Mikähän mahtaa olla ongelma kun kotiteatterista tulee tv:tä katsellessa kuva hieman ääntä myöhemmin?
Liitännät on kotiteatterista hdmi tv:seen ja tv:stä optisella kotiteatterille...
Liitännät on kotiteatterista hdmi tv:seen ja tv:stä optisella kotiteatterille...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tv prosessoi kuvaa hetken aikaa ja kun ääni lähtee pikatietä optisena, niin se on hiukan ennen katselijan "käytettävissä". Jo 40 ms:n ero (ääni ennen kuvaa) näkyy haitallisena, joten hienosäätö tehdään vahvistimen viivettä säätämällä. Vahvarin menusta löytynee valikko, jolla ääntä viivästetään ja saadaan "huulisynkka" kuntoon.
Kaikki eivät käytä televisiossaan erillistä vahvistinta, joten yllä mainitut synkronikorjaukset eivät välttämättä ole edes mahdollisia. Joskus ongelman kanssa on vain pakko elää.
Itse olen huomannut, että YLEn kanavilla synkroni on aina kunnossa, mutta varsinkin MTV-kanavanipun suorat lähetykset ovat ongelma. Nauhoituksissa ja elokuvissa kaikki taas on niissäkin kunnossa. Vaikuttaa siis siltä, että ongelma johtaa sylttytehtaalle eli Maikkarin tuotantotekniikkaan.