ruma mies

kertoilee satuja

En tiedä kuuluuko tämä jorinani tälle palstalle,mutta haluan silti kertoa siitä kuinka elämässä tilanteet vaihtelevat ja niihin on vaan sopeuduttava.
Nuorena miehenä olin varsin komea mies,opin elämään sen tiedon kanssa ja pysyin aina jalat maassa.
Tiesin että minua matkittiin kaveriporukassa joka tietenkin tuntui enimmäkseen kiusalliselta vaikka tietyllä tavalla mairittelikin.
Joka paikassa sain hyvän vastaanoton pelkästään suloisen olemukseni vuoksi,etenkin naiset pitivät aina puoliani mutta myöskin miehet yleensä haluasivat olla kavereitani tai esittää tuntevansa minut vaikkei asiat aina ihan niinkään olleet.
Tälläistä elämää opin elämään ja se kuului osana minuuttani.
Iän karttuessa en oikeastaan heti huomannut tuon karismani pikkuhiljaa karisevan ja ulkomuotoni muuttuvan .
Hiukseni ovat harvat ja harmaantuneet,kasvoni on tyypilliset vanhenevan miehen juonteikkaat kasvot sekä tyypillinen hymyni on kadonnut suupielestäni.
Olen tätä nykyä oppinut elämään niin ei kiinnostavan näköisen miehen elämää,olen huomannut että ihmisten suhtautuminen on aivan erillaista kuin se oli loistoni päivinä,vaikka käyttäydyn aina kohteliaasti saan joskus tylyjäkin kommentteja eritoten vanhemmilta naisilta.
Minusta tuntuu että monet ikääntyneet naiset ymmärtävät mitä tarkoitan,koska luulen että naisten maailmassa ulkonäöllä on vieläkin kovempi merkitys .
Kumminkaan en ole yksinäinen,minulla on kaverit säilyneet ja ihana vaimo odottamassa kotona ,silti vielä tänä päivänäkin on usein vaikeaa pitää mielessä se ettei kukaan katso perään tai aloita flirttailua kanssani,joskus vielä tunnen punastuvani kun näen jonkun naisen hymyilevän minun suuntaani ja mieleeni tulee hullu ajatus että katsoikohan se nyt sillä silmällä minua kunnes huomaan hänen katsoneen vierelläni olevaa nuorempaa miestä.
Tähän uuteen habitukseeni on vaikeaa tottua,ja siihen että mennyttä mikä mennyttä..
Silti haluan sanoa että tässä ikääntymisessäkin on hyvät puolensa,näkee maailmaa uusin silmin eikä kukaan teeskentelijä tule kaveripiiriisi muutoin kuin aidon kaveruuden hengessä.
Nuoret nauttikaa nuorista olemuksistanne,ja kunnioittakaa vanhempia ihmisiä sillä he ovat myös olleet nuoria aikoinaan ja muistakaa se että tulee vielä aika jolloin itse olette vanha ryppyinen vanhus jolla on ihana elämä takanaan.

4

869

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turha komistus

      ...putoan, niin korkealta putoan". Näinhän runossa sanotaan. Kivaa luettavaa sellaisen, joka kaiketi kuuluu ns ATM-luokkaan. Tavat ja elämänarvot täyttävät PERIAATTEESSA ne odotukset, joita naiset julkisesti peräänkuuluttavat. Mutta elävässä elämässä.... ei voisi vähempää kiinnostaa.
      Sinä olet saanut tuon elämän suoman palkinnon nuoruudessasi. Meitä on monta, jotka eivät koskaan. Vaihtaisitko osia, jos voisit?

    • Hyvin hoidettu

      nyt siis olet? Jutustasi saa kuvan että nuoruudella tarkoitit kohdallasi ikävuosia 20--35.

      • asfdsfdsfd

        Vanhana enää väliä olekkaan jos on saanut elää nuorena hyvää elämää ihmissuhteiden kanssa..
        Vanhana ollaan töissä ja vaimon kanssa..
        Mut jos nuorena jo on asiat miten sattuu niin tulkaa sitten puhumaan


    • Aivan mahtava viesti, hyvin kirjoitettu. Tuun muistamaan tämän sitten 20-40 vuoden päästä.
      -24v mies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1719
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      470
      1279
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      87
      1154
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1088
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1063
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      40
      971
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      917
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      174
      680
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      672
    Aihe