Irstaus eli homous ja lespous ovat äärimmäistä perisyntiä. Kirkko hyväksyy sellaista ja saa siittä sellaisen rangaistuksen. että ihmiset eroavat kirkosta. Olen täysin Päivi Räsäsen kannalla.
Toivotan Jumalan siunausta kaikille hurskaille.
Toivotan Jumalan siunausta kaikille hurskaille.
Vastaukset 179
Vanhimmat
myös lasten seksuaalinen hyväksikäyttö, raiskaus, aviorikokset, avioerot, abórtit, lasten heitteillejättö,
väkivalta, murhat, kidutukset, sodat, alistaminen, kiroilu, juoppous, mässäily yms... yms...
En ymmärrä, miksi tästä seksuaalivähemmistöjen asiasta on tehty näin kauhea asia !
Kauheutta on koko maailma täynnä ja täällä tuomitaan jokin määrätty ihmisryhmä. Oi ja voi ...
Onneksi on kunnollisia ja jumalisia ihmisiäkin, jotka noudattavat raamattua kirjaimellisesti, voitko
ap. hyvällä omallatunnolla kertoa meille, että juuri sinä, noudatat pilkuntarkkaan sanaa ja olet siis
synnitön ?
Itsestään selyys on mainitsemasi lapseen kohdistuvat rikokset, kuinka sinä niitä toitotat, myös on rikos kasvattaa lapset homoiksi/lespoiksi, tässätapauksessa vanhempi tulis tuomita rikoken tekijänä. Homo/lespo perheille EI yhtään lasta !
Kai sulla on ymmärrys vaikeuksia, homous / lespous ON luonnoton ilmiö, täysin kasvatus virhe. Ihmnen on luotu lisääntymään, homot ja lespot ei lisääny !
Päivi Räsäselle kaikki kunnia, vihdoinkin julkisuudessa puhutaan normaalistakin seksuaalielämästä !
Homois / lespous on kuoleman synti, raamattun sana on tosi.
Mistä olet l u k e n u t, siis et kuullut naapurista, että homous ja lesbous ovat kasvatusvirheitä? Tunnetko yhtään ihan henkilökohtaisesti? Kertokaa toisetkin tietävät se tutkimus, jossa homous ja lesbous on todistettu kasvatusvirheeksi.
Mihin mahtaa joutua ne miehet, taisivat olla Afganistanista.., jossa he pitävät nuoria poikia rakastajinaan, pukien heidät naistenvaatteisiin tanssitytöikseen? Oli siis TV:ssä dokumentti, ei scifi elokuva.
Entäs nämä katollisen kirkon munkit ja nunnat? Taitavat olla suojapaikkoja? Puhumattakaan uskoista, jotka sallivat laillisesti miehelle useita vaimoja, mutta nainen kivitetään, jos on hieman "vilkaissut" vierasta. Mihin heidän sielunsa joutuu, kun me kristityt pääsemme taivaaseen, vaikka kuolinvuoteellakin vasta jaksaisimme pyytää Jumalan armoa?!?
Kuulemma - näin minulle täällä väitettiin - "tieto" on peräisin jostakin radion asiaohjelmasta. Ohjelmaa ja sen esittämisajankohtaa tämä keskustelija ei osannut antaa, niin ettemme pysty arvioimaan, mihin tutkimustietoon teoria perustui, vai perustuiko mihinkään. Jos tuollainen mullistava tutkimustulos olisi todellakin saatu, siitä luulisi olevan tietoa saatavana muualtakin kuin suomi24:n hihhuleiden puheenvuoroista.
taas jankkaamaan samaa asiaa, hohhoijjaa..ja haukotus.
Salli mun nauraa, hahhaaa haaaa, homous / lespous ei ole normaali ilmiö, se on sairasta, iljettävää.
Milloin homot / lespot on synnyttäneet lapsia, ei taatusti koskaan eikä pysty !
lesbot pystyvät synnyttämään, hehän ovat naisia.
juu, mutta ei keskenään, lapsen syntymään tarvitaan miehen siittiöitä, jos et vielä tiedä, niin tietenkin,,,,,,,, koeputki lapsia on, MUTTA onko moraalisesti oikein lastakohtaan ??
HYI HYI näitä naisia, kuinka saattavat olla iljettäviä !
mutta ei minusta. Rakastavat vanhemmat ovat tärkeintä.
---- mitä on rakastava vanhempi ? onko se lääppivä lespo joka lääppii lapsensa joko homoksi tai lespoksi , onko se rakkautta, EI minuata !
hyiii,,,, lapset pilataan jo pienestäpitäen ......
sulla karmea mielikuvitus, minun mielestäni, hyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.
katsoitko eilen tv:tä, siinä äiti puki pienen pojan tytön vaatteisiin, siinä oli hyvä esimerkki kuinka vanhempi syylistyy lapsensa virheelliseen kasvatukseen, homous ja lespous on puhtaasti kasvatus virhe, suuri vääryys lapsia kohtaan ....
jankuttaa sun kanssasi, mennään omillamme.
Hyvää tätä päivää sinulle.
kasvattaa homoksi paitsi jos sää oot onnistunu siinä.
onks tää aikuisen ihmisen kirjoitusta lääppii lapsensa salli mun nauraa hahhahhaaaaa.
ennenkun niin varmasti kirjoitat.
lääkäriin.
Viivatiinalle : katsoin ohjelman siinä äiti sanoi voivansa puke pojan tytön vaatteisiin, hänestä se oli luonnollista, MINUSTA EI, siinä tuli juuri vanhemman vastuuttomuus, pieni poika ei itse vielä ymmärrä olevansa poika, häntä jopa kuulemma sivullisetkin puhutteli tytöksi, tämä jos mikä oli esimerkki törkeästä vastuuttomasta ksvatusvirheestä !
Pienet pojat on syytä opettaa tietämään olevansa sukupuoleltaan poikia, , antaa leikkiä poikien leikkejä jos hän niistä on kiinostunu, samoin tyttöjä eisaa korostaa poikamaiseksi, tyttölapsella on oikus olla tyytö, ja leikkiä tyttöjen leikkejä.
En väitä etteikö leikkiä saa molemmpia sekin on luonnollista, mutta EI saa kosrostaa väärin sukupuolta !
homous ja lesbous on kasvatusvirhe niinkun kirjoittaja jolle vastasin sillä ohjelmalla ei ollu varmaan mitään tekemistä homouden ja lesbouden kanssa homot on miehiä ja lesbot naisia ja niin varmaan heidän lapsensakkin ja tuskin kenenkään vanhemmat opettaa lapsiaan kenen kanssa pitää naida se on taas sit ihan jokaisen ihmisen oma juttu kumpaa sukupuolta kohtaan tuntee vetoa toivon kumminkin että puhuttiin eri asioista =))))
--- on se kasvatusvirhe ----
väität tommosta ulostetta täällä...
On erään hyvän länkkärin nimi ja se jumala jonka tunnen on myös armoton.
Oletko elli sitä mieltä että ihmisen kiusaaminen ,pettäminen ja tappaminen on pienempiä syntejä kuin homous?
Onko tuo perisynti kaikkien syntien äiti vai mitä sillä ymmärrät?
myös olla muuta kuin kristitty. Nyt, tällä hetkelläkin, tapetaan Islamin uskoisia uskonsa takia. Olkaamme siitä ylpeitä!
aamen.
Mikä pahuksen painovirhe sille Jumalallesi onkaan tapahtunut, kun homot ja muut kauhistukset ovat syntyneet maailmaan. Meidän Pappi Rippikoulussa opetti että Jumala loi Ihmisen Omaksi Kuvakseen. Olikohan Jumala sittenkin Bii. Kumma kun joku voi puhua vakaumuksen syvällä rintaäänellä olevansa tietoinen Jumalan tarkoitusperistä. Mistähän Sinäkin olet tuomiovaltasi tähän saanut, vai oletko sen itse ottanut.
Kyllä siltä Jumalalta on muutoinkin mennyt hieman hommat pieleen. Maailmassa tapahtuu käsittämättömiä hirveyksiä Jumalan nimeen. Sodat, raakuudet, raiskaukset, nälänhädät, tulvat, tautiepidemiat yms. Kaikkeahan ei voi pistää saatanankaan tiliin. Uskovaiset näitä asioita saa aikaan eri puolilla maapalloa.
Raamattu ja meidän Pappi opettaa että Jumala antoi ainokaisen Poikansa, jotta maailman syntiset saisivat armon. Ihme taru tuokin. Kattia kanssa. Saarnaajat huutavat kurkku suorana että nämä vitsaukset ovat Ihmisen ja Saatanan aikaan saamia. Turhaa olikin se pojan uhraus. Jos Kirkolla ja sen "uskovaisilla" on ainoa murhe joku homopari, niin kyllä on sokeaa touhua. Hävetkää. Maailma hukkuu paskaan ja muuhun sekasortoon. Jos Jumala sallii tällaisen, sekä on myynyt armon lupauksensa jollekin hihhuliporukalle yksioikeudella, pitäköön Jumala ja Kirkko oppinsa. En halua moisista Desbooteista kuulla sanaakaan. Taidan pyrkiä omalla uskollani autuaaksi. Ei se ota, jos ei annakaan.
Vääryyden ihminen tulee Saatanan vaikutuksesta suurella voimalla, tehden petollisia tunnustekoja ja ihmeitä.
Hänen vääryytensä pettää ne, jotka joutuvat kadotukseen, koska eivät ole rakastaneet totuutta, joka olisi pelastanut heidät.
Siksi Jumala lähettää rajun eksytyksen, jotta he uskoisivat valheeseen, ja niin saavat tuomionsa kaikki ne, jotka eivät ole uskoneet totuuteen vaan ovat valinneet vääryyden.astustaja
Toinen kirje tessalonikaisille 2/9-12
sellasta tekstiä, että rupee meikäläiseltä korvat punottaan, kun katsoo kuitenkin kuuluvansa vähän eri leiriin...
Korppis sanoo tuolla, että ihminen on paha, ei Jumala eikä kirkko - siis silloin kun se pysyy sanassa.
Ihminen se yrittää sorvata sanaa mieleisekseen, saada uskosta oikeutuksen omille pahoille töilleen.
Ja kun uskovat ottavat vielä sanan tulkinnankin omiin käsiinsä ja lyömäaseekseen niin kärhämäähän siitä syntyy.
Homoasiaan en osaa ottaa kantaa. En tunne ilmiötä tarpeeksi. On aika vaikeata ajatella, että oma suuntautuneisuus, joka ilmeisesti ei ole valittavissa, tekisi ihmisestä "syntisen". Nyt kai kuitenkin keskustelleen enempi homoparien kirkollisesta vihkimisestä kuin siitä, onko homous/lespous syntiä vai ei.
Juuri näin ei syntiä eikä haureutta.
Kyse on homojen kirkollisista vihkimisistä.
Lisäisin vielä sen, että olisi myös asiallista keskustella minkäläisia termejä tulevaisuudessa (kun nämä asiat menevät eteenpäin kuin pikajuna) käytettäisiin homoparien parisuhdettta ilmaisevissa nimityksissä.
Vaimo on nainen ja aviomies on mies. Avioliitto on naisen ja miehen välinen liitto.
Menevätkö homoparit avioliittoon vai olisiko joku muu nimitys asiallisempi?
Onko naisten parisuhteessa toinen nainen vaimo?
Mikä on miehen puolisosta käyttöön otettava nimitys?
Kirjoitin jossain, että ongelma on heitetty kirkon harteill. Maallisella tasolla olisi syytä keskustella muista käytännön asioista.
Huorintekijä oli! Menee raiskaamaan viattoman puusepän kihlatun.
Missä mahtaa olla ne kuolleet suomalaiset, jotka eivät tienneet kristinuskosta höikkäsenpöläystä? Hekö siellä riehuvat ympäri maailmaa sen saatanan/perkeleen lähettäminä, sillä kiitettävästi nykyisetkin osaavat kutsua tuota oliota avukseen, puhumattakaan varmaankin entiset homot ovat alkaneet kutsua tätä v..ttua avukseen ja lesbot taas kauhistelevat ko. elintä itsessään.
Kyllä minä rukoilen, aivan varmuudenvuoksi, sillä ei se ota, jos ei annakkaan. Sukulaisiani en halua nähdä nytkään, saati sitten kuolemani jälkeen.
Kiinnostavaa!!!
tekstiä.
B-kirjain, siis edelleen puuttuu näppiksestäsi?
Kuinkahan monta samankaltaista aloitusta jo oletkaan samasta aiheesta tehnyt, en viitsinyt laskea.
Olet varmaankin piilohomo, kun he sinua mitä suuremmassa määrin kiinnostavat, viikkotolkulla.
Kirkosta erotaan ennemminkin juuri sinun kaltaistesi, patavanhoillisten mielipiteiden takia, joita osa, ns, uskovaisista kirkossakin esiin tuo.
En ole alottaja, mutta heh, jos valta osa ihmisistä lespon kirjoittaa p :llä, silloin se on oiken suomen kieltä!
Miksi takerrut p kirjaimeen, onko joku ruuvi liian kireellä ?
Laki on myös se mikä on suurimman kansan osan mielipide !
ja harhaan en ikinä mene siitä huolimatta, että olen ottanut kantaa homopareista median silmille heittämiin kuviin ja kannanottoihin. Ihminen on paha, ei jumala eikä kirkko.
Avauksessaan Elli todistaa, että kaikki ihmiset ovat perisyntiopin alaisia.
Toiseksi ymmärsin, etteivät hänen luettelemat synnit rasita häntä itseään.
Mutta opin mukaan kaikilla ihmisillä on perisyntitaakka.
Voiko Elli kertoa tasapuolisuuden nimessä, minkälaista taakkaa hän itse kantaa.
pitkälle sinä mahdatkaan olla menossa? Itse olit pari kuukautta sitten ylimpänä tuomarina ja höynäsit tyhmempäsi pyöveliporukkaan. Tässä on tulos.
Pöyristyttävää suvaitsemattomuutta ja uskonnon pimentämää hulluutta kansalta joka väittää olevansa sivistynyt, edistynyt ja humanistinen!
.. parjaaminen, pahansuopuus ja typeryys yms.? En ymmärrä, mikseivät kaikki Jumalan luomat voisi elää sovussa ja jokainen miettiä tarkemmin omia tekojaan. Haluaako tehdä muille pahaa vai hyvää.
Seksuaalisuus on mielestäni jokaisen yksityisasia, eikä kuulu muille.
Typerät eivät osaa erottaa toisistaan kirkkoa ja poliittisia puolueita. Uskolla ja kirkkoon kuulumisella ei välttämättä tarvitse olla mitään yhteyttä. Seurakunnilla on suuria eroja riippuen ihmisistä, jotka asioihin vaikuttavat. Jos sanotaan, että Jumala rankaisee kirkkoa Päivi Räsäsen tai jonkun muun jäsenensä puheista, mikä on sanoman logiikka?
Elli Lahti voisi lukea tarkemmkin raamattuaan ja erityisesti sen kymmentä käskyä sekä pohtia omia tekojaan.
sinulle on antanut tuomiovallan ihmisten edessä?
Joka heittää ensimmäisen kiven, saa miettiä, mikä hänet itsensä tekee sen arvoiseksi.
Raamattu ei ole luonnonoppikirja, ei maantiedon, ei myöskän terveysopin. Se on vuositunsia sitten kirjoitettu opus, sen ajan oppien ja luulojen perusteella.
Kaukanakohan on kullakin homot ja lesbot omasta perheestä, jos ei vielä tiedossa, niin lapset ja lastenlapset uskaltavat tunnustaa sen jo ääneen.
Oletko vielä sitä mieltä, mitä ennen oltin, että vauvan kehitysvammatkin ovat syntien seurausta, ja lapsi pitää pitää piilossa yhteiskunnalta?
Ihminenhän saa halutessaan meidän yhteiskunnassamme elää vaikka kivikauden oppien mukaan, jos ei uudempia ymmärrä, eikä halua sulattaa.
Miten perustelet, että Jumala rankaisee kirkkoa yksittäisten jäsentensä puheista tai ajatuksista?
Millainen rangaistus seuraa ahdasmielisyydestä, toisten ihmisten tuomitsemisesta, pahansuopuudesta, ahdasmielisyydestä, tietämättömyydestä ja typeryydestä?
Eikös se perisynti ollut sellainen, jonka jokainen on saanut perinnöksi jo syntyessään?
Mitä sisältävät raamatun kymmenen käskyä?
Mitä siellä sanotaan toisten tuomitsemisesta?
Mielestäni kaikkien Jumalan luomien pitäisi elää sovussa keskenään ja yrittää ainakin tukea lähimmäisiään elleivät kykene rakastamaan kaikkia. Seksuaalisuus on jokaisen yksityisasia niin kauan kun ei vahingoita teoillaan toisia ihmisiä. Heteroirstailu on taatusti yleisempää ja vahingoittaa vielä suurempaa joukkoa ihmisiä.
Älä tuomitse, ettei sinua tuomittaisi!
Lisätään vielä tähän että ihmisen on uudestisynnyttävä ennenkuin on näkevä taivasten valtakuntaa. John. 3 luku 3 jae....
Eikös Paavali kehoittanut rukoilemaan kaikkien ihmisten puolesta, koska Jumala tahtoo, että kaikki pelastuisivat.
Lukaisepa sieltä raamatustasi tai katekismuksestasi kohta, jossa puhutaan perisynnistä. Ehkä sitten ymmärrät antavasi "väärän todistuksen".
Minua todella kiinnostaa, mitä pääsi sisällä liikkuu, vaiko ei mitään? Viestistäsi päätelleen sanoisin, ettei oikein mitään omaperäistä, mitä itse kykenisit ajattelemaan.
Olen miettinyt koko elämäni niitä JUMALAN luomisvirheitä, joita hän on tehnyt. Naapurin emäntä yksi niistä. Rinnat hänellä on, mutta kukaan iki maailmassa ei voisi kuvitellakkaan, että hän on nainen. Hän on karski, ääni on matala ja möreä, kuin miehen. Liikehdintä, kaikki ovat kuin miehellä. Vartalon ominaisuudet rinnoista huolimatta ovat hyvin miesmäiset. Ja puheet ovat miesmäisiä. Ei koskaan pukeudu myöskään naisellisesti. Aina kuin mies. Muutaman lapen hän on tehnyt, mutta koti ei kieli millään lailla, että kyse olisi naisen kodista. Hyvin yksinkertainen ja karu koti.
Myös hakeutui rankimpiin töihin, mitä fyysisesti voi ajatella, joissa nykyisinkään ei juuri naisia vielä näy, vaikka nyt on jo koneetkin apuna.
Olen ajatellut usein näitä LUOJAN LUOMISVIRHEITÄ. Onko se ihmisen synti, kun LUOJA tekee LUOMISVIRHEEN? Raamattuhan kehoittaa rakastamaan myös vihollisia. Mutta onko luojan luoma luomisvirhe vihollinen? Erilainen hän joka tapauksessa on, enkä ymmärrä alkuunkaan, miksi häntä pitäisi vainota ja TUOMITA.
Ole hyvä, ja kerro se?
...ja lespot, eikä halua luomilleen mitään pahaa. Jumala haluaa myös siunata ja vahvistaa heidän liittonsa aivan samoin kuin luomiensa heteroiden liitotkin. Seurakunnat, uskonnot ja erilaiset instanssit ovat keksineet, että homojen ja lespojen siunaamiseen olisi muka jotakin esteitä. Näitä uskonnollisten ryhmittymien ja eri seurakuntien keksimiä syntejä on pilvin pimein. Luodessaan ihmisen Jumala ilmeisesti ei tarkastanut tuotetta riittävän hyvin koska erilaisia synnninjulistajia pääsi luiskahtamaan sekaan.
---- homous ja lespous on saitautta ! -----
ne sinua haittaa, mikäli et ole kovin kiinnostunut niistä??
Jumalan luomia, kuin mekin, siis ihan tasa-arvoisia kanssamme, vähintäänkin.
Mitä mietit, mitä kukin tekee makuuhuoneessaan, minä en mieti.
--- kuka niin sano että mietin, ei tulis mieleenkää, niistä vaan puhutaan julkisuudessa liikaa, iljettävää, menisivät kaappiin piiloon missä enneki olivat, hyyyyiiiiiiiii helvetti -------------
kaikkein suurin ihme on ku kirkkoki on menny niistä aivan sekasi ??? !!!
koskaan kuullut puhuttavan ylimenokaudesta? Kun homous oli vielä vasta lainvastaista, nyt kun se on vapautunut, tarkoituksella liioitellaan. Niihän on kaikessa vastaavassa.
Kirkko ei ole mennyt sekaisin vaan kansa, joka ei osaa puhua muusta. Kyllä kirkko tekee paljon muutakin.
Osta sinä paperipussi, ja kulje se päässäsi kaupungilla.
Pitääkö ruskeasilmäistenkin paeta kaapin pimentoon, jos saisit määrätä? Homoushan on yhtä luonnollista.
on tehny virheen,pahan virheen.Ja miten ihmisestä yleensä tulee homo,mikä on vinksallaan? Ja entäpä lesbo,sama homma.
Ei tulisi mieleenkään että naisena ajatteleisin jotain naista "sillai",tosiaan hyi helkutti! Ja kun katsoo homoja ja lesboja,he ovat päälleppäinkin jo valmiiksi "sen" näkösiä,sen erottaa kuten uskoon tulleetkin,en ole paljon erehtynyt seuraillessani ihmisiä.
Ihmisille tulee tietty olemus poikkeavuudestaan,jos sitä nyt sillä sanalla tässä esille tuo.
Ja sitäpaisti tunnen monta hyvännäköistä miestä jotka ovat homoja,miksi ? Olisihan heille naisiakin ottajiks.
Voi sitä Luojaa ruojaa.
En tiedä minkä Jumalan nimissä puhut kun sinulla tuntuu sellainen olevan. Minulla on vain yksi Jumala Aabrahamin, Jaakobin tunnustama Jumala joka sanoo sanassan että Ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei miehimykset, eivätkä varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa 1 kor. 6: 9- 10
Saattaahan se epäjumalan taivas olla samankaltainen kun tämä meininki täälä.Minä en ainakaan halua sinne.
Raamatussa kerrotaan rikkaasta miehestä joka joutui Helvettiin ja halusi että joku olisi kostuttanut hänen kielenpäätään kun tuskat oli niin mahtavat. Hän pyysi että joku menisi kertomaan heille, mutta taivaassa sanottiin että jos ei usko profeettoja niin eivät usko Enkeleitäkään. Sanon sinulle että etsi Totuutta ja pysy totuudessa. Se on Jeesus Kristus vapahtaja.
et ajattelisi ja kyselisi, - hyväksyisit vain ihmisen ihmisenä..ei pelkkänä sukupuolielimenä.
------- hohooooohhoo ihmiset hyväkyä hehheee " sukupuolielimenä " empä parempaa ilmaisua oo kuullukkaa --------
ihmiset on menny aivan sekasi ----------- jumakauta ---------
on sinunkin hohotuksesi, etkö muuhun pysty?
--- kyllä ne homot on luonu yksistään ihminen, ei jumala niitä ole luonu, ihminen on ne kasvattanu pilakaluksi, ne on ihmisen aikaansaanoksia , ihmisen pilaamia, turha syyttää jumalaa, ----------
näyrt olevan mielipiteisesi, onneksi.--------------------
kirjoitettua tekstiä..
EI jumala vahingoita ihmistä, ei jumala luo homoja, lue raamattua, jumala tuomitsee homouden, homous on pahojen ihmisten aikaansaanoksia tämä on totuus ! -----
armahtaa jokaisen.
innolla ketjuasi kannatteletkin, niin voisithan saman tehdä nimittelemättä ketään pilakaluksi.
Ja mistäs muuten tiedät, kuka on luonut ja aikaansaanut mitäkin. Jospa tuo sinun jumalasi huomasi, että taisikin olla vikatikki kehottaa tätä sakkia lisääntymään ja täyttämään maa, siinähän ei kauaa nokka tuhissut.
...homouden kiivaimmat julkivastustajat ovat taipuvaisia homouteen....
Hän jopa on kehittänyt homouteen ja lespouteen taipuvaisille kiihkeän mielen näitä ilmiöitä vastustamaan.
Kristityn jumalakäsityksen mukaan kaksi kolmannesta ihmiskunnasta(jotka eivät vastaanota Jeesusta) joutuvat kadotukseen!!! En nyt ihan tuohonkaan usko, vaikka Jumalaan uskonkin. Homopareista puheenollen kannatan heidän liittonsa siunaamista jo siitä syystä, ettei heidän tarvisisi elää kristinuskon vastaisesti haureudessa. Näin uskon Jumalankin ajattelevan. Erilaiset seurakunnat vain kiukuttelevat vastaan!!!
Homous ja lespous on ihmiskunnan rikkaus, ei puute, eikä vaiva!!! Kyllä Jumala tämän ymmärtää! Seurakunnille tämän ymmärtäminen onkin sitten vaikeampaa!
...aikaansaa ja maailmaan tuota. Erilaiset uskonnolliset yhteisöt vain normaaleja asioita suuressa viisaudessaan pahuudeksi ja synniksi määritellä haluaa!
ja tuo ei koske pelkästään homofobiaa ja sen pinnan alla piilossa olevia syitä. Samoin on monen muunkin asian kanssa joita fanaatikot tuomitsevat.
Sitten on tietysti olemassa uskonnon pilaamat mielet...ja ybermenchen ynnä muut hygieenikot.
höpön höpö lue raamattua, ei jumala homoja ole luonu, sen on tehny pahat ihmiset lapsilleen ....
raamtun sana on tosi,
jumala sanoo , saat syntis anteeksi , MUTTA älä enään syntiä tee, jos teet joudut kadotukseen ....
siis ei saa enään olla homo /lespo , sitä se tarkottaa....
--- jumala ei ole luonu ainuttakaan homoa /lespoa, ne on pahojen ihmisten väärän kasvatuksen tulosta. -- lue raamattua -----
heh, turhaa höpinää, lue raamattua, raamatun sana on tosi ...
sattuma 5 ottaa raamatun kauniiseen käteen ja lukee, siellä on totuus....
HAHAAA HAHHHAAA aina vaan parempaa, päästelee sattuma 5, nooooh nauru pidentää ikää ,,,, homous on sairaus siitä ei sattumakaan pääse mihinkään......
Homoparien siunaaminen on raamatunvastaista toimintaa, ei jumala luonu homoja/lespoja, ne on pahojen ihmisten kasvatusvirheitä ,,, jumala tuomitsee homuden kuoleman syntinä ....jos homoilu siunataan niin huoraaminenki pitää siunata, ne on verrattavissa toisiinsa , huoraamiseta on tehty vasta rikoslaki seksisä ei voi ostaa ilman rangaistusta......
homoilustaki on syytä tehdä rikoslaki, se on tuomittavaa...
hyyyiiiiiiiiiiiii ... yhteiskunta sekoaa lopullisesti .....
Jumala siis luo kaikki ihmiset joko miehiksi tai naisiksi ja asettaa sukupuoli-identiteetit kohdilleen?Vanhempien kasvatusvirheitäkö ovat miehet, joilla on myös naisen sukupuolielimet tai naiset, joilla on kalu? ? Vahva pitää sinulla olla usko kasvatuksen voimaan!
jos naisella on munat se on setä,, eikös vaan, joku on pannu sille vaan pienenä jo hameen päälle, ja jos miehellä on pillu niin hän onkin nainen joku vaan on uskotellu hänelle muuta, tässä selitys....
ei jumala ole luonu ketään homoksi/lespokse, vaan ihminen on tehny kasvatusvirheen ...
Jumala on käsittääkseni luonut niin homot, lespot kuin nämä mainitsemasi pahat ihmisetkin! Luomistyön laatutarkastuksen virhe on vain siinä, että luoduille luotiin myös luomistyötä kriteereittä arvostelevat suut, jotka katsovat voivansa arvostella rajattomasti Jumalan luomistyötä kuten homoutta ja lespoutta.
loi ne ihmiset. Et pääse yli, et ympäri, mutta kaikki olemme Jumalan luomia omiksi itseksemme.
Jumala on toki luonut myös nämä pahat ihmiset! Ihminen on tosin vasta paha kun hän ei hyväksy lapsensa identiteetiä on se sitten hetero, homo tahikka lespo. Vain paha ihminen yrittää muuttaa väkisin lapsensa sukupuoli-identiteetin. Vanhempi tekee täsmälleen yhtä suuren vääryyden yrittäessään muuttaa lastaan heterosta homoksi kuin yrittäessään muuttaa lastaan homosta heteroksi!!!! Tämän Jumala varmasti ymmärtää ja ihmettelee kun hänen luomansa ihmiset eivät kaikki tätä ymmärrä! On äärimmäisen surullista, että kirkko suojelee siipiensä suojissa tälläisia pahantekijöitä! Nämä hurskaat ihmiset eivät ymmärrä kuinka paljon kärsimystä he suuressa hurskaudessaan maailmaan lisäävät!
...http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9451861/46677267
juu, jumala antoi elämän MUTTA paha ihminen kasvatti ne, siis virheen teki IHMINEN EI jumala !
Ymmärrys hoi älä jätä !
Ei jmala niitä luonu, vaan paha ihmien teki kasvatus virheen, IHMINEN yksin on syyllinen ei jumala.
heh, sattuma 5 on RAAPINU aivan omasta päästään ton tutkimuksen heheee heee mihinmennään nauramaan...... hahhaaaahhhaa
kaikkia ne homot kesii heh heeehheeeee.....
sattuma5 ymmärtää tahallaan väärin, homous on ihmisen kasvatus virhe, ei jumalasta.
koskaan uskonu satuihin mutta tässä satukirjassa on vielä niin tympeitä satujakin etten oo ees koskaan jaksanu lukee niitä =))))
pohdittavaa jumalas kanssa mut on ainakin luonu mun äiti ja isä ei siinä oo ollu jumallalla mitään tekemistä määkin tunnen paljon hyvän näköisiä miehiä ja naisia eikä kyllä kestään voi päälleppäin sanoa ovatko homosekuaaleja vai heteroita ei edes käytöksen mukaan.
=)))))))
sekasin vai kyllä noissa viivoissa jotain siihen suuntaan havaittavaa onkin =)))))
asiasta ennen kun niin varmasti kirjoitat.
on jumala luonu aamen.
ymmärtää ettei se asia ole kasvatuksen tulos.
Joillakin miehillä/naisilla on syntyessään sekä siitin että emätin. Etkö sitä muka tiennyt? Joskus tehdään sukupuolenkorjausleikkauksia, mutta nykyään kai yleensä vasta aikuisiällä, kun sukupuoli-identiteetti on selkiintynyt.
Tällä nyt ei ole välttämättä paljonkaan tekoa homouden kanssa, mutta syntymävirheistähän puhe olikin. En oikein jaksa uskoa, että tytölle kasvaisi kalu vääränlaisen pukemisen vuoksi.
Miksi tonkia syntiä lesboutta ja homoutta kun ne kuuluu muiden syntien joukkoon samalla lailla, mutta Jeesus voi näistä vapauttaa. Tulkaa uskoon!!!!!!
jeesukses ei voi vapauttaa yhtään mistään eihän se oo voinu vapauttaa suakaan noista vääristä kuvitelmista.
....etsiä minulle raamatunkohta, jossa kerrotaan keltaisesta vaarasta.
Sillä Jumalahan on luonut K A I K E N. Ja Jumalahan on luonut kaikki ihmiset. Siis ihan kaikki ja me jokainen olemme yhdenvertaisia ja samoja oikeuksia oikeuttavia ihmisiä!
Ja Jeesushan käski 'rakastamaan lähimmäistään niinkuin itseään'.
terveisin tunneälyinen agnostikko (......Jos Jumala on, niin hän ei ole mies eikä nainen vaan valo.....).
johan tuon tajuan, että kuhan kouhotat.
Keltainen vaara on jo rantautunut Eurooppaan. Arvaappa mitä se tarkoittaa?
Jos et niin etsi tuo raamatun viittaus "Idästä on nouseva keltainen kansa joka ...tai jotain sellaista.... sitten aletaan keskustelemaan uskonasioista ; )
Ei jumala tee virheitä, vaan ihminen, ihmisen kasvattamia on homot/lespot, joten vain ihminen on syyllinen, EI jumala. Ihmisen pahuus on suurta, kuten kaikki me sen tiedämme.
Samalla linjalla ollaan. Jumalan siunasta sinullekin, joka uskallat tunnustaa "väriä" eli Jeesusta.
Muutamia kohtia kaivoin esille, mutta mitenkään kattavasti Jumalan näkemys ei näissä ole. Noista kohdista saa muita viitteitä, joista asiaa voi tutkia. Eli 1. Mooseksen kirja, luku 19, jae 5, 5. Mooseksen kirja luku 23, jae 17, Roomalaiskirje luku 12, jaae 2, Efesolaiskirje luku 5 jakeet 3-7.
Sääli on, kun kirkko luopuu aina vaan enemmän. Itsekin etsin seurakuntaa, missä vielä Raamattua pidettäisiin kunniassa. Nämä nyt kirkosta eronneet ovat pääosin ilman uskoa olevia, mutta myöhempi eroaalto on suurempi. Silloin lähtevät uskovat. Hiukan riippuu seurakunnasta ja papeista, miten nopeasti eroamiset tulevat. Kirkolla on suuri virhe pakottaa pappeja toimimaan Raamattua vastaan. Aika julma tapa osoittaa kristillisyyttä. Tästäkin on monia mielipiteitä, mutta itse seuraan Sanan perusteella olevia juttuja.
Aina tulee muistaa, että katuville Jumala on armollinen. Kääntymys ja nöyryys, heille ollaan armollisia.
Huomasitko, en tuomitse ketään, vaan kerron tilanteen. Iltaisin on asiaa Jumalalle, joka ilta. Tarvitsen siis armoa. Tarvitsetko sinä?
ei kestä kukaan ihminen eikä muukaan liha...
Elämme lisääntyvän säteilyn maailmassa. Kun kilpirauhanen ja muukin hormonitoiminta (niihin säteily iskee ensimmäiseksi) pätkähtää, syntyy melkoisia muutoksia luomakunnassa.
Turha heittäytyä Raamatulla ihmistä päähän hakkaamaan ja seksuaalisuutta tuomitsemaan. Sehän on vain ihmisen korvien välissä oleva asia.
Korvien välistä myös löytyy ihmisen likainen mielikuvitus ja rikollisuus.
Tosiusko ei ole ihmisen kusetusta.
Jokikinen asia, jota ihminen on tehnyt tai joskus tulee tekemään, on jonkin uskonlahkon ja jonkin historian ajan puitteissa syntiä ja useimmat vieläpä perisyntiä! Näin hanakasti tuomitsemme lähimmäisiämme!!! Irstaus, homous ja lespous ovat ihmisyksilön luonnollisimpia asioita, eivätkä voi minkään Jumalan edessä olla syntiä saati perisyntiä. Kun mies ja tai nainen harrastaa seksuaalisia iloja, on se kaikkitietävän uskonihmisen mielestä irstautta ja syntiä!! Jumalan edessä se on hänen luomaa toimintaa ja ihmisen luonnollisinta iloa! Kautta historian ovat ihmiset ja erilaiset seurakunnat suuressa viisaudessaan julistaneet mitä luonnollisimmat asiat ja toiminnat synniksi! Ei Jumala näitä synniksi ole koskaan määritellyt!
Rakkaamme Elli Lahti tietääkin nämä asiat huomattavasti Jumalaa paremmin. Piispa Henrikille kävi kalpaten Köyliöjärven jäällä kun eräs Lalli Ehti hänet kolkkaamaan. Hyvää jatkoa ja suvaitsevampaa mieltä sinulle Elli Lahti
ihmiset eroo sen päivi räsäsen takia sorry.
Ei ihmiset kirkosta Päivin takia eroa vaan omassa sokeudessaan he eroavat kirkosta ja kieltävät Jumalan.
eikä se merkitse sitä että kieltävät jumalan en itsekkään kiellä vaikka aikanaan erosin kirkosta koska en hyväksy sitä että naispappeutta hyväksymättömät naiset toimivat lapsi ja nuorisotyössä ev lut kirkossa no se siitä edelleenkin käyn kirkossa vaikka en kuulukkaan kirkkoon.
Selittelysihän on omahyväista puolustelua ihmisten tekemisistä. Puolustelua mikä on mielestäsi oikein ja mikä väärin. Ihminen on itsekeskeinen ja on unohtanut ja etääntynyt Jumalasta. Ihminen itsekeskeisyydessään taistelee omien mielipiteiden oikeellisuuden puolesta Jumalan meille asettamat alkuperäiset moraaliset käskyt.
Miksi käyt kirkossa jos olet siitä eronnut?
vastauksessani sinulle mutta ei se minun uskoani mihinkään muuta jos en halua kuulua siihen vanhoilliseen laitokseen.
kieltänyt tappamastakin ja kuitenkin suurin osa tappajista todistaa nyt jumalan sanaa ainoana oikeana ei saa tehdä huorin ja suurin osa aviopuolisoista katsoo sormien läpi kun toinen pettää hyväksymällä täysin asian kielletään pahoinpitely mutta kumminkin ihmiset alistuu mihin vaan rakkauden takia ei saa valehdella kaikki ihmiset valehtelee se alkaa jo lapsena ja vanhemmat eivät ole näkevinäänkään sitä onhan siinä kirjassa kirjoitettu moraaliset käskyt kuka sen nyt on sit kirjoittanutkin ja keksinytkin mutta kukan niitä noudataa jos lapsesi tappaa toisen ihmisen oletko sinä jumala ja tuomitset hänet ja käännät hänelle selkäsi.
Käy lukaisemassa viestini 1947 ketjussa Aamuna avaukseni. Ilalla luin raamatun selityksiä ja ymmärsin, että se kuinka minä asiat haluaisin menevän on minun tahtoni ja usein Jumalan tahdon vastustamista.
Uskot Jumalaan kaiketi, mutta kapinoit häntä vastaan, turhaan. Voit kapinoida maallistunutta kirkkoakin vastaan, se ei kuitenkaan tuo sinulle sielunrauhaa. Kirkkohan on myös muutosten tuulissa ja maallistunut sekä erkaantunut Jumalan todellisesta sanasta. Ihmiset sokeudessaan kapinoivat kirkkoa vastaan, eroillaan ja kirkko syyllistyy jumalan sanan vastaisesti kalastaakseen jäseniään ja Jumalan sanan vastaisesti... Ennen kirkoissa saarnattiin synnistä kovalla äänellä. Enää ei synnillä pelotella vaan synnille on puettu valepuvut päälle ja siksi yhteiskunta rappeutuu.
Ihminen ottaa olemattoman vallan itselleen ja kärsii koska oma tahto Jumalan tahtoa vastaan ei ikinä onnistu. On helpompikin tie selvitä. Usko Jumalan moraalisiin opetuksiin ja alistumista suuremman voiman tahtoon antaa helpomman elämän..
ihan liikaa onhan paljon ihmisiä jotka eivät eläessään ole syntiä tehneet mutta kumminkin sit kun pappi viimeiselle matkalle siunaa niin poikkeuksetta käytää sanoja siunaa tämä syntinen ihminen ainakin vanhan ajan jäärät en oo muuten alistunu suuremman voiman tahtoon mutta mulla on ollu aika helppo elämä ainakin vielä tähän asti saa nähdä koska tulee takapakkia mutta siihen voi kyllä itse pitkälti vaikuttaa jo tällä iällä siihen helppouteen ja takapakkiin voi vaikuttaa lähestulkoon koko ikänsä.
tyypillistä tekstiä sulle ja samalla tuli mieleen että onko tää kuuskyt plus palsta vai onko tää joku uskontopalsta kaikissa aloituksissa paasataan herran sanaa tää ei oo nyt mitenkään henk kohtaisesti sulle niinkun ei mun muutkaan vastaukset vaan ne on ajatuksia mitä edellinen kirjoittaja herättää mussa ja niiden vaihtohan täällä on sallittua ilman että kaikki kirjoitus on hyökkäystä =))))
luulet olevasi kaikessa oikeassa, miettisit edes joskus sanojasi. Ihminen on etääntynyt vuosituhansia sitten kirjoitetusta moraalikäsikirjasta, yritä ymmärtää.
Monestiko olet asiasta Jumalan kanssa keskustellut?
Jokapäivä jumala on läsnä, kuljin mihin tahansa, en ole yksin jumalanhenki on kanssani ! "Vaikka minä kulkisin pimeässä laaksossa en minä mitään pelkää sillä jumala on kanssani " !
Olipa ihana kuulla ettei kirkko hyljänny jumalansanaa, homoja ei vihitä, ja siunaaminenkin on papista kiinni, pappi joka ei tunnusta kristinuskoa ehkä erehtyy siunaamaan jumalan tuomitsemat ihmiset !
Vaikka pistin pisteen asialle, haluan vielä korostaa, että kirjoittamani teksti on referoitu Raamatun tulkinnoista. En ole kykenevä tulkitsemaan raamattua muutoin kuin muiden minua viisaimpien johdatuksella.
Kuuskyt ja plus-palstalla on mielestäni hyviä ajankohtaisia keskusteluja ja erinomaisia kantaaottavia kirjoittajia.
Edellinen kirjoittaja ei kykene erottamaan minua Jumalasta ; ))))
Olet tyypillinen USKOVAINEN rääväsuu joka haukut muita omahyväiseksi ja
olet omaa paremmuuttasi täynnä.
uskovaisuus tuohon kuuluu?
Suvaitsematon on, uskovaisuudesta en tiedä, et sinäkään.
Onneksi minun Jumalani suojelee minua korpikirjailijan ilkeyksiltä. piste
mää oon niin tottunu tohon.
vihi eikä siunaa rosvoja tappajia eikä huorintekijöitä.
ei tietenkää
=)))))))
yhden tappajan joka on menny naimisiin kirkossa sen jälkeen kun on istunu kakkunsa ja useita huorintekijöitäkin tiedän =)))
Asiaa tuntematta olen mielikuvitellut perisyntikäsitteen koskevan syntyneitä vauvoja.
He muka olisivat syntisiä jo syntyessään?!
Eikös paavi Gregorius keksinyt tuon mainostempun 500-luvulla markkinoidakseen kristinuskoa ja vahvistaakseen siinä sivussa kekushallinnon valtaa.
Tyypillinen mainostemppu.
Ensin herätetään tarve = olet syntinen!
Sitten tarjotaan tarpeen täyttävä tuote = uskonto!
Olet syntinen.
Osta minun tuotteeni, uskonto, niin sinun on hyvä olla ja pelastut.
Luomistyö on viimeistä piirtoa myöten hyvin suunniteltu. Luodessaan ihmisen Jumala teki hänestä syntisen ja kaikin puolin vajavaisen ja huonon. Näin ihminen joutuu synnintuntoon ja on otollinen jumalaansa palvelemaan. Ilmeisesti varmistaakseen kaiken moitteettomuuden jumalan tarjoamien palveluiden, siis jumalanpalvelun tarpeen, luotiin osa ihmisistä homoiksi ja lespoiksi. Tällä saadaan kristikunta riehaantumaan aina ajoittain historian saatossa ja keskustelu kristillisestä uskosta lämpenemään. Mikäli ihminen ei itse huomaa olevansa kelvoton syntisäkki, on tätä varten seurakunnat valjastaneet melkoisen pappisarmeijan tätä synnillisyyttä julistamaan ja näin uskonasiaa edistämään.
Ei jumala luo ketään homoksi /lespoksi, kyllä se on pahojen ihmisten aikaansaanosta, katsokaa kuinka vastasyntyny lapsi on ihana , puhdas, mutta kaiken pahuuden kasvaattaa häneen omat vanhemmat ja ympäristö, siksi lapsen kasvattaminen on todella vastuullista, jos lapsi kasvaa kieroon ei voi syyttää muita kuin itseään ja ympäristössä vaikuttavia ihmisiä !
ei homous ja lesbous oo mitään kieroutta eikä siihen voi kasvatuksella vaikuttaa eikä ympäristöllä yritä nyt sinäkin vanha ihminen ymmärtää se ihan turha väittää tommosta typerää missä ei oo mitään perää eikä jumala oo luonu suakaan niin mukava mies tuskin loisi tieten tahtonen noin ahdasmielisiä jääriä.
HAHAA HAAA , jooo,
" homous on henkinen sairaus " suomi on sisäsiittoinen kansa, suomessa on henkistäsairautta vaikka muille jakaa, se siitä ja loput joulupukin kontissa.
selvää ennenkö keuhkoot.
Eikö se jo ala ottamaan nuoremman rouvankin sydämelle tuo kokoaikainen varuillaolo ja puolustelu. Jätetään jo Jumalat ja homot, pääsiväthän he panemaan avaimen kirkon oven lukkoon ja sehän ei tunnetusti heille riitä vaan sisään pitää tunkeä vaikka väkisin.
Muiden Suomessa toimivien kirkkokuntien edustajat antoivat kello 19.00 uutisissa lausuntonsa. Ovat seuranneet Evl.kirkon kiirastulta hämmentyneenä. Heillä kun avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, eikä siunauksia saati rukouksia heru homoliitoille.
Tulevan "mummun" kannattaa nyt vain rauhottua.
jos sun lapsenlapsesi tulisi kertomaan sinulle että hän on homo minkälaisia lapsia sää olisit kasvattanu että ne on kasvattaneet lapsestaan homon hui hui ja muutenkin toi kasvatusteoria saattaapi olla viis sisarusta niin millä perusteella vanhemmat sit valitsee kenestä he kasvattaa sen homon kun neljä muuta on heteroa huomaatko kuinka älytöntä vetää kasvatus mukaan tähän asiaan.
enää kuuluukaan kirkkoon paitsi kun ne uskossa olevat niille se on tärkeetä mutta kyllä te "uskovaiset" pian karkoitatte heidätkin kirkon piiristä jos he eivät kerta saa jumalaan uskoa ja kirkkoon tulla.
...vääntää rautalangasta. Kaikki saavat kirkkoon tulla, Petterikin, joka on ateisti, mutta rakastaa EVL.kirkon joulumessua, entinen roomalaiskatollinen.
HUOM! mutta ei vihittäviksi. Nyt piispainkokous laatii jonkin sortin ohjetta rukoushetkiin niin siitä rukoushetkestä vielä jos kirkonpalvelija, pappi suostuu sellaisen homoparin kanssa pitämään..
Nähtiinhän sekin, että Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen kansa alkoi janoamaan herran sanaa, joka oli kiellettyä herkkua. Kirkoon rynnättiin sillä hengellinen tarve oli huutava ja kirkot alkoivat täyttyä.
Ei ihminen elä pelkästä leivästä.
mieltä, että suurin osa luterilaiseenkin kirkkoon kuuluvista ei ole uskovaisia, kunhan vain käydään tavan vuoksi kerran vuoteen - jouluna ja silloinkin kuuntelemassa kauneimmat joululaulut.
Kirkko on enempi ahdasmielisyyden linnake, vaikka sen pitäisi olla uskovan koti, ja kaikenlaisten ihmisten koti.
Minusta on erittäin loukkaavaa, että jollain tekaisitulla oikeudella suljetaan joku ihmisryhmä kirkon ulkopuolelle, raamattu sanoo että älä pidä muita Jumalia, - ja tässä syrjintäasiassa ihminen pitää itseään jumalana, eli rikkoo tuota raamatun kohtaa.
noita uskonasioitas vääntäisit rautalangasta ei voi paljoo vähempää kiinnostaa ja kyllä ihminen elää pelkästään leivästä =))))
musta ihan tuntuu siltä että nyt tätä ihmisryhmää ollaan sulkemassa kirkon ulkopuolelle mulla on sellainen kuvitelma kirkosta että sinne jos minne voi mennä kuka vaan ja millon vaan jos ei enää muuta paikkaa ole siellä ymmärretään ja siellä rakastetaan mutta kun on tätä ketjua seurannu niin näinhän se on ettei se itse kirkon pääkään se jumalaksi kutsuttu hyväksy minkäänlaista poikkeavuutta mihin tässä enää uskoo itseensä ehkä se on varminta ;)))))
Kuulun tuohon "uskovien" joululauluryhmään. Mielipiteiltäni en polje homoja ihmiseinä. Olen vastaan homojen vihkimistä "aviopareiksi" kirkossa.
Kuulutko sinä niihin jotka hyväksyt homojen kirkkohäät ja samat hömppäseremoniat kuin heteroilla mm
riisinheitton kirkon portailla ; )
Vastaa kerrankin kyllä tai ei.
sinä olet muita komentelemaan?
Papit on päässeet jonkimoiseen yhteisymmärrykseen, " voivat homo parien kanssa rukoilla " niin köh köh köh ku yskittää, voihan rukoilla että he pääsisivät irti homoudesta , toivottavasti näin on !
Kyllä jumala pystyy homoista tekemään normaaleita ihmisiä rukouksen voimalla jos jumala katsoo niin, jumala näkee jokaisen ihmisen sisimpään eikä taatausti pelasta ihmistä joka ei aiokkaan parantua !Rukoilla EI voi homouden puolesta, homoutta ei hyväksy jumalakaan !
on Jumalan luomus, ja hän kyllä ymmärtää luomiaan, tyhmät ja ennakkoluuloiset ihmiset eivät siihen kykene.
Mutta, uudet sukupolvet viisastuvat tässäkin asiassa.
Voimme rukoilla jumallalta parannusta, homous väistyy jumalan tahdosta ja vain jumalan tahdosta,
homous on sairaus, kumala voi parantaa homot , rukoilkaamme sen puolesta, EMME rukoile että homous voi jatkua, vaan että se voi parantua ja homot yhtäkkiä huomaavatkin olevansa hetero seksuaaleja ! tÄTÄ rukoilemme !
teidän takia mää en oo uskovainen eikä musta koskaan tuukkaan te ootte pilannu koko uskonnon kiihkoilullanne joskus uskovaiset ihmiset hyväksyivät kaikki ihmiset ja olivat hyvin empaattisia mutta näin se maailma muuttuu.
mää rukoilisin että sää saisit pääs paraneen eikä sun tarvis vouhkata moisen asian takia eiköhän tässä maailmassa oo paljon muutakin vieläkin pahempaa ja voin kertoa sulle että homous ei ole sairaus jos pelkäät että se tarttuu.
rukoilevat sydämen viisautta ja suvaitsevuutta ns. normaaleille ihmisille.
Sinä et siis vieläkää oo lukenu raamattua, uskovaiseksi ei voi ihminen ITSE tulla, usko on jumalan lahja ihmiselle, vain jumala voi suuresta armosta antaa ihmiselle uskon lahjan, sinäki voit sitä jumalata rukoilla , jumala kuulee kaikkien rukoukset, jos jumala katsoo oikeaksi niin sinä saat uskon lahjan, ja huomaat kuinka se ei tullu sinusta vaan jumalasta !
ei todellakaan ole mikään synonyymi tiukkapipolle. Mikä yleensäkin on uskovainen. Minä uskon, että nälkä siirtyy, kun syö.
Oikea "uskovainen", on minun mielestäni suvaitsevainen ja rakastava lähimmäisiään kohtaan.
Tiukkapipo, pa*kapää, on kaikkea muuta kuin uskovainen. Mikä ihmeen laatusana uskovainen on muutenkaan, ei mikään.
Jos olisin "oikea" uskovainen, en tuomitsisi ketään ihmistä. Kuka minulle sen oikeuden olisi antanut, ei kukaan, olisin itse sen ottanut. Olisin siis itse pahin kaikista.
uskovainen tuomitse ketään mutta tämä ketju kyllä kertoo ihan toista.
enkä luekkaan jos se jumala tekee mut yhtä ahdasmieliseksi kun on tehnyt osan näistä kirjoittajista enhän mää pärjää sit ees itteni kanssa saatikka sit muiden =)))
Niin Tiina, sinäkin tuomitset uskovaiset, joilla on erilainen käsitys avioliitosta. Avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto. Lapset saavat alkunsa miehen ja naisen välisestä suhteesta. Lesbot ja homot eivät ole kykeneviä tekemään lapsia, joten siihen hommeliin tarvitaan heterojen apua.
sinä ota tuomarin tointa sentään jokaisessa asiassa. Tyydy hieman vähempään itseriittoisuuteen, minun mielestäni.
Moni asia muuttuu ajan kanssa.
sen sorttiset jotka täällä kirjoittavat muistutan edelleen että joskus heterotkin joutuvat turvautumaan keinohedelmöitykseen aina ei lapset saa alkuansa pelkästä miehen ja naisen välisestä suhteesta mää olisin muuten kirjoittanu että naisen ja miehen näin päin.
on vain keskivertokirjoittajia, jotka pitävät itseään Nobel-ehdokkaina. Älykkyys puuttuu, ja sen mukana suvaitsevuus.
Sperma on miehestä ja munasolu naisesta ja kun ne yhtyy syntyy lapsi ; )
miehistä on tulossa kaksineuvoisia, kuin myrkytteneistä kaloista. Sitten se sperma onkin kortilla. EWikä kysytä, onko pari hetero tai homo.
Seurannet tiedettä.
Ollaankos me menossa takaisin olmivaiheeseen, jos niin onneksi en ole näkemässä ja olmithan ovat silmättömiä matoja joten eivät nekään.
ihaks totta.
Niin se kuule vain on, mutta nyt minun on painuttava pehkuihin, ikävä ; ( sillä pidot eikun parenevat, mutta huomenna työpäivä ; ) Hyvää yötä
mulla ei oo huomenna töitä mutta viiden tunnin kirkkokuoron harjoitukset ns kuoroleiri kauniita unia ja rattoisaa työpäivää =))))
Samoin sinulle ja hyvää viikonloppua ja jatketaan harjoituksia taas kun törmätään ; )))
näin tehdään ;))))
Miten kaksi homoa saa lapsen? Keinohedelmöityksellä? Panemalla siihen reikään takapuolessa, mikä on tarkoitettu toiseen tarkoitukseen! Sitten nämä herrat ovat yleensä palveluammateissa, salaamalla sunntautuneisuutensa. Viime yönä vedin perseeseeseen, kädet ovat puhtaat.
Mitenkähän ne taudit ovat levinneet?
Miksi lesbonaiset käyttää yhdynnöissään isoja mustia peniksiä?
Aina, kaikissa raskauksissa tarvitaan MIEHEN siittiöitä, oli ne sitten koeputkseta, jokatapauksessa ne on miehestä, ja naiselta munasolu, ei koskaan lespot keskenään voi saada lapsia, eikä homot keskenään, etkö sitä vilä tiedä ?
kans kertonu kaikille miten sää oot lapsia siittäny mihin oot pannu ja miten päin ja todella ovat varmaan paljon sopivampia palveluammattiin kun sää noitten ajatustes kanssa jos sun akkas tarvii sitä isoo mustaa kun niin hyvin perillä oot näistä apuvälineistä niin ei silti kaikki tarvii joillain on vielä aviomiehinä miehiä.
tietävän muista kun isoista mustista tekopeniksistä kai se niitä ite käyttää ;)))))
Sieltä pas...lle haisevasta peräsuolestako sinä luulet lapsia siittäväsi , heh,, opiskele biologiaa....
Tuomio on Jumalan. En ole yhtään tuomiota ihmisten nähnyt laittavan. Keskustelua onkin ollut että Jumalan sana tuomitsee. Kyllä me ollaan aikamoisia reppanoita kun Herra astelee hieman maankamaralla ja maa horjuu ja kiehuu. Kannattaa pyhällä pelolla pelätä Herraa niin minäkin uskovaisena sillä se on viisauden alku.
sillon kun maa horjuu tai kiehuu on kysymyksessä maanjäristys tai tulivuoren purkaus =))))
vanhemmista huolimatta tai heidän ansiostaan opin välttämään kristittyä etiikkaa ja moraalia.
(etiikka= elämäntyyli moraali=omatunto).
Aloittajan kaltaisia hurskaita näyttää tänä valistuneena aikana löytyvän sekä korvesta että sohvalta.
;)
ootko saatananpalvoja sitten jompi kumpi on valittavana?
kukaan oo pakottanu valitseen kumpaakaa voihan elää ihan uskomalla itseensä ja läheisiinsä ;))))
Jeesus sanoo että hän on tie totuus ja elämä. Suosittelen Jeesusta syntiensovittajaksi ja Herraksi.
siitä on niin kauan kun mää oon syntiä tehny ettei siinä enää sovittelijaa tarvi ja herra mulla on täällä kotona siskolle teetin kerran taulun ole valmis herra voi tulla koska tahansa se on vieläkin sillä muistuttamassa makuuhuoneen seinällä ;)))))
sinä sitten muita, kun olet synnitön.
pitäs.
on myös toisen ihmisen 'tuomitseminen' ja pikkusynnit ja isot synnit ovat aivan samanarvoisia koska perisyntinen ihminen on aatamin ja evan lankeemuksen vuoksi erossa suorasta yhteydestä Jumalaan. Vanhantestamentin hurskaat kuninkaat olivat moniavoisia ja jos tarkkaan lukee niin tavalliset alammaiset olivat hyvinkin luontevasti avionrikkojia ja sekä kuninkaat että almpi väki oli seksuaaliselta suuntaantumiseltaan monikirjoisempaa kuin pelkkiä heteroita. Tarkka lukija tajuaa että Nooan pojista yksi oli hiomoseksuaalisesti suuntautunut ja juopuneelle Nooalle oli käydä huonosti elleivät tuon poijaan veljet olisi menneet väliin ja peitelleet kriittiset paikat ja vieneet hänet pois. Tästä voisi päätellä että yksi kolmannes väestöstä on homo- tai biseksuaaleja. Ehkäpä juuri siksi tietyn kirkollisen suuntauksen papisto on herkempi ihan luonnostaan olemaan selibaatissa normaalista heterosuhteesta ja kuoropoikien ikäväksi elävät kuitenkin irstaasti, tosin nyt asiaan aletaan puuttua jo lain avulla ja ihmisten suut eivät ole enää tukittavissa.
Homous ei ole jumalasta, jumala ei koskaan ole homusta hyväksyny, homous on saatanasta, siis homossa asuu pahahenki, ei jumalan henki, mutta jumala voi parantaa homon jos pyytää ja rukoilee TOSISSAAN , jumala kuulee rukoukset ja suuresta armostaan voi parantaa myös homot heteroiksi, vain jumalan tahdosta, ei ihmisen tahdosta.
paha henkes ei homoutta voi parantaa kun ei se oo mikään sairaus ja sitäpaitsi ei jumala voi parantaa ketään eihän täällä olis sairaita jos se vois parantaa ja voi hurja minkälainen tää maailma olis jos tää olis täynnä ahdasmielisiä heteroita :o
...On niitä ihmisiä parantunut rukouksen voimallakin. Uskon asioita ei kannata väheksyä. Lääkäri sanoi minulle, että magnesiumin vaikutus lihaskramppeihin on uskon asia samoin kuin kaalinlehdet siteenä kipeässä polvessani. Kyllä magnesium auttaa suonenvetoihin ja kaali poistaa turvotusta ja samalla kipua.
Lääkärikunnassa on paljon ns. lääkkeisiin uskovia ja moni on parantunut kun on alkanut käyttämään kotikonsteja. Uskon asioita kaikki tyyni.
Jos kaikki olis heteroita, maailma olis paljonparempi, homous aiheuttaa turhaa sekaannusta eläämään, ihmiset menee sekasi, lapset kasvaa kieroon, tulee turvattomuuta ym. kuten meinasi kirkkoki mennä aivan sekasi. Onneksi se tuli järkiinsä, homojen puolesta voidaan rukoilla PARANNUSTA homudesta . Homous on jonkimoinen henkinen sairaus.
voihan niitä parantuakkin jos on joku tauti mistä parantua ei mangnesiumiin tartte uskoa se tehoo muutenkin käytän sitä itsekki kaalinlehtee en oo kokeillu mutta pitääpä kokeilla miten sen saa pysyyn paikallaan laitetaaks siihen joku side päälle.
kirkon sekoitti ja harvemmin tapaa niin taspainoisia heteroita kun homoseksuaalit ovat ja tunnen todella paljon kieroon kasvaneita heteroperheiden lapsia homoseksuaalisuus ei ole henkinen sairaus etsi faktaa ennen kun arvostelet ihmistä =))))
Olisi kiva tietää tästä Jumalan selän takaana asuvasta heimosta, montako % heistä on pokkeavia? Jos perusteelliset tiedot saataisiin heti niin voitaisiin seurata ja tilastoida kasvatuksen merkitys jälkeläisten tuleviin poikkeavuuksiin.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/11/perusta_loytyi_tuntemattomia_alkuperaisheimoja_2139424.html?origin=rss
Yötä kaikille ; )
Huom!
Vielä huomatkaa kuinka solakoita ja terveen näköistä sakkia, ei ole ylensyönnit lihottaneet ; )
vähäks aikaa sinne sais ittensä kuosiin =)))))