Tutkintapyyntö vai rikosilmoitus?

Mikä ero?

"Tutkintapyynnön voi tehdä kuka vaan, vaikkei itse olisi joutunutkaan uhriksi.
Rikosilmoituksen taas tekee se, joka on joutunut uhriksi."

Näinkö tää jako menee?
Vainko rikosilmoituksen voi tehdä netissä?
Ei pelkkää tutkintapyyntöä?
Täytyykö tutkintapyyntö tulla tekemään poliisilaitokselle henk.koht?

18

11062

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pol.palv. johtava

      Tutkintapyynnön, sekä rikosilmoituksen poliisille voi tehdä kuka hyvänsä, paitsi asianomistajarikoksessa. Siinä poliisi ei aloita tutkintaa, eikä usein ota edes ilmoitusta vastaan, ellei asianomistaja, tai hänen edustamansa asiamies ole pyynnön tekijä ja vaadi teosta rangaistusta.
      Pääsääntöisesti tutkintapyynnöt ovat kaikki kirjallisia. Rikosilmoitukset enimmäkseen hen.kohtaisia. Joko uhri menee poliisiasemalle, tai poliisi tulee tapahtumapaikalle ja tekee rikosilmoituksen myöhemmin viran puolesta. Puhelimitse tehtyä rikosilmoitusta poliisi ei yleensä ota vastaan, koska siinä ei voi varmistua rikosilmoituksen tekijän henkilöllisyydestä, eikä edes ilmoituksen oikeellisuudesta.
      Muutamissa vähäisissä rikoksissa rikosilmoituksen voi tehdä myös netissä, ei kuitenkaan tutkintapyyntöä.


      http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/7F1F3397CCE8D274C2256B9700408FDD

      http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/99229D0AF359133DC2256B98004305DA?opendocument

      • Jukka Partanen

        Eli voiko sen tutkintapyynnön tehdä verkossa kirjallisesti vai ei? Jos voi, missä poliisi.fi:n sivulla (en löytänyt nopealla hakemisella)?


      • tapaninen1

      • Kaiken.sen.kokenut

        Turha vaiva. Ei toimi netti-ilmoitus ainakaan rikosilmoituksessa, veroilmoituksessa, verotuksen liitelomakkeissa.
        Toinen asia on sitten, ettei poliisi ala tutkimaan yksityishenkilöön kohdistuvia rikoksia ollenkaan.


      • Anonyymi
        Kaiken.sen.kokenut kirjoitti:

        Turha vaiva. Ei toimi netti-ilmoitus ainakaan rikosilmoituksessa, veroilmoituksessa, verotuksen liitelomakkeissa.
        Toinen asia on sitten, ettei poliisi ala tutkimaan yksityishenkilöön kohdistuvia rikoksia ollenkaan.

        Mitä vittu poliisi salailee ja, miksi he eivät vaan myönnä, tutki ja nopeasti päätä. Vittumaista pelkuruutta Suomessa.


    • 8

      Joo
      Periaatteessa on sama, millä nimikkeellä ilmoituksen poliisille tekee, onko se rikosilmoitus/tutkintapyyntö. Poliisi kuitenkin ratkaisee sen, miten se tehdyn ilmoituksen kirjaa omaan järjestelmäänsä.
      Ns. paskajutut kirjataan S - ilmoitukseksi, eikä niitä ryhdytä tutkimaan, mutta nekin järjestelmästä löytyvät, jos myöhemmin on tarve tutkia sellaista tarkemmin. Jos todetaan, että ilmoitus, tai pyyntö sisältää rikoksen, jota poliisi on velvollinen tutkimaan, niin se kirjataan silloin R-ilmoituksena ja ryhdytään tarvittaviin toimenpiteisiin.

      http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/7F1F3397CCE8D274C2256B9700408FDD

    • Eiyllätä

      Eli jutut jossa viranomaista on syytä epäillä. kirjautuu.S-eli paska juttuna jota myöhemmin voidaan käyttää lunttina asianomaista henkilöä vastaan asenteen ohjauksessa. ja muutkin imoitukset jos syytä epäillä edellisen kohdan olevan taustalla.

      • KukaValvoo

        Joutuiko monikin EPRI:in kostona S-osastoon joutuneesta ilmoituksestaan?


      • Normihommaa.Suomessa

        Näinhän se menee. Ääritapauksissa teloitus kuten äakettäin Vihdissä. Onneksi sentään ampuivat pari omaansakin, tosin vain yhden kuolettavasti.
        Suomenkin poliisi on vain yksi järjestäytyneen rikollisuuden muoto vrt esimerkiksi Aarnion ja KRP:n kiista huumemarkkinoitten johdosta.


    • Halvatun

      Kukaan tai mikään ei valvo ei syyttäjijä eikä poliisiakaan ja anoat jotka asiaan voisivat puuttua on juristit.mut silloin olisi oltava paksu lompsa jota ei virkariksoten uhreilla ole. hallinnolliset menettelyt pitää kaikesta tästä huolen ja asia vanhenee aikaa myötä ja nuo salaiset epri.sun muut mielikuvitus rekisterit pitää huolen siitä ettei oikeusturvasta tietookaan ja vaikuttavat taustaalla milloin mitenkin. DDR, Stasi. Gestapo ja KGP.ja stalin menetelmät on hyväksi havaittuja hajoita ja hallitse systeemiä. näkeehän sen nytkin mamuja lisää ja kansalta pois ja sipilän mukaan suomi nousuun. voi helevatan helvatan..

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä että Suomessa on korruptio ollu vallassa ja, rahalla saa mutta, asian ajalla ei mikä vie kyllä voimia.


    • 5555555555

      Joensuussa ei voi tehdä tutkintapyyntöä, ainoastaan rikosilmoituksen. Ainakin päivystyksessä istuvan rouvan mukaan.

      • 15-6

        Rouva ei ilmeisesti kehdannut kertoa, ettei hänellä ole aikaa ryhtyä kirjoitelemaan ilmoituksia p*askajutuista, joita tutkintapyynnöt pääsääntöisesti ovat, eli ovat ns. ufojuttuja.
        Tutkintapyyntöjä poliisille toki tehdään tuhansittain, mutta ne ovat kirjallisia ja ne kiertävät poliisin päällystön kautta, ei sen alakerrassa päivystyksessä istuvan rouvan. Päällystö/tutkinnanjohtaja tutkii paskajutun/tutkintapyynnön. Jos siinä on järjen hiventäkään, niin sen jälkeen joku päällystöstä kyllä määrää sen kyseisen rouvan kirjoittamaan siitä rikosilmoituksen, tai ns. S-ilmoituksen.
        Selvästi hullujen pyynnöt mapitetaan ´hullujen kansioon´.


      • 5445667766666

        Ilmoituksen vastaanottajalla ei ole pätevyyttä arvioida ilmoituksen aiheellisuutta, sen tekevät sen alan ihmiset. Ei kaikkia vastaanotettujakaan ilmoituksia löydy poliisin tietojärjestelmästä. Esimerkkinä rikos, jonka tekijäksi paljastui poliisivirkamiehen jälkeläinen. Tämä ei tietenkään ole lähelläkään voimissaan olevan mädännäisyyden huippua.


      • 15-6

        Vakiohäirikkö valehtelee taas lahjakkaasti. Rikosilmoituksen tekijä istuu rikosilmoituksen kirjaavaa poliisia vastapäätä ja näkee, mitä poliisi tekee. Kun rikosilmoitus on kirjattu poliisin tietojärjestelmään, niin siitä printataan ilmoituksen tekijälle kopio.
        Jos rikosilmoituksesta ei alkaisi mitään kuulumaan, niin ilmoituksen tekijä voi mennä poliisiasemalle kyselemään kopio kädessään, tai tehdä asiasta kantelun ja liittää kopionsa siihen.


    • Mxi

      Tori.fi palvelussa rahat kelpasi kyllä mutta tuotetta ei tullut koskaan, lukuisista pyynnöistä huolimatta.. Ehdotin jopa että palauttaa rahat niin unohdetaan asia..
      Tori.fi kehotti kehotti tekemään rikosilmoituksen petoksesta

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe