Onko jollain koiraihmisellä kokemuksia apteekissa myytävästä tassuvahasta, joka on tarkoitettu koirien anturoiden voiteluun. Vaha lupaa suojata koiran anturoita vedeltä, lumelta soralta yms. teräviltä asioilta.
Onko kokemuksia, onko hyvä tuote? Ainakin olisi ajankohtainen näin talven lähestyttyä, ja kun joutuu koiran tassuja nyt muutenkin usemmin pestä kurakelien sattuessa.. Olen huomannut koirani anturoiden kuivuvan, ja mietin auttaako esim. tähän.
Onko kokemuksia, onko hyvä tuote? Ainakin olisi ajankohtainen näin talven lähestyttyä, ja kun joutuu koiran tassuja nyt muutenkin usemmin pestä kurakelien sattuessa.. Olen huomannut koirani anturoiden kuivuvan, ja mietin auttaako esim. tähän.
Vastaukset 7
Vanhimmat
lisää esim jotakin kylmäpuristettua ruokaöljyä ruokaan joka pv, se voitelee kuten ihmisillä.
Tassuvahasta en tiedä, mikä merkki? Entäs kylmät pakkaset, sehän jäätyy ja tassu kylmettyy?
Parempi siis poistaa se syy (miksi tassut koppurassa) kuin yrittää vekslata seurauksen kanssa.
no koiran anturat ei nyt kyllä koppuraiset ole, mutta kyllä ne huomaa karhenevan nyt kun joutuu päivittäin useamman kerran vedessä viruttamaan. Että tarvetta varsinaiselle rasvaamiselle ei ole. Tällä kysymyksellä ennemminkin mietin tuon vahan antamaa suojaa.
Merkki on Maxin. Tämä vaha kuulemma muodostaa "filmimäisen" (mitä lie nyt tarkoittanee..?) kalvon, joka sitten anturaa suojaa. Että mistään varsinaisesta voiteesta ei ole kyse, vaan se voide kuivuttuaan muodostaa tuon kalvon.
Heipä hei me ollaan käytetty vetxx pawprotect tassuvahaa. Suojaa hyvin kylmältä ja neiti pitää oikeastaan nauttii anturoiden hoitamisesta nukahtaa vahauksen jälkeen syliin. Toimii pakkasella ja suojasäällä. Täytyy vaan vahailla joku aika ennen kun pihalle viedään, jotta saa täyden hyödyn irti tuotteesta. Päivän mittaan siis laitetaan useammin tuota voidetta. Ainut - tuossa on, sänkyyn hyppääminen on vähän vaikeaa, tassut käy hieman liukkaaksi laminaattilattialla.
tassuvahat pois joten ei käytetä sen vuoksi.
tassurasvoja ja sisäisesti rasvaa ruoan mukana.
Meillä oli käytössä Maxim tassuvaha vähän aikaan. Toimi ihan ok mutta kuivattu mielestäni hieman tassuja ja hauvelimme rupesi nuolemaan tassuja → olikohan sitten hyvän makuista tai laittoiko anturat kutisemaan..?..Nyt käytössä vain Tummelirasva.
on tällä hetkellä tuota Maximin tassuvahaa, mutta on hieman hankalakäyttöinen, koska tosiaan tuntuu olevan hyvän makuista. Ei tarvitse siis kauaa odottaa tassujen voitelun jälkeen, kun on jo tassut nuoltu putipuhtaiksi. Voisi tosin toimia, jos pitäisi vahauksen jälkeen sukkia jaloissa, kunnes vaha kuivunut! Oma koirani on kuitenkin vasta pentu, eikä anna kyllä sukkienkaan olla rauhassa jaloissa.
Nimim. btgrtrtrg ehdotti kylmäpuristetun öljyn lisäämistä ruokavalioon. No meillä on kylmäpuristettu rypsiöljy osana päivittäistä ravintoa, mutta ei auta näin talvipakkasilla sekään. Alkaa tassut väkisinkin kuivua ja tällä hetkellä helpotusta ollaan haettu ihan laittamalla ihmisen kosteusvoidetta. Ei maistu eikä tuoksu, joten pentu antaa olla tassut rauhassa! Ja on auttanut kyllä ehdottomasti, kun silloin tällöin olen yötä vasten tassuja rasvannut.