Vinkkejä tarvitaan

Roomaan 1. kertaa

Lähdemme Roomaan tammikuussa, pariskunta jota ei kiinnosta bilettäminen, meillä on neljä päivää aikaa tutustua kaupunkiin. Italiaa osaamme ehkä kymmenen sanaa ja siitä eteenpäin pärjäämme muilla kielillä ja käsin huitomalla.

Pakolliset nähtävyydet yms. turistin perusjutut löydämme varmaan omatoimisestikin mutta vihjatkaa markkinoista, kirppareista, kansanjuhlista yms. paikallisten asukkaiden menopaikoista.

Paikallisten suosimat ruokailupaikat toki kiinnostavat myös jos sellaisista joku osaisi vihjata.

Lopuksi se pakollinen tyhmä kysymys:
Pistorasioiden malli - tarvitaanko adapteri mukaan esim. kännykkälaturille?

2

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanerivanessa

      Kokemuksen tuomalla varmuudella sanoisin, että se kiinteistövälittäjän kriteeri : sijainti, sijainti, ja sijainti on tärkein kun aikaa on vain NELJÄ PÄIVÄÄ , nimittäin hotellin sijainti ! on Rooman kokoisessa kaupungissa ( pätee muihinkin isoihin kaupunkeihin ) tärkeä jos ei jopa tärkein !??!! Tietenkin jos haluaa käyttää julkisia ja nauttia suurkaupungin metrovaunujen, ja bussien tiiviistä tunnelmasta ::)) niin voihan sitä majoittua sinne Terminin aseman kulmille.....
      Toki käytimme metroa, bussia, taxia, mutta kävelimme myös paljon, ja mikäs on kävellessä kun joka kulmalla on jotain mielenkiintoista nähtävää, virvoketta tarjolla ::))) Myös meillä oli aikaa vain neljä päivää. Valitettavasti oli pakko tinkiä jostain nähtävyyksistä, aika ei yksinkertaisesti riittänyt vaikka olimme jo viimeistään ysiltä menossa ja palasimme hotellille yömyöhään siinä yhden maissa joka ilta.

      Ei tarvittu adapteria, kaikki mukana olleet sähkövimpaimet pelittivät.

      • Iwantbacktorome

        Hei! Itsekin viime syyskuussa Roomassa 4 vuorokautta olleena suosittelesin, että varaatte hotellin Spagnan alueelta. Se on nimittäin varmaankin paras mahdollinen sijainti, joka Roomassa voi olla! Metro,- ja bussipysäkit ovat lähellä, Espanijalaiset portaat myös ja Spagnasta alkaa Rooman tärkein ostoskatu, Via del Corso. Alueella on myös mukavia ravintoloita, varsinkin Espaniajalaisten portaiden vieressä!
        Ja Spagnaan pääset parhaiten menemällä ensin lentoasemalta junalla Terminille ja sieltä metroon. Ja mitä noihin julkisiin liikennevälinesiin tulee, ne ovat toki ahtaita ja ihmisiä on paljon, mutta ne ovat mielestäni helppokäyttöisiä ja toimivia, eikä hintakaan ole paljoa.
        Hyvää matkaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      82
      2463
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      198
      1590
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1485
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1401
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      60
      1102
    6. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      929
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      72
      926
    8. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      785
    9. Gallup: Mikä ruoka kuuluu sinulla ehdottomasti juhannuksena ruokapöytään?

      Juhannuksena ruoka on tärkeä osa juhlaa. Mittumaarina syödään hyvin, ehkä myös grillataan ja nautitaan juhlasta. Kats
      Ruoka ja juoma
      30
      771
    10. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      41
      771
    Aihe