Mitä logiikkaa on laittaa kahden kortin jälkeen all in. Siis eikö kaikki ole täysin herran hallussa sen jälkeen?
En ole ikinä tuota logiikkaa tajunnut.
Voisiko joku selittää perustella
4
840
Vastaukset
- dddddddddddd
Kaikki on herran hallussa sekin jälkeen! Jatka hävimistä, mut ilmota missä pelaat...
Logiikka on joko:
a) pelottaa huonolla/semihyvällä kädellä muut pois potista ja kerätä siihen mennessä siihen kertyneet pelimerkit tai
b) saada hyvällä kädellä nopeasti merkit keskelle, jolloin voitto-olettama on positiivinen.
Ensimmäisen pitäisi olla selvä. Jälkimmäinen on yleensä virhe (koska se toimii kuten A, vaikka toivossa olisi B). Käytännön esimerkki jälkimmäisestä:
1. Lottoaminen on tyhmää, koska voitto-olettama on reilusti negatiivinen
2. Työn tekeminen on järkevää, koska voitto-olettama on reilusti positiivinen
Kummassakin silti kaikki on täysin "herran hallussa". Teet moovisi ja voittoa/palkkaa joko tulee tai sitten ei.Nettipokerissa varmaan joku 90% All-in tilanteista perustuu väärille päätöksille ja todellakin ovat Herran haltuun tilanteita.
- pelaaja34oi+2o
Logiggaa olekkaan. Ihan typerä liike varsinkin jos on paljon merkkejä pöydässä. Ehkä sitten ok jos merkit alkaa olla väshissä.
Turnaus peli on tietenkin sitten ihan eri juttu. Siinä alkaa loppuvaiheessa blindit oleen niin suuret, että all in on OK. Turnauksen alussa täysin typerää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1454105Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville653800Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123054Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1232658- 1822353
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321604Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka521466- 541292
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161080Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1131080