakee sitä verkkoa sisäänkirjautumisen jälkeen ja ehkä jopa löytää, muttei edes aina. Ja hetken päästä yhteys mahdollisesti jo katkesi ja taas alkaa hakuu.. ja joskus pitää buutata koko kone jotta se löytäisi verkon...
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/products/compare
tuossa ei starteria edes mainita muta se onkin tarkoitettu vain surffaamiseen..
Linux on vähän vajakki tuon virranhallinnan suhteen. imee virtaa ihan perkeleesti verrattuna muihin järjestelmiin.
nopeasti kun vaihtaa sen upuntun pois. sillä näyttää olevan hirveä hinku etsiä ja etsiä ja miettiä ja ihmetellä.
tosin tuo taitaa johtua siitä wlan softasta joka pulun mukana tulee(networkmanager??).
kun pistät tiedot suoraan käynnistyksen aikana suoritettavaan skriptiin ja ajat sieltä wpa_suplicant:n ja virittelet samaan tyyliin skriptit tekemään ethupit/downit tarvittaessa(esmes sillon kun plugi tökätään/poistetaan koneesta) ja poistat koko hemmetin networkslowdownerin/ja muun paskanöyhtän niin loppuu se ihmettely ja hakeminen.
minäkin aiemmin poistin koko networkmassagren ja konffasin käsin wlanin niin toimi kuin junan wessa mutta nyt olen antanut sen viimeisen puolen vuoden ajan olla sillä se on saatu aika hyvin toimimaan jo.
Ennen tosiaan ensimmäinen homma asentamisen jälkeen oli avahin ja networkmassagren poisto.
Acpin kanssa on tosiaan jostain kumman syystä vielä paljon murheita, vaikka emon lepotoiminnot toimisivat niin viimeistään on joku yksittäinen laite joka jumii homman kasaan. Kumma ettei sitä saada toimimaan kunnolla.
Mulla on kahdessa kannettavassa sekä XP että Mandriva. Kummassakin koneessa akun kesto Mandrivalla on sama kuin XP:llä, ja unitilakin toimii Mandrivalla niinkuin pitää.
Wlan toimii Mandrivalla kummassakin koneessa, mutta XP:n kanssa se toisessa koneessa (IBM ThinkPad) muistuttaa lähinnä vanhaa vitsiä vilkusta joka toimii...ei toimi..toimii. Näitä huomautuksia ""verkko ei ole kytketty", "langattomia verkkoja löydetty", "verkko on kytketty", "verkko ei ole kytketty" räpsyy jatkuvasti. Hassuinta on että se joskus löytää jopa naapuritalossa olevia verkkoja, mutta ei mun omaa verkkoa.
XP on aika paska verrattuna Windows seiskaan!
Aloittaja olisi vielä voinut täsmentää, mikä Ubuntun versio oli kyseessä. Itse koitin 10.04:ää ja ei ole valittamista.
Kannettavien virransäästö on yleensä Windowsissa parempi, koska joka komponentilla on valmistajan ajuri joka osaa hyödyntää komponentin virranhallintaominaisuudet täysin. Linux ei ole raskaampi, vaan ajurit tulevat useimmiten Linux-yhteisöltä joka ei välttämättä tunne komponenttia yhtä hyvin kuin sen valmistaja. Ongelmat häviäisivät siis lopullisesti jos valmistajat tukisivat itse Linuxiakin Windowsin ohella. Ehkä näin tulee vielä käymään, Linux kun ei ole häviämässä mihinkään, päinvastoin.