Puutarhurin tutkinto?

tolle lege

Olen hakeutumassa puutarha-alalle ja haluaisin kuulla alalla opiskelevien/työskentelevien kokemuksia alasta. Onko ala fyysisesti raskas ja kuinka paljon on esimerkiksi nostelemista, seisomista, jne selkää rasittavia liikkeitä? Itse kärsin skolioosista ja minulla on heikko selkä, joten mitä mieltä olette, kannattaako hakeutua ollenkaan alalle? Millainen itse koulutus on, kuinka paljon sisältää työkoneiden käyttöä ja onko esim. puutarhoilla/myymälöissä työskenteleminen meluisaa? Kärsin myös tinnituksesta, joten mahdollisimman hiljainen työympäristö olisi suotava. Kiitän mahdollisista vastauksista!

6

1112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liian rankkaa

      Olen kuitenkin realisti. Työ on juuri selälle käypää. Säkkien nostelut, mullan sekoittamiset, maan kaivamiset ym ym. Ja nämä sinun on käytävä vaikka opiskelisit hortonomiksi. silloin voisit tehdä jotain muutakin kuin raskasta työtä. En suosittele sinulle. Miten ois floristi?

      • jääeskimo

        Floristinkin työ voi olla selälle raskasta, vaikka siihen ei kuulukaan paljoa nostelemista. Floristi kuitenkin seisoo suurimman osan työpäivästä. Itse olen työskennellyt sekä kukka- että puutarhakaupassa, ja huomannut että varsinkin kiireisinä aikoina selkä kipeytyy nopeasti, kun ei ehdi pitämään verryttelytaukoja.


    • Valmis puutarhuri

      Olen itse suorittanut kyseisen alan Kiipulassa 2006-2009 ja olen suuntautunut viheralalle. Tällä alalla työ on osittain ja tietyllä tavalla raskasta ja fyysistä, joka voi aiheuttaa selkäkipuja. Tällä alalla joutuu joskus, ellei melkein aina, nostelemaan raskaita säkkejä ja kiviä käsin.

      Myös kukka- ja puutarhatuotanto sekä kasvihuone- ja avomaatuotanto on selkäkivuista kärsivälle melko haastavaa, mutta kaikkein kevyin näistä kolmesta taitaa tosiaan olla tuo kukka- ja puutarhatuotanto.

      Floristiksi ei pysty hakemaan suoraan, vaan se on jatkotutkinto puutarhurin perustutkinnolle. Floristiksi hakevalla on oltava puutarhurin perustutkinto- paperit. Se voi myös riittää, jos on työkokemusta kukkakaupoista, vaikkei olisi puutarhurin papereita. Työkokemusta vaaditaan ylisesti 2-5 vuotta.

    • 32

      Puutarhurin ammatillisessta perustutkinnossa on vaihtoehtona myös Kukka- ja puutarhakaupan koulutusohjelma,

    • Anonyymi

      Hmm. Kukkakauppa-ala on raskasta lähinnä asiakkaiden kusipäisyyden vuoksi, ja siinäkin saa seistä sen 8 h. Sattuu.
      Hyvät kengät suosittelen hankkimaan, oli työ mikä hyvänsä.
      Viherala on taas ihan perkeleen raskasta fyysisesti ja henkisesti ( leikkaappa ne pörriäisten apilat koko hehtaarilta ilman tunnin tuskia) , mutta jotenki myös kierolla tavalla ihanaa etenkin jos tykkää olla koiran kakka naamassa ja silmät ristissä. Auttaa jos on kiinnostunut oma itsensä hyvinvoinnista.
      Jos oot kiinnostunut luonnon hyvinvoinnista niin tosi usein et voi vaikuttaa paljoakaan, ellei sul ole omaa firmaa ja halua tehdä ja vaikuttaa. Siis ympäristöasioihin.

      - älä tee niin kuin minä tein ❣️ mee ennemmin vaik eräoppaaksi 🫀😁 saat töitä koko vuoden ympäri. Selkä menee todellakin paskaksi (jos ei jo ole ) kun kitkee ja kaivaa hulluna 6 kk.

    • Anonyymi

      "PALJON KONTTAAMISTA"!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe