Kodinkoneista eroon keskustassa

Roskiinko vaan?

Helsinki 10 alueella pitäisi päästä eroon pienistä kodinkoneista ja autoa ei ole. Mitäs nyt? Eikös tän pitäisi olla ihan ensimmäinen juttu?

6

789

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Työ & Toiminta ry ottaa vastaan kaikkia kierrätyskelpoisia ATK-laitteita sekä muuta sähkö- ja elektroniikkaromua (SER), toimistokalusteita, kodin huonekaluja, kodinkoneita, vaatteita, leluja, urheiluvälineitä, astioita, kirjoja, työkaluja, romumetallia, lyijyakkuja ja kaikkea muuta kierrätyskelpoista.

      Kotitalouksilta vastaanotamme kodinelektroniikan veloituksetta. Purkuun menevistä huonekaluista perimme kohtuullisen kierrätysmaksun.
      Laitteet ja kalusteet noudetaan yrityksestä tai kotoa pientä noutomaksua vastaan tai ne voi tuoda ilmaiseksi purkamolle itse."

      http://www.kierratys.net/vastaanottoa.html

    • hsy_asiantuntija

      Hei,
      Kodinkoneiden ja muun sähkölaiteromun vastaanoton järjestämisestä vastaavat lakisääteisesti laitevalmistajat ja maahantuojat. Vastaanottopaikat ovat useimmiten jäte- ja kierrätyskeskuksia, joita ei tyypillisesti ole kaupunkien keskustoissa. Helsingissä kantakaupunkia lähin vastaanottopaikka on Kierrätyskeskus Helsingin Kyläsaaressa (Sörnäinen/Arabianranta), ks. http://www.kierratyskeskus.fi.

      Sähköromua voi tuoda maksutta HSY:n kieräviin keräysautoihin, jotka liikennöivät myös kantakaupungissa. Seuraava kierros on vasta ensi keväänä. Aikataulut julkaistaan sivuillamme vuoden vaihteen jälkeen http://www.hsy.fi/jatehuolto/palvelut/vastaanotto/keraysautot/ . Muina aikoina palvelevat HSY:n Sortti-asemat (Helsingissä Konala ja Kivikko).

      Edellisessä kommentissa mainittu Työ & Toiminta ry on yksi vastaanottajista, jolla on myös maksullinen noutopalvelu. Itse vietynä laitteiden vastaanotto on maksutonta.

      Sähköromun vastaanottopaikkoja on listattu valtakunnalliseen keräyspistehakuun www.kierratys.info
      Terveisin,
      HSY-asiantuntija

      • Aloituksen kirjoitta

        "Vastaanottopaikat ovat useimmiten jäte- ja kierrätyskeskuksia, joita ei tyypillisesti ole kaupunkien keskustoissa."
        Mutta pitäisi olla, jos tavoitteena on välttää tämän jätteen päätyminen tavalllisiin roskiin.
        Kierrätysmaksu kuitenkin kerätään uusia laitteita ostettaessa- Kannettavan kokoiset romut pitäisi voida tuoda sinne, missä ihmiset muutenkin liikkuvat, ja josta liikenne kulkee esim. rautatie- tai linja-autoasemille. Sama koskee loistelamppuja ja vastaavia. Kierrätysauto kulkee aina vain kerran vuodessa, eikä se riitä.


      • Näin meillä'
        Aloituksen kirjoitta kirjoitti:

        "Vastaanottopaikat ovat useimmiten jäte- ja kierrätyskeskuksia, joita ei tyypillisesti ole kaupunkien keskustoissa."
        Mutta pitäisi olla, jos tavoitteena on välttää tämän jätteen päätyminen tavalllisiin roskiin.
        Kierrätysmaksu kuitenkin kerätään uusia laitteita ostettaessa- Kannettavan kokoiset romut pitäisi voida tuoda sinne, missä ihmiset muutenkin liikkuvat, ja josta liikenne kulkee esim. rautatie- tai linja-autoasemille. Sama koskee loistelamppuja ja vastaavia. Kierrätysauto kulkee aina vain kerran vuodessa, eikä se riitä.

        ...lähiympäristön tuttujen ja naapureiden ongelmajäte sekä kierrätysromu, lainaa tai vuokraa pakettiauto ja vie Sortti-asemalle. Kustannukset kun jakaa ei hinta päätä huimaa.


    • Hyvä mieli

      Joululahjaksi naapureille:)

    • aaaaaafds

      Viet roskakatokseen ja laitat päälle lapun: "TOIMII" Olen päässyt näin eroon niin pesukoneista, telkkareista kuin sohvastakin... Asuon kyllä kaupungin kämpässä ja täällä asuu vain sossupummeja, jotein ei ihme, että tavara kelpaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3665
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      98
      2941
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1400
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe