Hinnat laskeneet,tavallinen okt maksoi 240000-290000e vuonna 2007.
Nyt samoja torppia myydään 200000e molemmin puolin,kyllä okt asukit vaurastuu vauhdilla.
Kannattaa kaivaa tiedot 2007 hinnoista,ja verrata niitä tähän päivään.
Nyt samoja torppia myydään 200000e molemmin puolin,kyllä okt asukit vaurastuu vauhdilla.
Kannattaa kaivaa tiedot 2007 hinnoista,ja verrata niitä tähän päivään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä mitä selität mutta..
Nurmijärvellä on myynnissä 77 tyydyttävässä kunnossa olevaa omakotitaloa joista 55 maksaa yli 250000 euroa, 14 yli 200000 euroa ja 10 alle 200000 euroa ja niistäkin suurin osa tarjouskauppoja ja loppuja en omalle perheelleni edes harkitsisi..
Eli tuo sinun "Nyt samoja torppia myydään 200000e molemmin puolin" on aikamoista liirumlaarumia. Tai puoliksi oikeassa kun "samat torpat" menee pääasiassa yli 200000 euroon.
Ei helvata! Aika selvä laskusuunta. Oma mittarini, eli passat-robotin pinnan kireys, osoittaa myös selviä merkkejä hinnanlaskusta.
Varsinkin jos tuntee myyjiä tai ostajia.
T.Paikkakuntalainen.
Tänne asunto-ale iskee
Asunnonostajilla voi olla edessään kissanpäivät, sillä asuntojen hintojen lasku on pääkaupunkiseudulla todennäköisesti leviämässä. Näin uskoo ainakin osa välittäjistä ja alan toimijoista. – Lähiaikoina hinnat varmasti laskevat, vakuuttaa eräs välittäjä. Tähän mennessä alas ovat tulleet suurten asuntojen hinnat, mutta seuraavaksi ale voi levitä myös pieniin asuntoihin. Katso missä hinnat putoavat.
– Nyt on tullut hiljaisuus, sijoittajat vetäytyvät. Kokemattomat sijoittajat tuskin enää rynnivät markkinoille. Konkarit vaanivat nyt, kun joku ei tahdo saada asuntoaan kaupaksi ja tarjoavat paljon alle pyydetyn hinnan.
Metsola ennustaa, että muutos nähdään, kun Ttilastokeskus julkistaa helmikuussa vuoden 2010 viimeisen neljänneksen luvut.
"Lähietäisyydellä hinnat
varmasti laskevat"
Huoneistokeskuksen kenttäjohtaja Merja Siivonen arvelee, että pääkaupunkiseudulla on saavutettu nyt hintakatto.
– Aina joskus hinnat tulevat tappiin.
Hän uskoo, että ”lähietäisyydellä” hinnat varmasti laskevat. Vuodenvaihteen jälkeen tilanne voi taas muuttua.
On näköjään taas luettu laadukkaita artikkeleita, eihän nuo voi kuin sivistää?
ja vielä uudesta eikä patavanhasta korjauksia odottelevasta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9306238