Mistähän netistä löytäisi kaikki sisäasiainministeriön poliisiosaston kirjeet?
Olen koittanut etsiä sisäasiainministeriön poliisiosaston 15.6.2009 antamaa SMDno/2009/2194 kirjettä tuloksetta. Ovatko sisäasiainministeriön poliisiosaston kirjeet julkista tietoa?
Olen koittanut etsiä sisäasiainministeriön poliisiosaston 15.6.2009 antamaa SMDno/2009/2194 kirjettä tuloksetta. Ovatko sisäasiainministeriön poliisiosaston kirjeet julkista tietoa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä ovat julkisia, elleivät ole salaisia. Tuskin niitä netistä löytyy. Soitat Valtioneuvoston keskukseen ja pyydät Sis.ministeriön kirjaamoon ja tilaat. Sittenhän selviää.
Oikeus saada tieto asiakirjasta
9 §
Tiedonsaanti julkisesta asiakirjasta
Jokaisella on oikeus saada tieto viranomaisen asiakirjasta, joka on julkinen.
Jos viranomainen vetoaa päätöksessään johonkin sisäasiainministeriön poliisiosaston kirjeeseen,
muttei kuitenkaan suostu kertomaan kirjeen sisältöä, niin miten voit varmistua siitä että
päätös on tehty asianmukaisesti?
Kuka tahansa voi vedota johonkin "sisäasiainministeriön poliisiosaston 15.6.2009 antamaan SMDno/2009/2194" kirjeeseen, jollei sitä tarvitse näyttää tai todistaa mitenkään että siellä on yleensäkään mitään päätöksen tueksi?
Laillistako?
Valittamallahan hallintoasioista saa hallinto-oikeuden päätöksen, vai meinasitko, että pitäisi kysyä asiaa sinulta ?