Bokseripennun koko huolettaa?

boksutytön äiskä

Meillä bokseripentu joka nyt 15vko ikäisenä painaa 10,5kg.. Meillä ei ole ketään kehen verrata joten olen huolissani etenkin siitä kuuluuko pennun maha olla näin "klommolla" vaikka onkin juuri syönyt. Syö 4 kertaa päivässä noin 2,5dl turvotettuja nappuloita.. Ovat ns. penturuoasta se seuraava aste eli kids-ruokaa... Miten teidän muiden samanikäiset pennut?

7

2424

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --

      En muista painoa juuri tossa iässä.. Mutta 5kk (eli 20vko) ikäsenä painaa 23kg, narttupennusta on kyse!:)

      • ruoryj

        Meidän narttu painoi 5.5 kuukautisena n.16kg. Oli tosin pentueen pienin,eikä siitä suurta luultavasti tulekkaan (ei kuitenkaan jää alimittaiseksi). On nyt 13kk,vanha ja painaa 21-22kg. Eläinlääkärimme ei ole ollut missään vaiheessa kasvusta huolissaan (kasvattaa itsekin boksereita).
        Meidän narttu on ollut myös aina vähän nirso ruoan kanssa. Meillä on syötetty pentu-aikana royal caninin bokserin penturuokaa lisänä öljyä ja raakaa jauhelihaa (välillä seassa myös kermaviiliä). Tarkkaa dl,määrää en voi sanoa,kun välillä syö enemmän ja välillä vähemmän. Nykyään tarjotaan ruoka 2xpv:ssä,mutta harvemmin syö kokonaan. Nyt aletaan siirtymään pikkuhiljaa royal caninin bokseri adulttiin.
        Jos olet huolissasi kannattaa käyttää koira tarkistuksessa eläinlääkärillä.


    • boksboks

      Painoi 4 kuukauden ikäisenä varmaan noin 15 kg, on myös todella nirso ja aina ollut laiha. Puolivuotiaana noin 18 - 20 kg. Nykyään pian kaksi vuotias, painoa noin 28 kg. Edelleen laiheliini, luut näkyy. Mutta kyllä se pyöreys sitten iän myötä tulee :)

      • boksboks

        Katsoin äsken pentukirjasta ja boksuni painoikin puolivuotiaana lähes 22 kg. Mutta bokserista ei kyllä lihavaa saa, ainakaan kovin helpolla. En ole koskaan nähnyt lihavaa bokseria.


    • veeeera

      Kun mun boksu tuli mulle se paino 6 kiloa. Minulle sanottiin, että normaali kasvu on noin kilo viikossa. Annoin boksulle penskana ruokaa miltei niin paljon kun se söi.. Liikuntana sai olla paljon irti lähimetsässä ja riekkua siellä omaa tahtia. Syötin kans aluksi royalin boksu junioria, mutta vaihdon ekan säkin jälkeen royalin normi junioriin. Nyt boksuni on 11kk ja painaa 26 kiloa. Punnittu kylläkin kuukaus pari sitten, että painoa on voinut tulla lisää...

      • --

        Meillä 6kk narttu painaa 24kg:)


    • bdbdbdbd-

      Kaikkien koirat yksilöllisen kokoisia, ja omasi saattaa kasvaa hitaammin tai jää vain pienemmäksi :) Ja bokserithan kasvavat sinne 3 vuotiaaksi. Meillä nyt narttu bokseri pian 2 vuotias, todella huono syömään ja aikast laihakin (painoa noin 29 kg). Kyllä se sieltä iän myötä sitten massavoituu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      824
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe