Onko

JUURI NYT ›
Malmön ammuskeluista epäilty mies on syntynyt Ruotsissa, mutta hänellä on viestinten mukaan suomalainen tausta. Hufvudstadsbladet kertoi verkkosivuillaan maanantaina, että miehellä on suomenruotsalaiset juuret.


Ilta-Sanomien lainaaman Aftonbladet-lehden mukaan epäillyn isä on suomalainen ja äiti ruotsalainen.
8329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Syyskokous:
Vihreät korostavat kaksikielisyyttä.
"Kokkolan seudun Vihreät päättivät korostaa kaksikielisyyden valtavaa voimavaraa Pohjanmaalla."
Mihinkä me tarvitsemme valtavaa varavoimaa, meillähän on toimiva yhteiskunnallinen SUOMENKIELINEN VOIMA, miksi me ylläpidämme tarpeetonta kalista varavoimaa?

Kulttuuristakin oli jotakin.
Eri kulttuurien kohtaaminen ei ole kiinni kielistä, puhekieli on ilmaisumuoto jota käytetään kun ihmiset kommunikoivat keskenään ääntelemällä.

Kokkolan ja Pietarsaaren yhteistyöstäkin jotakin mainintaa.
"Seutua tulee kehittää hyvin laaja-alaisella yhteistyöllä", niin ja juuri SE varavoima on suurin este kaupunkien yhteistyön kehittymiselle, eli varavoima estää vetovoimaa.

Äänestä
  • Suomi on yli-/ydinvoimaa ja lisää voimaa kattiloihin saadaan vihreistä metsistä, emme tarvitse kalista ruotsinkielistä varavoimaa.

    Missä muuten on Kokkelby palsta?

    Äänestä

  • piipittäjät kirjoitti:

    Suomi on yli-/ydinvoimaa ja lisää voimaa kattiloihin saadaan vihreistä metsistä, emme tarvitse kalista ruotsinkielistä varavoimaa.

    Missä muuten on Kokkelby palsta?

    Laukesitko samalla ko keksit noin hienon jutun?

    Äänestä

Olipas tosi huono ja paska kirjotus...niin ja, millä ei ole mitään tekemistä Kokkelby palstan kanssa.

Äänestä

Mistä vitusta näitä kaikkia sikiää, jotka hekumoi heti kun pääsee spekuloimaan jonkun kytköksistä suomenruotsalaisuuteen? Ja todellakin, mitä tuo kirjoitus täällä tekee? Ei liity kokkolaan edes löyhästi.

Äänestä
  • Paapilullaamaan. Täällä saa vain aikuiset jutella.

    Äänestä

  • Sitähän minäkin mitä nuo hurrit täällä spekuloi, menköön sinne missä niitä peräkammarin poikia sikiää.

    Äänestä

  • muuta tietoo? kirjoitti:

    Sitähän minäkin mitä nuo hurrit täällä spekuloi, menköön sinne missä niitä peräkammarin poikia sikiää.

    Kiinostaako sua perä...kamarin poijjat? Taitaa löytyy sieltä lähimmästä riihestä. Suomi poka tykkää ottaa oikeen kunnolla peräaukkoon :) Ja riihiä ja latojohan Kokkelbyystä löytyy. Tai siyyrn kaipaat oikeen kunnollista suomalaista metsuria. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ranta hurri? kirjoitti:

JUURI NYT ›
Malmön ammuskeluista epäilty mies on syntynyt Ruotsissa, mutta hänellä on viestinten mukaan suomalainen tausta. Hufvudstadsbladet kertoi verkkosivuillaan maanantaina, että miehellä on suomenruotsalaiset juuret.


Ilta-Sanomien lainaaman Aftonbladet-lehden mukaan epäillyn isä on suomalainen ja äiti ruotsalainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu