mitä laki

sanoo jos tilan poika jää tilalle ja on työtön saako hän työttömyyskorvausta? ja tekee saman aikaisesti maatalom hommia ja isi heittää poijjaallen esim 1000€/kk eikä työttömyys viranommaiset sitä TIEDÄ. MIKÄ ON SANKTIO POIJJAALLE JA ENTÄS ISILLE?
6433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

saada korvausta tilalla asuessaan. Pojan on parasta ottaa kunnalta kämppä hakea siihen asumistuki ja perään työttömyyskorvaus. Muuten ei pääse samalle viivalle kaupunkilaisten kanssa.

Äänestä

takaisin, kaiketi korkoineen.
Lisäksi tulee karenssia. Ja petossyyte.

Äänestä

Hittoakos se asia sulle kuuluu?

Äänestä

Nojaa, saahan sitä jokainen kotonaan asua, siihen tuskin tulee kieltoa ...

Toisaalta saa kai isä pojalleen rahaa antaa, esim. lahjaksi, mutta, mutta, tuo työnteko on periaatteessa kielletty, tosin joitain talkoita kai saa tehdä, ihan tuulesta temmatuilla väitteilllä ei työttömyystuet mene.
Kyllä siitä voi joutua selvityksiä tekemään ja ehkä tulla jopa jokin karenssikin, tosin jos poika on ilmoittaunut työvoimatoimistolle joitakin tekemiään työpäiviä, niin sitten menee vaikeaksi, koska pitäisi tarkistaa silloin se, mistä työstä ja päivästä on kyse, jota milloinkin kysellään.

Työtönhän voi ilmoittaa hakemuksessa aina jonkun tekemänsä työpäivän, ei työntekeminne ja hakeminen ole kielletty työttömältä, mutta jos se työtä tekee, niin se ei saa hakea siltä tekemältään päivältä työttömyyskorvausta.

Äänestä
  • Pimeitä hommia muutkin tekee,ei ole poikkeus

    Äänestä

  • mnnnnnnn kirjoitti:

    Pimeitä hommia muutkin tekee,ei ole poikkeus

    yleinen käytäntö ,et isä tai äiti ostaa pojalle kirkolta kämpän . Poika asumistuella siinä vuokralla,saa samalla työttömyyskorvauksen, sun muut tuet.
    Vanhemmat täytää pojan jääkaapin, siivoaa,kun hän asunnossaan ,mut suurimman osan asuu vanhempiensa luona.
    Tästä järjestelystä hyötyy kaikki ...ja Kela maksaa....
    Varmaan ihan laillistakin....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PÖLLIISI.. kirjoitti:

sanoo jos tilan poika jää tilalle ja on työtön saako hän työttömyyskorvausta? ja tekee saman aikaisesti maatalom hommia ja isi heittää poijjaallen esim 1000€/kk eikä työttömyys viranommaiset sitä TIEDÄ. MIKÄ ON SANKTIO POIJJAALLE JA ENTÄS ISILLE?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu