kakkavaivoja

Eli koirallani (9kk)on vähän väliä ripuli.Saattaa mennä pari viikkoa ripuloimatta ja sitten taas herätään aamulla kakkaläjiin.Ruuassa ei ole muutoksia,saa samaa ruokaa kun aikaisemminkin.Tätä on nyt jatkunut muutaman kuukauden.Onko kellään kokemuksia allergioista,millä tavalla oireilee?
5538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

omistan 5.vuotiaan saku nartun,viimekesänä ihmettelin kun koira oli koko ajan kuralla niin päätin jättää vehnän kokonaan ruoka valiosta pois,sen jälkeen ei ole ongelmia ollut.

Äänestä

Kerro mitä ruokaa koirasi syö. Tosiaankin vehnä voi aiheuttaa allergiaa, mutta niin voivat myös lisäaineet, soija ja maissikin.

Ruokamerkkiä ainakin kannattaa vaihtaa.

Äänestä

syo kasvattajan ohjeiden mukaisesti toisella aterialla riisiä ja jauhelihaa ja toisella Friskies serti koiran nappuloita.Aiemmin ongelmia ei ole ollut,mutta nyt...Täytyy varmaankin vaihtaa merkkiä,vai kannattaiskohan siirtyä johonkin herkkävatsaisille tarkotettuun ruokaan?Onko valmisruuissa esim. sellasia mitkä ei sisällä vehnää?

Äänestä
  • Esim. James Wellbelovedin ruoat ovat lisäaineettomia ja vehnättömiä http://www.shetland.fi/ ja ne sopivat myös herkkävatsaiselle. Myöskin Eaglen ruoat ovat hyviä, lammasriisi sopii myös herkkävatsaiselle. Kannattaa syöttää mieluummin eläinkaupan laadukkaita kuivamuonia kuin noita ruokakaupan muonia, jotka yleensä sisältävät paljon lisäaineita http://kks.aptual.com/kks.php/fi/etusivu/jutut/koiranruokinnas

    Lisää riisin joukkoon raastettua porkkanaa vähän ennen riisien kypsymistä. Ja annathan lihan raakana? Ruokaan kannattaa myös lisätä kerran päivässä kylmäpuristettua rypsiöljyä.

    Äänestä

  • Japsu kirjoitti:

    Esim. James Wellbelovedin ruoat ovat lisäaineettomia ja vehnättömiä http://www.shetland.fi/ ja ne sopivat myös herkkävatsaiselle. Myöskin Eaglen ruoat ovat hyviä, lammasriisi sopii myös herkkävatsaiselle. Kannattaa syöttää mieluummin eläinkaupan laadukkaita kuivamuonia kuin noita ruokakaupan muonia, jotka yleensä sisältävät paljon lisäaineita http://kks.aptual.com/kks.php/fi/etusivu/jutut/koiranruokinnas

    Lisää riisin joukkoon raastettua porkkanaa vähän ennen riisien kypsymistä. Ja annathan lihan raakana? Ruokaan kannattaa myös lisätä kerran päivässä kylmäpuristettua rypsiöljyä.

    Naudanliha on eräs herkimmin allergisoivista lihoista, joten sitä kannattaa nyt aluksi välttää. Kun koiran vatsa on parantunut, voit kokeilla naudanlihaa, niin näet, tuleeko siitä oireita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

Eli koirallani (9kk)on vähän väliä ripuli.Saattaa mennä pari viikkoa ripuloimatta ja sitten taas herätään aamulla kakkaläjiin.Ruuassa ei ole muutoksia,saa samaa ruokaa kun aikaisemminkin.Tätä on nyt jatkunut muutaman kuukauden.Onko kellään kokemuksia allergioista,millä tavalla oireilee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu