miten jouluvalot kiinni parvekkeelle jossa ei valmiina mitään

leddd

siis lasitettu parveke jossa pylväs mutta ei kaiteita sisällä eikä koukkuja? antakaa vinkkejä? valoketjut pöydälle,tuolia kiertämään tms?

5

15893

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä yleensä näkee

      1. valoketju/köysi spiraalina pilarin ymärillä

      2. valoketju/köysi kaiteeseen (lasitusten ulkopuolella) kiedottuna

      3. jos taloudesta/tutuilta löytyy iskupora tai vielä mieluummin poravasara, muutama koukku kattoon ja niistä killumaan tavaraa

      4. LED-puu - siis (lehdettömän) puuntaimen näköinen vehje, jonka oksat ovat täynnä led-valoja

    • yksi ratkaisu

      Itselläni on myös lasitettu parveke. Lisäksi se on 70-luvun tyyliin kapea ja pitkä.
      Jouluvalot laitan niin, että ostin pussillisen isoja imukuppikoukkuja. Ne lasien yläreunaan ja siihen valot roikkumaan. Pysyy nätisti ja saa pois kun ei tarvitse enää.

      Taloyhtiössämme on lisäksi kielletty kaikki poraaminen (esim koukut) tai kiinteiden kalusteiden laitto (esim hyllyt) parvekkeelle.

      Eli näin tulee valot helposti paikoilleen. Lisäksi laitan parvekepöydälle pienen kuusen, jonka koristelen ja siihenkin sitten valot. Johdot ja muuntaja tuuletusikkunan raosta sisälle.

      • atlatl

        ...jättäsitte kokonaan pois.
        Jotkut siistit pikkuvalot on vielä siedettäviä,mutta yksi naapuri laittoi räikeät valot,jotka vielä vilkkuu kaikissa sateenkaaren väreissä.
        Karmean näköiset.

        Itse laitan jotakin hillittyä valoa vasta ihan joulun alla ja otan poiskin jo viimeistään kaksi viikkoa joulun jälkeen.
        Älytöntä tuhlata sähköä jonninjoutavaan.
        Aito joulu tulee parhaiden öljylyhdyillä ja kynttilöillä.
        Joita EI sitten laiteta kirjahyllyyn tai paikkoihin,josta voivat pudota/kaatua.
        Joita poltetaan vain valvotusti.
        Itsellä ei ole parveketta,joten minun valoni ovat ikkunassa tai sisällä pöydällä.


    • Anonyymi

      Nosto..
      Yksi näyttävä keino on laittaa valot suoraan ikkunan pokiin ukopuolelle. eli ikkunan ympärille.

    • Anonyymi

      Voi porata kattoon reiät ruuvia varten. Reikään proppu,siihen kierretään ruuvillinen koukku. Jos et itse voi porata t,yö ei ole kallis teettääkään. 4 koukkua/ parveke riittää. Laitaseinillä on minulla koukut pyykkinarua varten myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      8483
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      66
      4714
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4373
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3962
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3503
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3490
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3378
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3133
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2891
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2654
    Aihe