Kysyisin mielipiteitä siitä, onko mahdollista päästä Oxfordiin opiskelemaan kemiaa/lääketiedettä, kun on L:n paperit MUTTA ei mitään ns. ylimääräistä näyttöä koulun oheisesta aktiivisuudesta (harrastukset, vapaaehtoistyö tms.)? Entä paljonko suosittelijoilla on painoarvoa? Onko ilman suosittelijoita edes mahdollista hakea?
Isory.org -sivusto ei jostain syystä toimi, joten en sieltäkään pääse näitä kysymään.
Oxford
3
822
Vastaukset
- raharatkaisee
Jos sulla olis edes minimaaliset mahdollisuudet saati varallisuus niin et todellakaan kyselisi täällä. Eli hautaa haaveesi ja lue sinne lääkikseen.
- asddasddd
Raha ei ratkaise mitään, kun on kyse kandiopinnoista. Haaveita ei kannata haudata: asennetta ja kunnianhimoa peliin!
PS. Isoryn foorumit toimivat ainakin tällä hetkellä.
- oxford
On mahdollista, mutta lääkikseen vaikeata ilman mitään työkokemusta tms (britit yleensä menee sairaalaan tai muuhun vastaavaan johonkin työharjoitteluun ennen lääkikseen hakemista). Kemiaan helpompaa, mutta tosiaan laudaturin papereilla pääsee vasta _ehkä_ haastatteluun (johon otetaan ehkä puolet hakijoista, joilla kaikilla laudaturin tai vastaavan paperit), josta sitten jos onni käy pukkaa mahdollista tarjousta opiskelupaikasta.
Ilman suosittelijoita ei ole mahdollista hakea, UCAS vaatii hakemukseen suosittelijan kirjoittaman suosituksen. Käväset hakemassa vaikka lukion rehtorilta jonkun geneerisen "joo oli erittäin hyvä oppilas, aktiivinen tunneilla jnejne" niin pitäis olla ihan OK - älä stressaa liikaa suosituksen suhteen. Niiden painoarvo on suht. alhainen varsinkin Oxfordiin hakiessa, koska haastatteluissa vasta ne varsinaiset erot hakijoiden välillä tehdään.
Tiedät kai, että Oxfordiin ja/tai lääkikseen 2011 syksynä aloittaville haun deadline oli 15.10.,? Täten et ehdi hakemaan lääkikseen saati Oxfordiin enää tässä hakusyklissä, jos haluat aloittaa ensi vuoden syksyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk913829Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921989Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871803- 1441672
- 1621493
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1021493Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651478Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671432Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001344- 861297