Ahvenanmaa pitäisi ehdottomasti irroittaa Suomesta!

Tämä tässä

Miksi Suomen pitäisi pitää tällaista loista kyljessään.

"Ahvenanmaata ei tunnu velvoittavan mitkään EU:n säännöt ja kun sanktioita tulee Ahvenanmaan laiminlyönneistä, Niin MANNER-SUOMI MAKSAA, eikä Ahvenanmaa senttiäkään. Silti Mantereen budjetista virtaa rahaa Ahvenanmaalle.

Ahvenanmaan kanssa Manner-Suomen pitäisi aloittaa kskustelut tasavertaisesta integroitumisesta Manner-Suomeen ja jos se ei heille käy, niin Suomen tulisi sitten ensisijaisesti yrittää myydä tämä maakunta eniten tarjoaville valtiolle, joka voisi olla myös Itä-Meren ulkopuolelta.

Jos sopimukseen Ahvenanmaan kanssa ei päästä, eikä kukaan sitä halua ostaa, niin hylätään se, aivan kuten Espanja Länsi-Afrikan.

Olisihan Ahvenanmaalla mahdollisuus hankkia tuloja esim. ottamalla sinne Venäjän valvonnassa olevan Itämeren mahdollisesti suurimman kalakombinaation, jossa ikääntyneet ahvenanmaalaisrouvat voisi toimia kalanperkaajina.

Työkuntoiset, ja jo ikääntyneet miehet voisi hakea elantonsa vaikkapa Siperian kaivoksilta.

Uuden valtion viriilit naiset ja nuoret miehet voisi pyörittää maakunnassa vaikkapa Itä-Meren alueen suurinta "syntisten huvien pesää", joka uuden valtion lakien mukaan olisi täysin laillista, keräisi turisteja ympäri Itä-Merta ja toisi tuloja lilliputtivaltion kassaan. Samalla turha lentely kaukoitään loppuisi sekä ilmasto kiittäisi. "

4

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ervo A

      Tämä tässä tulisi ehdottomasti irrottaa Suomi24-keskustelusivuilta pysyvästi ja lopullisesti.

    • ålanderi

      muuttaa pysyvästi Siperiaan asumaan, heippa !!

      • vinku mustalais svek

        Ei ennen kuin sinä loinen muutat takaisin INTIAAN!


      • ålanderi
        vinku mustalais svek kirjoitti:

        Ei ennen kuin sinä loinen muutat takaisin INTIAAN!

        minä kuulun tänne Ahvenanmaalle, olen syntynyt täällä.
        Jo kuudes sukupolvi menossa joten minä en muuta mihinkään!

        Ei auta vaikka kuinka marmatat niin silti vaan asun ja viihdyn täällä på Åland!
        Varmaan vituttaa rankasti kun et voi tehdä asialle mitään, voi pientä :D:D

        Siperi opettaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      246
      4502
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1689
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1532
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1251
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      89
      1185
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      46
      1017
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    Aihe