Puhelin + 24kk sopimuksenpurku?

Onko mitenkään mahdollista purkaa tuollainen 24kk sopimus?
Elikkä otin tuollaisen puhelin liittymä 24kk-sopimus paketin DNA:lta, nyt haluaisin purkaa sen koska en ole tyytyväinen dna:han.
3541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kuin maksamalla koko sopimuksen kerralla pois.Pitäisikin miettiä aina mitä sopimuksia tekee.Tietysti voit jättää maksamatta jolloin ulosotto perii maksut myöhemmin.

Äänestä
  • Missä sanotaan että sopimuksesta muka pääsisi pois maksamalla kerralla pois? Kyllä se sitoo sen tehdyn ajan. Jos puhelinta ei ole SIM.lukittu, voi toki ottaa siihen toisen liittymän.

    Äänestä

itse olin viimeisen kytkyn päättymisen jälkeen puhelinyhteydessä soneraan ja käytiin sen kivan ihmisen kanssa juttua siitä miten jotku ottaa kytkyjä ja rikkoo sääntöjä.

Tämä ihminen kertoi sitten mikä o purkutapauksessa käytäntö. Jos vaikka on kytkyssä puhelin jonka hinta on vapaana 500e, ja operaattori antaa sen kytkynä, jonka voi maksaa myös kerralla... hintaan 420e - säästö 80e, niin asiakas maksaa operaattorille tuon 500e summan loppuun... eli jos on maksanut jo vaikka 120e ja velkaa on 300 sopimuksen mukaan, niin silloin maksat sen 300e 80e, että se 500e tulee täyteen.

Itse olen tyytyväinen soneran puhelintoimintaan. ei ole ollut ongelmia siinä, mutta netin pidän muualla. Ihmettelen aina miksi haukutaan, mutta sopimuksissa on aina kaksi osapuolta. Jos itse rikkoo sopimusta, ja iso murahtaa, niin kyllä se o usein asiakkaan syy, että homma kusee.

Monta kertaa asiakkaan ristiriita operaattoriin tulee siitä, että tämä ei ymmärrä sitä, että jos kuukausimaksu on vaikka 39e, niin se tarkottaa, että se on maksettava jokakuukaudelta. Tietenki vastuu on aina myyjän, että kertoo sen jutun ja ymmärtää asiakkaan ymmärtävän. Mielestäni onkin paras, jos sen N8 tai applen iphonen hinnan maksaa kerralla, niin sen puhelimen hinnan suuruus ei sitten ole niin iso, kun maksaa vain sen käyttömaksun hinnaston mukaan.

Suosittelen tälle tyytymättömälle, että laittaa hännän aasille ja pitkäkorvaisen hatun korvilleen. tuskin syy on operaattorin, mediassa on näistä asioista juteltu jo niin paljon, ja tuskin tavallinen työikäinen kuluttaja on se heikoin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkosemahdollisyadna kirjoitti:

Onko mitenkään mahdollista purkaa tuollainen 24kk sopimus?
Elikkä otin tuollaisen puhelin liittymä 24kk-sopimus paketin DNA:lta, nyt haluaisin purkaa sen koska en ole tyytyväinen dna:han.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu