Majavat alkoivat rakennella patoja Lappeenrannan länsiosassa.
Mitäs muuta kuin kaupungin herrat näkivät lastun kulkevan
veden mukana ja laittoivat jouskamiehet asialle. Kivikautista
touhua.
Mitäs muuta kuin kaupungin herrat näkivät lastun kulkevan
veden mukana ja laittoivat jouskamiehet asialle. Kivikautista
touhua.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Helsingin kaupungin puistoissa ja lähiympäristössä on paljon kaneja, jotka tekevät tuhoja istutuksille ja pensastoille.
Kaupunki ratkaisi asian niin että jousipyssyllä niitäkin ja jollain muulla äänettömällä tavalla vähennetään, Korkeasaaren eläimille viedään ruuaksi nämä saaliit.
Eihän se kaupunki oloissa ole soveliasta että ammutaan äänekkäillä aseilla, ihmiset säikkyisi tosi pahasti sellaista kanisotaa, sama se sielläkin Lappeenrannassa.
Kyllä täällä Kaakonkulmilla luonnonsuojelu on mennyt liian pitkälle. Maristaan majavat kuuluvat luontoon ja saavat padottaa vesien virtauksen majavien mielteiden mukaan, ei ole kiva kun vedet tulevat omakotitalojen pihanurmikoille. Jousipyssyt tekevät kauppansa ja kansa saa lisää sirkushuveja!
Karhut vierailivat talojen ympärillä omenasatoja korjamassa, aiheuttamassa koululaisille ja muille pelkoa koska karhun kynsi riipaisee selkää. Joku syöttää haaskalintuja harakoita ja variksia, kirjelmöi ja saa tukea ympäristön suojelijoilta. Ei tule mieleen juuri haaskalinnut ja yleensä linnut voivat aiheuttaa varsin vakavia inbfektioita ihmisille. Linnun jätöksessä kun kasvaa pseudomonasta joka aiheuttaa esim pahaa keuhkonkuumetta. Eihän näitä haittapuolia ole soveliasta tuoda julkisuuteen koska ne voivat aiheuttaa asukkaissa "tarpeetonta" kauhua.Tosiasiassa jokainen haluaa suojella ihmisiä tartuntataudeilta.
on tosi tuomittavia, voi ihan sairastua jos niitä syö. Eikun ampumaan tai jaetaan ritsat kaikille pojille. Tänne saa lampsia vaikka mitä huoria ja rikollisia , levittää hiviä ja hepatiittia, tippuria ja vaikka mitä klamydiaa. Kyllä on luonnosta vieraannuttu, ei niitä elukoita riitä kohta telkkarista katseltavaksikaan.
No se Pseudomonas aureginosa on vähään tytyväinen kasvupaikkaansa nähden. Kotioloissakin tykkää kasvaa kukkamaljakoissa, joissa vesi on seisonut pitkään. Terveelle se ei yleensä aiheuta sairautta, mutta sairaille ja heikkokuntoisille kyllä varsinkin ne sairaalan pöpöt, jotka ovat vastustuskykyisiä antibiooteille.