Minulla, tai siis siskollani on n. yhdeksän kuukauden ikäinen vehnäterrierin pentu. Aijon mennä sen kanssa ehkä tammikuussa (milloin se on n. 1 v) tamminäyttelyyn. Minä eikä koira olla koskaan käyty näyttelyissä eikä tiedetä paljon mitään. Tässä pari kysymystä:
-Saako näyttelyssä olla kuristushihna?
-Onko koiran käyttäytyminen suuri osa arvosteluista?
-Pitääkö hoitopöytä itse ostaa vai voiko niitä vuokrata paikan päältä?
-Miten koiraa voi kouluttaa niin ettei se vedä muita koiria nähdessään?
KIITOS jo etukäteen !
Ekat näyttelyt ?
3
664
Vastaukset
- puhelin käteen ja
kasvattaja on sopiva apu ekoihin näyttelyihin, hänellä on kokemusta ja varmasti halua opettaa ja neuvoa. Kannattaa myös harjoitella ennen, esim. mätsärit tai oman alueen koirakerhojen järjestämät näyttelykoulutukset.
- lykkyä pyttyyn
Vielähän tässä on aikaa, mene johonkin koiranäyttelyyn ilman koiraasi , niinkuin yleisöksi, katsomaan oman rotusi arvostelua niin näet mitä siellä tapahtuu.
Kasvattaja varmasti mielellään auttaa sinua ekan näyttelyn suhteen, kertoo hihnoista sekä miten koiraa opetat yms. yms.
Hoitopöytä ei ole välttämätön, eikös koira hoideta kotona näyttelykuntoon- mitä sillä pöydällä teet näyttelyssä? Sinne on muutenkin tarpeeksi kannettavaa. - j-o-nnasd
Kannattaa tosiaan kasvattajalta kysyä apua. Ja tietysti kannattaa itse jo kotona harjoitella kehässä liikkumista (ympyrää juoksemista ja paikallaan seisottamista) ettette sitten ole aivan hukassa kehässä. Ekat näyttelyt varmasti jännittää, (niin muakin ja vieläkin jännittää, vaikka oman vehnäpojan kanssa on kierretty jo 3 vuotta näyttelyjä) joten kannattaa todellakin harjoitella kotona, siitä saat itseluottamusta itelles sekä koiralle! Se on tärkeä osa näyttelyjä, eihän siitä tule mitään jos molemmat ovat kauhusta kankeana! :)
Omasta kokemuksesta sanon että mikäli jos mahdollista kannattaa ottaa hoitopöytä (trimmipöytä) mukaan, helpompihan se koira siinä on kammata kuin lattian rajassa muiden tiellä ja jaloissa! Ja kannattaa ostaa oma hoitopöytä, koska se on helpompaa sitten ihan tulevaisuuttakin ajatellen trimmauksen ja kampauksen suhteen! Trimmipöytiähän ei saa vuokrattua paikanpäältä.
Näyttelyhihna ei kannata olla kuristuspanta ja lenkkeilyhihna, vaan ihan kunnollinen näyttelyhihna. Kasvattaja varmasti neuvoo tässäkin.
Tuomarihan arvostelee:
- Koiran ulkomuodon
- Koiran luonteen
- Käyttäytymisen kehässä yms.
Mun vehnäterrieri on ainakin vieläkin sellainen että vetää ja innostuu kun näkee muita koiria, ja varmasti tulee aina olemaan. Sehän kuuluu niiden iloiseen luonteeseen. :)
Koiran trimmaus kannattaa ainakin hoitaa kuntoon ennen näyttelyjä! Meillä ainakin ollaan kasvattajan avulla opeteltu trimmaamaan ja vieläkin harjoitellaan. Tietysti jos et itse halua trimmata niin kasvattaja mielellään varmasti trimmaa, esim, vehnä/kerrylehdessä on ihmisiä jotka tekevät näyttely ja kotitrimmejä vehnille!
Nyt vain puhelin käteen ja kysymään neuvoja kasvattajalta, niin mekin ollaan tehty ja pitkälle ollaan päästy!
Vaikka näyttelyt teillä jo onkin ohi niin onpahan tuossa neuvoa tulevien näyttelyjen suhteen :)
Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41807
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 126788