Panama Gamboa Costa Blanca

laguuni24

Onko Costa Blancassa hotelli Royal Decameronin ulkopuolella mitään tekemistä/näkemistä, pääseekö sieltä esim. omatoimisille retkille vaikka taksilla tai jollain?

Mites Decameronissa ja AM yhdistelmämatkalla Gamboan Rainforest Resortissa, onko jotain pukukoodeja illalliselle?

5

1857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • panama on pop

      Olen ollut Gamboan Rainforest Resortissa eikä siellä ollut pukukoodeja. Hieno paikka, sademetsän keskellä pimeys yllätti ja viidakon äänet alkoivat kuin napin painalluksesta, ja polun varsi oli täynnä tulikärpäsiä. :) Karibianmeren rannat olivat myös aivan uskomattomia Bocas del Toron saarilla, missä oli oma ihana rento karibialainen maailmansa. Voi, kun sinne pääsisi uudestaan. :)

    • sakano

      Edellisenä vuonna AM:n retket itsessään olivat hyviä. Ja toki alueelta pääsee sekä taksilla, julkisilla että kv-retkille halutessaan.

      Gamboassa hotellin asukkaat olivat luontoihmisiä, joten ei sen kummempaa pukukoodia. Siisti ja hieno paikka oli, joten mielellään hiukan fiinimmin pukeutui.

      Antoisaa Panaman matkaa!

      * sakano *

    • uudestaan haluaisin

      paljoa kyllä ole mitään välittömässä läheisyydessä Decameronin ulkopuolella.
      Itse käytiin taksilla lähimmässä marketissa. Melko lähellä on myös kylä jonka nimeä en just muista. Siellä järjestettiin jotkut vesifestivaalit ja olihan siellä jotain muutakin kauppaa jne.
      Taksilla menttin keskustaan mutta kestää noin 1 1/ 2 - 2 h.

      Pukukoodia ei decameronissa näyttänyt olevan minkäänlaista, laidasta laitaan.

    • Onnea matkaan

      Costa Blanka on iso alue, jossa ei ollut vielä ulkomaalaisten lomailijaruuhkaa. Aurinkomatkat tekee retkiä esim. Panaman kanava-ajelulle ja Embera-intiaanikylään, joille retkille kannattaa ehdottomasti osallistua. Myös Panama Cityn Albrookin ostoskeskukseen tehdään retki. Valitettavasti matka kaikkiin edellämainittuihin kestää yhteen suuntaan n. 3 tuntia, koska ruuhkat ovat melkoiset lähestyttäessä Panama Cityä. Aurinkomatkojen esitteestä löytyy lisää retkiä ja sitten on kansainvälisiä retkiä. Missään tapauksessa ei jaksa edes yhtä viikkoa olla Costa Blankassa ellei tee retkiä yms. Itse olin yhdistelmämatkalla ja siksi retkille oli lyhyt matka paitsi sadetulvien johdosta Embera-intiaaniretki tehtiin vasta Costa Blancasta.

      Julkinen liikenne vaatii seikkailua Panama Cityyn. Autot ovat pieniä, vanhoja, matalia, tuuletus kovalla sekä kiertävät pitemmän matkan kuin Aurinkomatkojen retkibussit. Mutta hinta on halpa, muutama USD. Taksilla maksaa n. 35 USD.

      Julkista liikennettä kannattaa käyttää lähikaupunkeihin esim. Penonemiin on vain 1,5 USD. Autoon voi nousta hotellin edestä, mutta paluumatkalla pitää olla tarkka tuleeko auto hotellin kautta vai jääkö n. 3 km:n päähän hotellitiestä.

      • koti10

        Kiitos kaikille kirjoittajille. Lähtö on kotoa torstaina aamuyöstä . n. kol 03:00 kotoa. odotamme innolla huomista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe