Moi!
Me olemme lähdössä pietariin risteilylle ; st.peter lne:lla
Tietääkö kukaan mitään paikkaa josta saa tuomiset tuotua ?
Millainen hinta taso pietarissa on ?
Kiitoksia valmiiksi !
Alkoholi ja tupakka
3
1009
Vastaukset
- lmvodkaa
Kauppoja löytyy Pitsustakin jopa enenmän kuin suomesta yhteensä joten eiköhän ne tupakat ja alkoholit saa sieltäkin . Kioskeistakin saa tupakkaa ja kaljaa jne.... keskustassa kalliimpaa kuin lähiöissä niihän sen olla pitääkin.
- 6+20
Joo, kuten mainittuakin, niin etköhän sä kauppoja löydä. Jos meinaat tuomisia tuoda enemmän, niin osta tukusta. Monessa alkoholitölkissä lukee tukkurin numerokin, että ei muutakun tilaamaan rekkalastia.
Mut tota jööh, kalja ja muu alkoholidrinkkisetti on halpaa, 1-2€ 0.5l tölkki, alk vol 5.2-9%.
Röökipuolelta kun katellaan halvempia niin 25-31 ruplaa / aski (Pall Mall, L&M, Winston).
Röökeissähän on nykyään lain määrittelemä maksimihinta.
Vodka on kallistunu, siinä kun on minimihinta. Vaalimaan rajalta saa laatuvodkaa halvemmalla kuin Venäjällä on sallittua myydä, mutta luonnollisesti se laiva harvemmin maan kamaralla kulkee.
Laatuviskit ja liköörit sekä viinit jne merkkituotteet on ihan Suomen Alkossa huomattavasti halvempia.
Yleisesti hintataso ylittää Suomen selvästi, vaikkapa ruoan osalta. Vaate- ja ruokaostokset kannattaa tehdä Suomessa, ellei sitä rahaa ole tosissaan ja erikoistuotteita hakusessa, mutta tosiostaja ei sitten kysy hintoja. - 10+8
IV olut (Baltika 7) 0,5 l 0,83 €/tölkki. LM 31 ruplaa/aski. Vodka alkaen pari euroa, neljällä pääsee jo valitsemaan monesta laadusta / 0,5 l pullo. Upeita kenkiä halvalla ja ei niin halvalla. Karvahattuja halvalla. Business lunch 140-200 ruplaa, muuten ravintolaruokailu jonkin verran edullisempaa kuin vastaava eväs vastaavassa paikassa Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1938848
- 114708
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523740Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043106Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952752Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62528Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121838- 441485
Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131379Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos681322