Korko asunnosta ei ole se 1,5-4 % , tai mitä nyt ikinä maksatkaan per/vuosi, vaan se mitä maksat kun kaikki laina-ajan vuodet lasketaan yhteen, taitaa lopputulos lähennellä pikavippien korkoja niillä jotka ostivat kokonaan lainalla.
Osaatko laskea lainasi koron
Onko sinua huijattu
27382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
No sinä ilmiselvästi tiedät mitä lainan korko tarkoittaa ja prosenttilaskut tuntuu mutenkin olevan hallussa.
Villen koulussa on nähtävästitänä syksynä aloitettu opettelemaan prosenttilaskua matikkatunneilla. Myöhemmín, viimeistään lukiossaa tulee ne lainakorko asiat myö kuvioihin. Kirjoittelehan silloin...
hyvin vaikea selkoista. Ei siitä oikein kukaan ota selvää loopupeleissä. Faktaa on vain se että negatiivistä alennusta tyffeli leirissä odotetaan kuin kuuta nousevaan, liekö se se kuuluisa Q5?
"Korko asunnosta ei ole se 1,5-4 % "
Ei olekaan vaan se on vielä huomattavasti pienempi. Sinulla ressukalla vain ei ole aavistustakaan miksi näin on. Tiesitkö muuten, että viimeiset ~2 vuotta reaalikorko (reaalikorostahan sinä halusit aloituksesi perusteella keskustella?) on ollut miinusmerkkinen.
olet selkeästi ymmärtänyt jotain, muttet vielä oikein tajua mitä. Voin nyt helpottaa hieman elämääsi ja kertoa mikä on se sana mitä yrität hakea. Tavaa perässäni. VUO-SI-KOR-KO. Hienoa. Nyt kun yrität vielä selvittää mitä eroa on edellä mainitulla ja kokonaiskorolla. Ja mitä tulee vertaukseesi pikavippien korkoihin, niin siitä voit kysyä matematiikan opettajaltasi. Voit toki myös itse yrittää mitä tapahtuisi jos laittaisit pikavipin koron esim. 100 000€ lainaan. Ilmoita sitten meille huomaatko mitään eroa, jookos. Olet edistynyt hienosti, ehkä ensi vuonna voimme jo aloitella varovaisesti harjoittelemaan kanssasi tapoja kuinka päästä eroon tuhnuttamisesta. Tässä kohtaa näen epäilevän katseesi, mutta usko pois, omistusasuminen tosiaan voi olla kannattavampaa kuin tuhnuttaminen. Mutta kuten sanoin, se on vielä liian hankala aihe sinulle. Muistathan nyt sitten tulla kertomaan kuinka edistyt näissä elämää mullistavissa opinnoissasi.
"Osaatko laskea lainasi koron"
En osaa mutta sinä ilmeisesti osaat? Voitko kertoa enemmän?
BUBUBUBUUHHUAUHAUHAUHUHAUHUAHAUHAAAAAAAAARUURURURUURURUHHAUHAHUAHHAUhauhaahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaa TUF - TUF - TUFFE laskemassa KOR - KOR -KORKOJAJAJAJOIAUAHAUHAUHAUHAHAUHAHAHAAAAAAAAA RYÄYRÄYRYÄRÄYRYÄäyÄYRÄRÄRÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄRRÄRÄRÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄRÄÄÄÄÄÄ
ÄLÄ TEE MITÄÄN, ETTET VAHINGOITA ITSEÄSI, VALKOTAKKISET ON TULOSSA JO, HE TIETÄVÄT MIKÄ SINULLE ON PARASTA !
Muistan kyllä aikanaan, 90-luvun alussa, kun pankki teki lainalaskeman, niin se kyllä sillon rehellisesti esitti, että kun onlen maksanut viimeisenkin lainaeräni, niin pankille olisin silloin maksanut 180 % summan alkuperäiseen lainasummaan verrattuna.
En jäänyt kyselemään, miten tuo ryöväys oli mahdollista ja poistuin pankista niin pikaisesti kuin mahdollista, tekemättä mitään sopimusta. Ei minulla ollut varaa elättää pankinjohtajaa.
Tänään siis, teoriassa, kun korko on 3 % esimerkiksi, niin mikä on koko lainahistorian loppusumma, salaavatko natsit tänään sen=?
"salaavatko natsit tänään sen=?"
Silloin tällöin tulee tilanne että ajattelen ihmisten aliarvioimisen olevan täysin mahdotonta, nyt on sellainen tilanne.
Ehkä vika on minussa mutta jos yksinkertaisen matemaattisen laskun osaamattomuus on yhtä kuin "salaaminen" niin ihmiskunta on tuhoon tuomittu.
Hyvä Haans..
""Tänään siis, teoriassa, kun korko on 3 % esimerkiksi, niin mikä on koko lainahistorian loppusumma, salaavatko natsit tänään sen=? """
Ehkä avaaja tarkoittikin juuri tätä, hirvittävää loppusummaa, joka panee miettimään, mikä olikaan korko-% ja miten hirveisiin lopullisiin rahasummiin sittenkin päädyttiin. Tämän natsit varmasti haluavat salata. Kenties sinäkin. "halvoista" koroista huolimatta.
Mutta millä mekanismilla kaksinkertainen asunnon hinta maksetaan?
Kuten sanoin, en tiedä näitä natsien viimeisimpiä metkuja.
90-luvun alusta alkaen koska pankki antoi sinulle tuollaisen laskelman?
Nyt olet saavuttanut ensimmäisen portaan korkolaskennassa. Osaat laskea nimellissummia yhteen. Onnittelen tästä, mutta tähän tuhnut yleensä jäävät.
Seuraavaksi opettelet diskonttaamaan, niin ymmärrät miksi korkoa ylipäänsä maksetaan. Ja samalla huomaat ettei tuhat euroa 20 vuoden päästä ole niin paljon kuin nyt, ja nimellisten summien yhteenlaskemisessa ei ole pitemmissä lainoissa mitään tolkkua.
Nyt taitaa sattua ja pahasti, tuskin muuten kukaan haksahtaa siihen paskaan jossakin keskustelupalstalla, että alkaa leikkimään opettajaa.
On tainnut sitten karmea totuus valjeta, että olet maksamassa home-luukkuasi moneen kertaan, etkä tule siitä selviämään.
Sinä et ymmärrä teoriaa, etkä käytäntöä, mutta rautalangasta väännettynä: jos housun etumus on märkä, on sinun turha leuhkia ettei valunut toiseen lahkeeseen ollenkaan, silloin tärähtää sinun kaltaiselle luuserille vielä paska housuun.
Väite todistettu.
Alakoulutasoa matemaattisilta taidoiltaan ja kielenkäytöltään, hymiöt viimeistelivät lapsellisuutesi.
asunnon kahteen kertaan kuin läskin vuokraisännän asuntoa ikuisesti. Tästähän tässä on kyse, siis näistä kahdesta vaihtoehdosta.
Aina paranee nämä sinun nimimerkit "Totuuden Tulkki". Purskahdin aitoon räkänauruun tuon lukiessani.. totuuden tulkki...aahhaaahhaaaaaahhaaa............... Te ikivelkaiset olette sitten hauskoja.
sait nyt vuosien jälkeen itsellesi selvitettyä? Tää numeropeli ei oo mitään helppoo hommaa, mutta laskeppas maksamasi vuokrat vaikka 25vuodelta 3% vuosinousulla. Siitä sitä vasta summa kertyykin täysin hukkaan heitettyä rahaa.
"kun kaikki laina-ajan vuodet lasketaan yhteen, taitaa lopputulos lähennellä pikavippien korkoja "
Siis tuhnumatematiikan mukaan lainan todellinen korko saadaan laskemalla laina-ajan vuodet yhteen!
Siis näinkö: todellinen vuosikorko vuonna 2000 otetulle 20 vuoden lainalle on:
2000+2001+...+2018+2019=40190%
No nyt alan ymmärtää miksi ketjun aloittaja aka hymiömies aka ikituhnu karttaa lainaa kun ruttoa.
Jos tuolla matematiikalla laskee niin alkaa jopa läskin isännän lainanmaksu eli asunnon vuokraaminen houkuttelemaan.
Onneksi tässä todellisuudessa maksetaan tällä hetkellä mitättömiä "nollakorkoja".
negatiivinen monella asuntovelkaisella, ihan kuten on suomen valtiollakin.
helvetin valehtelijat jotka väittävät että Suomessa olisi hyvä koulujärjestelmä jos sun tapaisia tolloja päästetään luokalta ;)
Oikea korko on tietysti vuosikorko - asunnon hinnan nousuprosentti eli nyt tukevasti negatiivinen. Siis asuntolainasta ei joudu maksamaan vaan siitä maksetaan... meilläkin on jo tienattu kunnolla rahaa kun talon arvo on kohta tuplaantunut 10 vuodessa (150k€-> 280k€), korot on siitä pois vain pieni osa... vuokralla olisi joutunut maksamaan ja maksamaan ja mitään ei olisi kasassa, nyt asumisesta on käytännössä meille maksettu hyvin... revi sinä siitä, hahahah.
Olen samaa mieltä, mulla on asuntolaina ja kaikki muut mahdolliset, pikavippilainan korkokin päivässä VAAN 2,45 % , siis sehän ei oo paljon mitään, asuntolainan korkokin on pieni, kun sen jakaa vuoden kaikilla minuuteilla, sehän ei tee mitään. Näin meillä kestetään arki, ei missään nimessä pidellä ajatella sitä, että joka vuosi maksetaan siitä samasta saamarin velasta aina uusiks vuosikorko ja kämppälle tulee korkohintaa tuplat...ei, ei, ei, tappaisin itseni jos sitä alan ajattelemaan, ei helvetti, en, en, ei...ei vittu..ei..
et selvästi osaa ajatella kuukautta pitemmälle. Voi hemmeti sentään että tyhmyys se on luonnonvara jota riittää ja riittää... saattais silti olla ihan hyvä sunkin selvittää mitä se korko oikein tarkoittaa ja miksi sitä peritään... myös käsitteet nykyarvo ja inflaatio on ihan hyödyllisiä... muuten, vuokra on myös tavallaan korkoa, siinä maksetaan jonkun arvoisen pääoman tuottoa, siis ihan samaa kuin korossa.
Jeps, osaan laskea, toisin kuin sinä.
Vaikka pelkästään ala-asteen matematiikkaa soveltavien vuokraluuserien laskuopilla laina "hinta" on 2x asunnon arvo, niin inflaatio huomitoituna lukemat ovat aivan erilaiset, kun laina maksetaankin pois euroilla, joiden arvo on senttiä! Rahan arvohan suunnilleen puolittuu laina-aikana.
Oman, reilun 100 k€, lainani todelliseksi hinnaksi eli lainanhoitokulujen nykyarvoksi laskeskelin jotain 130 k€ eli noin 30 tonnia joutuisin pulittamaan siitä, että sain reilun 100 k€ pääoman lainaksi. Toki tuossa laskelmassa on oletettu joku 1-2 %/vuosi inflaatio ja olikosenyt 4 % luokkaa oleva keskikorkotaso - käytännössä lopputulos lienee +/-20 k€ tuurista riippuen.
Nykyisen korkotason jatkuessa pitkään tulee kyllä tosi halpa laina. Jos olisin vuokralurkki, nyt olisi todellakin aihetta potkaista itseään persuksille & vetää jo ennaltaehkäisevästi muistinnollauskänni ennen kuin ajatus tulevan, negatiivisen, tilin suuruusluokasta ehtii hiipiä mieleen. Nimittäin sitä ajatusta ei kukaan kestä selvin päin.... kyllähän te lurkit sen tiedätte.
Olen aina ihmetellyt, miksi taiteilija/keksijä Pertti Pasasen huumori ei enää vuosien jälkeen iske. Nyt tiedän syyn: on käynyt sama kuin Pahkasika-lehdelle eli todellisuus on ottanut huumorin kiinni. Tämä päättelysi on nimittäin samaa tasoa kuin sketsissä "prosenttiostaja".
Oi muistoja... aikoinaan naureskelin lehden parodialle mahtipontisista kaksikkoterien mainoksista:
"huippu-uutuus kolmoisterä mullistaa parranajon: 1. terä tarttuu partakarvaan ja nostaa sen ylös, 2. terä katkaisee karvan ja 3. terä möyhentää ihosi pehmeäksi ja kuohkeaksi"
No, sittemmin on saatu se kolmas ja kait jo neljäs ja viideskin terä, joten todellisuus on tälläkin saralla pistänyt paremmaksi.
Eikä tahatonta komiikkaa puutu näistä vuokraluuserien kirjoituksistakaan
- jos ei Q4 rommaa, niin Q5 kertoo totuuden
- pankki voi nostaa marginaalia (no, tämä kyllä muuttui todellisuuksi, muttei ajoissa ostaneille)
- kaksion vuokra on vain 350 €/kk eikä Uskovainen Mummo nosta sitä ikinä
- jokasyksyinen ja -keväinen -70 % rommaus, joka ei vielä näy tilastoissa
- hintojen nousu todistaa ikuisesta laskusta, "vain pomppu alamäessä"
- auto = sijoitus, vaihtohyvitys = puhdasta voittoa, autolainakulut = ei kulu, vaan "rahaa, joka menisi muutenkin", arvonalenema, huoltokulut, verot, vakuutus yms. = "vain satanen kuussa bensaan"
- se mystinen sijoituskohde, joka ei rommaile joka vuosi, kuten asunnot ja osakkeet, vaan tuottaa vähintään 15 %/vuosi ...olikohan se jotain tupla-V:llä alkavaa?
Osaanhan minä korot laskea.
Ja on ne hyvin paljon pienempiä kuin vastaavan asunnon vuokra.
Tällä hetkellä tulee lainan pääomasta 0,8676 % pääomasta vuotuista korkokulua.
Se on asunnon arvosta noin 0,18%.
Vuokria maksetaan keskimäärin tällä hetkellä noin 6,5% asunnon arvosta.
Tämän hetkisen asunnon hinnasta 100% tulee maksettua vuokrina noin 13 vuodessa.
Eikä käteen jää muuta kuin karvahatullinen vuokrakuitteja.