Facebook

Olen ihan pihalla, pitäisi mennä Facebookiin katsomaan jotain tuttavan valokuvia, mutta ei aavistustakaan koko facebookista. Kuinka sinne mennään, onko pakko rekisteröityä ja läväyttää tietonsa nettiin? Mistä löytää jonkun ihmisen facebookin ? Tunnen olevani Vilma Kivinen, Retun vaimo. Näsäviisaat älkää vaivautuko, haluan yksinkertaista ja selkeää tietoa.
7300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Facebook on lähinnä sellaisten narsistisien ihmisten kohtaamispaikka jossa kaupan päälle voi saada virukset ja haittaohjelmat. Käske tuttavan lähettää valokuvat vaikka sähköpostin välityksellä.

Äänestä

Sano tuttavallesi suoraan että sinua ei lärvikirjojen kanssa sotkeminen innosta mutta kuvat kiinnostavat kyllä. Yllä sitä jo ehdottiinkin mutta sähköposti on fiksu vaihtoehto.

Äänestä

joo, ei sinne voi mennä mennä katsomaan kenenkään valokuvia ellei ole rekisteröitynyt sivustolle. itse olen, mutta en kehota ketään sinne laittamaan omaa profilia, jos ei halua. parempi vaihtoehto tosiaankin on saada kuvat sähköpostiin, kuten tuossa toiset jo ehdottivat. facebookissa on viruksia ja haittaohjelmia liikkeellä kaiken aikaa. joku aika sitten sain viestin, jonka lähetti henkilö joka ei minulle viesti. se sisälsi linkin, jota en onneksi avannut. kyseessä oli kuulemma troijalainen, onneksi en saanut sitä omalle koneelleni.

Äänestä
  • Ihan samaa mieltä. Sinne ei tosiaankaan kannata liittyä, vaikka monet sitä aina ehdotteleekin. Nykysuuntaus on: Miten saan tietoni pois FB:stä ? Se kun ei edes onnistu ihan tavan tallaajalta vaan pitää olla jokseenkin atk asiantuntija. Siitä tuntuu vaan koituvan enemmänkin harmia käyttäjille, joten suosittelen, älä sinä puutu siihen.
    Sano kaverille että vaikka ostaa 16 Gb tikun ja lähettää sen postissa täyteen kuvia tumpattuna niin sinulla on siinä puuhaa kuukaudeksi kun katselet ne läpi ja ne jää tikulle turvaan. n. 30-40€, mutta kyllä mahtuu...
    8 Gb alle pari kymppiä.

    Äänestä

  • eikoskaanFB:hen kirjoitti:

    Ihan samaa mieltä. Sinne ei tosiaankaan kannata liittyä, vaikka monet sitä aina ehdotteleekin. Nykysuuntaus on: Miten saan tietoni pois FB:stä ? Se kun ei edes onnistu ihan tavan tallaajalta vaan pitää olla jokseenkin atk asiantuntija. Siitä tuntuu vaan koituvan enemmänkin harmia käyttäjille, joten suosittelen, älä sinä puutu siihen.
    Sano kaverille että vaikka ostaa 16 Gb tikun ja lähettää sen postissa täyteen kuvia tumpattuna niin sinulla on siinä puuhaa kuukaudeksi kun katselet ne läpi ja ne jää tikulle turvaan. n. 30-40€, mutta kyllä mahtuu...
    8 Gb alle pari kymppiä.

    Entäpäs sitten kun niitä kavereita on vaikka 15? Ja kuvia kummipojan syntymäpäiviltä. Ostanko jokaiselle oman muistitikun? Ja sähköpostitse 50 kuvan lähettäminen ja katsominen on jo aika säätämistä. Kyllä Facebook vain on aika kätevä kapistus jakaa esimerkiksi juuri valokuvia jollekin _rajatulle joukolle_. Kukaanhan ei pakota niitä koko maailmalle levittämään. Facebookin lisäksi on myös muita "vastaavanlaisia" palveluita. Itse olen tykännyt mm. Picasasta. Mutta mikä niidenkään luotettavuuden takaa..?

    Kuvien jakaminen sähköisesti on vain yksi tapa. Tietysti riippuu ihan kuvista ja hetken tärkeydestä millä tavalla kukakin niitä haluaa jakaa ja tallentaa. Tärkeät hetket ja muistot on tietenkin mukavinta säilöä ihan perinteisenä paperiversiona kauniissa albumissa, mutta kukapa kaiken maailman kissanristiäiskuvia jaksaa säilyttää.

    Ja tiedoksi tietämättömille. Facebookin kuvia pääsee katsomaan myös rekisteröitymättä itse palvelun käyttäjäksi. Kuva-albumin tiedoista löytyy linkki ko. albumiin ja linkin voi lähettää esim. sähköpostiviestinä kenelle vain. Eli pyydä Facebook kaveriasi lähettämään tuo linkki sinulle, niin ei tarvitse sählätä rekisteröitymisen yms. kanssa..eikä tarvitse levitellä omia tietoja maailmalle, jos sitä pelkää.

    Ei ole itselleni ollut Facebookin käytöstä minkäänlaista harmia. Pitää vain muistaa käyttää järkeä ja hieman miettiä mitä siellä itsestään kertoo. Hyvä olisi myös malttaa olla klikkailematta niitä epämääräisiä linkkejä mitä tietämättömät siellä jakavat. Linkin englanninkielinen nimi ja tietynlaista hehkutusta sisältävä ostikko kertoo jo aika paljon kannattaako ko. linkkiin koskea. Väittäisin, että niitä roskaposteja, viruksia ja mömmöjä tulee huolimattomalle käyttäjälle kyllä ihan ilman Facebookiakin.

    Äänestä

Jos mummeli sinne kuitenkin liittynee niin asetukset pitää erikseen ruuvata kuntoon jos ei tahdo kaikkien näkevän kuviasi tai kirjoituksiasi, sovelluksissakin on omat asetukset.

Äänestä

mutta jos haluat turvallisesti mennä NaamaKirjaan niin

1. Tee vaikka Hotmailiin tunnukset "Vilma Kivinen" tms.
2. Tee facebookkiin tili tunnuksella "Vilma Kivinen" ja anna mailiksi em. Hotmail-tili.
Osoitteet, puhelinnumerot jms. ravistat hihasta.

Kerro vain parhaille kavereillesi, että oikeesti Vilma oletkin sinä jotta löytävät
sinut sieltä.

Huom! Käytä Hotmailissa ja Facebookissa yksilöllisiä salasanoja jotka ovat käytössä VAIN niissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyhymämummo kirjoitti:

Olen ihan pihalla, pitäisi mennä Facebookiin katsomaan jotain tuttavan valokuvia, mutta ei aavistustakaan koko facebookista. Kuinka sinne mennään, onko pakko rekisteröityä ja läväyttää tietonsa nettiin? Mistä löytää jonkun ihmisen facebookin ? Tunnen olevani Vilma Kivinen, Retun vaimo. Näsäviisaat älkää vaivautuko, haluan yksinkertaista ja selkeää tietoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu