EK haluaa, että suomalaisten duunareiden vuotuisia lomia lyhennettään. Jo on aikakin. Laiskat suomalaiset duunarit tekevät maailman lyhyintä työiakaa/vuosi. On huippu palkka ja huippulomat. Ollaan laiskanpuoleisia, eikä riittävän tehokkaita ja tuottavia?? Ei ihme jos kansantalous menee alamäkeä ja maa velkaantuu. Porukat vain kesälläkin haluaa lomailla ja niin pitkään. Eikös se loma ole jopa 4 viikkoa. Ja tietenkin työnantajan laskuun. Jos on lomalla niin EI palkkaa. Vain työstä palkkaa. Ja eikö vähempikin loma ja palkka riittäisi?? Eikö suomen duunarille riitä mikään??? Työpäivät pitemmiksi.
Nyt EK puhuu asiaa
jo on aika
10394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Näi juuri. Työ päivät pitemmäksi ja lyhemmät lomat. Isommat eläkkeet eläkeläisille. Duunarille riittää vähempikin. Sitten eläkkeellä voi lomailla.
Onko meillä yrittäjillä kustantaa tälläista nykyistä työläisjoukkoa???? Työllistäminen on liian kallista. Jos lomia ei karsita alkaa rajut irisanomiset. Työväki on hinnoitellut itsensä ulos.
Miknä maanviljeliänä olen lähes aina töissä. Miksi duunarit pääsee niin vähällä. Metsästänikin saan vain pienen tuoton, koska puunhinta on niin alhainen. Lomaa ei mulla ole juuri koskaan. Pitemmät päivät duunareillekin ja myös viikonloppusin, että tietävät mitä työ on.
minä olen tenukankaan työnvieroksuja ,va minulla se vasta kiirettä pitäämkoko ajan pitää suunnitella mitä tänään varastaisin ja mistä,sama kiire vuodesta toiseen ja kaeken huipuksi kun on tavallisen nurkantausrosvon turha toivoa että pääsis linnaan lihapatojen ja opintopiirien pariin etes talveksi kuten vanhoina hyvinä aikoina jolloin oli laki ja järjestys kunniassaan.
mikä on rosvojen etujärjestö Kuhmossa
Ekotori
on Kainuun maakunta kuntauhtymä. Perii kaikilta jätemaksua vaikka ei kerää mitään juuri keltään. Laillista rosvousta kuten kaikki pankitkin tekevät.
Kyllä Kainuun maakunta -kuntayhtymä on ihan eriasia, kuin Kainuun jättehuollon kuntäyhtymä Eko-Kymppi.
kuitenkin samaan sylttytehtaaseen.
No ei per-le.Tehdään itse ja pidetään kaikki rahat!